Tony i Susan. Zapomniane dzieło amerykańskiej literatur

Austin Wright

Tony i Susan. Zapomniane dzieło amerykańskiej literatur

29,99 zł

1899

 

Austin Wright urodził się w Nowym Jorku w roku 1922. Był powieściopisarzem i przez wiele lat profesorem literatury angielskiej na uniwersytecie w Cincinnati. Mieszkał w Cincinnati z żoną i córkami. Zmarł w roku 2003 w wieku osiemdziesięciu lat.
Przed piętnastoma laty Susan Morrow odeszła od pierwszego męża, Edwarda Sheffielda. Pewnego dnia, całkiem znienacka, odbiera w domu - w którym mieszka z drugim mężem i dziećmi - przesyłkę zawierającą manuskrypt pierwszej powieści Edwarda. W liście Edward prosi ją, żeby przeczytała powieść, gdyż zawsze była, jak powiada, jego najlepszym krytykiem. Susan rozpoczyna lekturę. Pochłania ją fikcyjne życie bohatera powieści: profesora matematyki Tony'ego Hastingsa, który odwozi rodzinę do letniego domu w Maine. Gdy towarzyszymy Susan w lekturze, fikcyjne życie profesora Hastingsa pochłania i nas. Zwykłe, uporządkowane życie Hastingsów niespodziewanie i katastrofalnie zbacza z ustalonego kursu, a Susan przypomina sobie własną przeszłość, musi stawić czoła ciemności, która ją wypełnia, nazwać lęki, które podkopują jej przyszłość i zmienią jej życie. Powieść Tony i Susan jest olśniewającym dziełem literackim: przykuwającym uwagę opisem doświadczenia czytelniczego i jednocześnie ekscytującym thrillerem napisanym zdumiewająco frapującym językiem. Jest to także książka o strachu i żalu, zemście i dojrzewaniu, małżeństwie i kreatywności. To książka unikatowa.

Arcydzieło… błyskotliwa, inteligentna powieść pełna zaskoczeń… Łatwo byłoby przyznać, że krytyczna umysłowość Wrighta zdominowała Tony'ego i Susan, ale autor ten jest cudownym gawędziarzem i cudownym pisarzem. Po przeczytaniu Tony'ego i Susan chcę się sięgnąć po inne książki Wrighta.
- "Chicago Sun-Times"

Powieść, która się liczy.
- Frederick Bush

Cudownie napisana książka, choć to ostatnia rzecz, jakiej można oczekiwać od historii o krwawej zemście. Przepiękna!
- Saul Bellow

Pochłaniająca, zatrważająca, piękna i oburzająca… Tej powieści nigdy nie zapomnę…
- Ruth Rendell

Dwie mroczne, przepiękne powieści o zemście w cenie jednej… Od obu najpierw przyspiesza, a potem zamiera serce.
- "New York Newsday"

Thriller uparty jak pitbull. To niezwykle podstępna i przeraźliwie poruszająca książka. Dlaczego Wright nie jest sławny? Nie znajduję odpowiedzi na to pytanie. Jest wspaniały!
- Rupert Thomson

Muza
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2011-08-18

ISBN: 978-83-749-5996-4

Tytuł oryginalny: Tony and Susan

Liczba stron: 351

Format: 205x145mm

Cena katalogowa: 29,99 zł

Tłumaczenie: Jędrzej Polak