Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej wojny światowej

Jonathan Fenby

Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej wojny światowej

59,90 zł

3999

"Alianci" pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej

„Kłótnię zaczął Józef Stalin. Podczas wystawnej kolacji sowiecki przywódca nieustannie dokuczał Winstonowi Churchillowi. Okraszonym przyciężkim humorem docinkom nie było końca. [...] Siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Roosevelt milczał przez większość czasu, ograniczając się do banałów i truizmów. Jak powiedział później na posiedzeniu gabinetu, złośliwości Stalina wobec Churchilla bardzo go rozbawiły.” 

Tak zaczyna się opowieść Jonathana Fenby'ego o spotkaniach Wielkiej Trójki, która zdecydowała o losach świata i wpłynęła na całą historię powojennej Polski. Na tę rozgrywkę składają się tajne obrady, oficjalne konferencje, trwające do późna suto zakrapiane noce na Kremlu i letnie pikniki w prezydenckiej rezydencji. Żywa, reporterska relacja przenosi nas do Teheranu, Jałty i we wszystkie te miejsca, gdzie spotykali się Stalin, Roosevelt i Churchill. Trzy niezwykłe osobowości - krwawy dyktator, znakomity manipulator, zdesperowany premier - reprezentujące trzy militarne potęgi zostały ukazane w politycznej grze, w której stawką był m.in. los Polski. 

Wprowadzając czytelnika w wypełnione tytoniowym dymem gabinety, Alianci pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej.

Znak
Oprawa twarda z obwolutą

Data pierwszego wydania:
2007-11-16

ISBN: 978-83-240-0895-7

Opracowanie graficzne
Kuba Sowiński

Liczba stron: 652

Znak

Format: 165 x 235 mm

Cena katalogowa: 59,90 zł

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk, Joanna Rumińska