Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej

Linda Polman

Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej

36,00 zł

2286

 

"Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele instytucji niosących pomoc. Karawana organizacji humanitarnych wraz z podążającymi ich śladem gwiazdami muzyki pop, aktorami, politykami i dziennikarzami sunie po planecie, przesuwając się od obszaru dotkniętego kryzysem do strefy wojennej, od przepełnionych obozów dla uchodźców, wzdłuż punktów dystrybucji żywności na obszarach dotkniętych głodem, do zbombardowanych wiosek i domów dziecka dla sierot wojennych.
Niesienie pomocy stało się przemysłem, w którym obraca się miliardami, walczy o jak największy udział w rynku i robi wszystko, by uprzedzić konkurentów. A pomocy udziela się, nawet jeśli pieniądze i towary zasilają kasy wojenne walczących stron. Czy więc organizacje humanitarne mogą twierdzić, że są neutralne? Czy powinny pomagać, jeśli pomoc dociera tylko do najwyżej postawionych, ginie w sidłach korupcji albo przedłuża walki? Co jest na dłuższą metę bardziej okrutne – pomagać czy pozwolić krajowi się wykrwawić albo samemu stanąć na nogi? Kiedy zasady humanitarne przestają być etyczne?
Karawana kryzysu to trafna, a jednocześnie szokująca analiza działalności międzynarodowej pomocy humanitarnej. Od Półwyspu Bałkańskiego po Darfur, od Somalii po Afganistan.

To książka o tym, jak nie powinno udzielać się pomocy i jakie zagrożenia związane są z jej masowością.
Janina Ochojska-Okońska
Książka przerażająca, obnażająca patologie, do których dochodzi, gdy szlachetne chęci zamieniają się w pomocowo-medialny przemysł. Zostawia czytelnika z fundamentalnymi pytaniami, na które nie ma 'prawidłowej odpowiedzi.
Anna Wacławik-Orpik
Ta książka jednocześnie wywołuje halucynacje i otrzeźwia.
Paul Scheffer
Znakomicie napisana, bardzo przygnębiająca i niszczycielska książka. Ważne, aby przeczytali ją ludzie odpowiedzialni za niesienie pomocy i wyciągnęli z niej wnioski.
Ryszard Kapuściński"

Czarne
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2011-08-17

ISBN: 978-83-753-6279-4

Tytuł oryginalny: De Grisiskaravaan

Liczba stron: 304

Format: 125x205mm

Cena katalogowa: 36,00 zł

Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter