Dzieje króla Karola i rycerza Elegasta. Niderlandzki poemat rycerski z XII wieku

Dzieje króla Karola i rycerza Elegasta. Niderlandzki poemat rycerski z XII wieku

 

Pewnej nocy cesarz Karol Wielki otrzymuje tajemnicze wezwanie od anioła: „Karolu, idź kraść!”. Tak rozpoczyna się najsłynniejszy średniowieczny epos niderlandzki, który w niniejszym wydaniu po raz pierwszy w całości zostaje udostępniony polskiemu czytelnikowi.
Karol opuszcza potajemnie zamek i udaje się na nocną wędrówkę. Na swej drodze spotyka Czarnego Rycerza. Ten nieoczekiwanie po zażartym pojedynku na włócznie i miecze, który ma miejsce na leśnej polanie, z antagonisty przemienia się w pomocnika. Okazuje się on Elegastem, wasalem, którego Karol skazał na wygnanie, a który obecnie trudni się rabunkiem… Wespół z nim król udaje się na wyprawę złodziejską, której celem staje się zamek zamożnego paladyna Eggerika. W trakcie tej przygody ostatecznie staje się jasne, dlaczego takie, a nie inne zadanie postawił przed Karolem anioł…
Przekład został stworzony jako pomoc dydaktyczna na użytek studentów niderlandystyki przez zespół studentów filologii niderlandzkiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod opieką dra hab. Marcina Polkowskiego, prof. KUL.

Episteme
Oprawa miękka

Liczba stron: 104

Format: 150x225mm

Cena katalogowa: 28,00 zł