Władysław Konopczyński 1880-1952 Człowiek i dzieło

Piotr Biliński

Władysław Konopczyński 1880-1952 Człowiek i dzieło

5.0

(3 oceny) wspólnie z

49,00

 

„Władysław Konopczyński to »ojciec założyciel« nowoczesnej historiografii XVIII wieku, znawca archiwaliów tego okresu na niespotykaną skalę, autor z górą 60 książek naukowych, twórca Polskiego słownika biograficznego, promotor 46 doktorów, działacz polityczny Narodowej Demokracji i poseł na Sejm II Rzeczypospolitej, aktywny członek wielu gremiów społeczności historyków, więzień Sachsenhausen, inspirujący kolegów z Sonderaktion Krakau do wytrwania, nauczyciel na tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim, badacz niepokorny wobec narzucanego siłą marksizmu i niezłamany przez PRL-owskie prześladowania, doprowadzone do granicy, której wreszcie nie wytrzymało serce.
Objęcie całości biografii „archiwożercy” Piotr Biliński zawdzięcza najpierw wieloletniemu trudowi wczytywania się w prowadzone przez Konopczyńskiego przez całe dorosłe życie „Dziennik” (167 zeszytów). To on tworzy szkielet chronologiczny książki. Ale podziw wzbudza również obfitość faktów, zaczerpniętych z poszukiwań śladów tytułowego bohatera w kolejnych archiwach. Biograf wędrował w ich tropieniu od Krakowa po Warszawę, Wrocław, Poznań, Łódź i Toruń, przejrzał zbiory rękopisów we Lwowie, Wilnie, Paryżu i Londynie, korzystał wreszcie z archiwaliów rodzinnych Konopczyńskich w Gliwicach i Warszawie, a także z relacji ustnych rodziny historyka.
Nie rezygnując z krytycznego dystansu badacza, Piotr Biliński stworzył książkę, w której obok bogactwa informacji czytelny jest ogromny szacunek dla bohatera dzieła. Jest ono godne tej rangi historyka i człowieka, jakim był Władysław Konopczyński”.
prof. dr hab. Zofia Zielińska

Dr hab. Piotr Biliński, profesor nadzwyczajny na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historyk historiografii, nauki i kultury, badacz historii Polski XIX i XX wieku. Autor biografii Feliksa Konecznego, Stanisława Kutrzeby i monografii rodu Moszyńskich herbu Nałęcz. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Towarzystwa Historiograficznego. Publikuje także na łamach „Kwartalnika Historycznego”, „Dziejów Najnowszych”, „Odrodzenia i Reformacji w Polsce” oraz „Acta Poloniae Historica”.

Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-647-5355-8

EAN: 9788364753558

Liczba stron: 642

Format: 17.3x24.7

Cena detaliczna: 49,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem