Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871

Adam Zamoyski

Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871

69,90 zł

4643

 

Od strzałów, które rozpoczęły wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przez powstania (polskie i greckie) i Wiosnę Ludów, aż po zmierzch Komuny Paryskiej – Adamowi Zamoyskiemu udało się odtworzyć żywy obraz epoki rewolucji, która przewartościowała światopogląd Europy i z której wyłoniły się nowoczesne narody – w takiej postaci, jaką przyjęły w XX wieku.

To także pasjonująca książka o romantycznych indywidualistach: artystach, pisarzach, publicystach, arystokratach i nuworyszach, czyli właśnie tych, którzy „własnoręcznie” ten świat „przewracali”. Tytułowi święci szaleńcy to m.in. Lafayette, Garibaldi, Mickiewicz, Byron i Bakunin.

Zamoyski doskonale wie, że przypisanie całej mocy rewolucyjnego żaru „prostemu ludowi” jest uproszczeniem. Omijając tę mieliznę, kładzie nacisk na specyficzną dla tamtego okresu wrażliwość elit i jej oczekiwania. Opowiada o Oświeceniu i kryzysie starej religii. Oraz o patriotyzmie, który stał się religią nowoczesnego świata.

"Adam Zamoyski oddał historii prawdziwą przysługę. W tej prowokującej książce odkrył wagę religijnego impulsu w dziele rewolucji i budzeniu się nacjonalizmu. (…) Powołuje przy tym do życia egzotyczny zestaw fanatyków, awanturników, poetów i myślicieli". – „Spectator”

"Zamoyski w zadziwiający sposób rozwija wiele myśli, pokazując jak patriotyzm zastępuje religię oraz to, jak później ten rewolucyjny patriotyzm rodzi faszyzm i komunizm". – Antony Beevor

"Ambitne, niepokojące i skłaniające do myślenia… Parada bohaterstwa i szaleństwa tworzy wciągający spektakl". – „Sunday Telegraph”

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-03-19

ISBN: 978-83-080-5497-0

Tytuł oryginalny: Holy madness

Liczba stron: 544

Literackie

Format: 17.9x24.7

Cena katalogowa: 69,90 zł

Tłumaczenie: Michał Ronikier