Cel Tirpitz

Patrick Bishop

Cel Tirpitz

54,90 zł

3486

 

Jeden pancernik...
Dwadzieścia cztery misje, by go zatopić...
Setki dramatów...
„Historia kolejnych prób zatopienia Tirpitza jest niezwykła, a Bishop używa całego swego nieprzeciętnego talentu literackiego i historycznego, by oddać pełnię jej dramatyzmu”.
Max Hastings, „Sunday Times”
„Wspaniała wojenna historia, pełna podziwu dla żołnierzy, którzy w końcu zatopili Tirpitza, ale zarazem oddająca honor odważnej załodze pancernika. Autor bestsellerowych książek o lotnictwie udowadnia, że równie pewnie czuje się w tematyce marynistycznej, a Cel Tirptz powinien przyciągnąć kolejną flotę fanów do armii miłośników jego talentu”.
„Sunday Telegraph”
„Elegancko napisana i wyczerpująco zbadana historia oddająca hołd wszystkim bohaterom tego stosunkowo mało znanego rozdziału walk na morzu”.
„Daily Telegraph”
Tirpitz był dumą marynarki wojennej Adolfa Hitlera, wraz z bliźniaczym Bismarckiem największym okrętem w historii Kriegsmarine. Dla Churchilla był „bestią”, nieustannym zagrożeniem dla brytyjskich szlaków zaopatrzeniowych i arktycznych konwojów, samą swoją obecnością w norweskich fiordach wiążąc na północy dużą część Royal Navy. Jego załoga wierzyła, że pancernik jest nie do pokonania, że wytrzyma uderzenie każdej torpedy i bomby.
Tirpitz nieprzerwanie niepokoił brytyjskich strategów. Zatrważająca perspektywa, że mógłby mieć bazę na atlantyckim wybrzeżu Francji, doprowadziła do brawurowego ataku komandosów na port Saint-Nazaire. Nieustannie zastanawiano się, jak posłać pancernik na dno. Od początku Tirpitz był celem ciężkich nalotów, ale bomby i torpedy były nieskuteczne. Brak efektów zmuszał do opracowywania planów z użyciem broni niekonwencjonalnej: „żywych torped” i miniaturowych okrętów podwodnych. Śmiałe ataki okupione dużymi stratami unieruchomiły Tirpitza, ale tylko tymczasowo.
Dopiero lancastery (m.in. słynnego 617. Dywizjonu „Dambusters”) podpułkownika Jamesa „Williego” Taita, w serii nalotów, które do granic sprawdzały ludzką wytrzymałość, umiejętności i odwagę, doprowadziły do zatopienia okrętu.
Barwna, wnikliwa, pełna dramatycznych losów i zdarzeń książka Cel Tirpitz należy do opowieści wojennych najwyższego lotu.
Patrick Bishop jest uznawany obok Maxa Hastingsa i Anthony’ego Beevora za jednego z najciekawszych współczesnych brytyjskich historyków wojskowości. Jest autorem bestsellerowych książek, m.in. Chłopcy z bombowców (REBIS 2010), Bitwa o Anglię, Fighter Boys, 3 Para, Ground Truth, Good War, Wings. Urodził się w Londynie, studiował w Oxfordzie. Ponad dwadzieścia lat spędził jako zagraniczny korespondent wojenny w różnych częściach świata, relacjonując konflikty jako telewizyjny reporter Channel Four oraz na łamach „The Telegraph”, „Evening Standard”, „The Observer” i „The Sunday Times”.
Mieszka w Londynie ze swoją partnerką Henriettą i córką Honor.

Rebis
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2013-06-04

ISBN: 978-83-751-0822-4

Tytuł oryginalny: Target Tirpitz: The Epic Quest to Sink Hitler's Greatest Battleship

Liczba stron: 472

Rebis

Format: 150x225mm

Cena katalogowa: 54,90 zł

Tłumaczenie: Paweł Laskowicz