Diabeł w historii Komunizm, faszyzm i inne lekcje wieku dwudziestego

Vladimir Tismăneanu

Diabeł w historii Komunizm, faszyzm i inne lekcje wieku dwudziestego

39,00 zł

2662

 

Chantal Delsol celnie zauważa, ze Vladimir Tismăneanu kiedy mówi o diable, nie personifikuje zła, lecz ujmuje je w całej głębi jako zło ontologiczne. Systemy totalitarne zmuszały ludzi by żyli w jakimś sztucznym świecie, gdzie nie było możliwe porozumienie nawet z bliskimi, gdzie nie było miejsca na wolność myśli i sumienia. Autor stosuje tu pojęcie nihilizmu i jest przekonany, że jest to nihilizm diaboliczny, radykalnie negujący podstawy człowieczeństwa. To zbrodnia ontologiczna, diaboliczne pogwałcenie bytu.
Autor wyciąga wnioski z potworności tej zbrodni: sądzi, że kategoria totalitaryzmu obejmuje zarazem nazizm i komunizm; ten ostatni, jako wcześniejszy w historii, był inspiracją pierwszego. A prawdziwym jego prekursorem był Lenin, a nie Stalin.
Tismăneanu doskonale uchwycił też to, co stanowiło istotę rewolucji 1989 w krajach zdominowanych przez komunizm. Wówczas to społeczeństwa totalitarne zorganizowały anty-utopijną rewolucję, która postawiła sobie za cel powrót do stanu przed-utopijnego - powrót do rzeczywistego życia, "powrót do historii".

PIW
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-060-3473-8

Tytuł oryginalny: The Devil in History: Communism, Fascism, and Some Lessons of the Twentieth Century

Liczba stron: 352

Format: 11.2x17.9

Cena katalogowa: 39,00 zł

Tłumaczenie: Klaudyna Michałowicz

Cena pakietu

78,90 zł

4862