Mowy do Antiocheńczyków o posągach

Jan Chryzostom

Mowy do Antiocheńczyków o posągach

39,90 zł

3293

 

Twórczość literacka Jana Chryzostoma była bogata najpierw jako lektora i diakona, potem jako prezbitera w Antiochii i wreszcie jako biskupa Konstantynopola. Pisano wiele w literaturze naukowej o Janie Chryzostomie i o jego literackiej twórczości, także w Polsce, ale po raz pierwszy po wielu wiekach od wydarzeń w 387r. Kaznodzieja z Antiochii wygłosił swoje homilie De statuis w całości po polsku, a to dzięki Profesorowi Janowi Ilukowi. Z uznaniem zatem należy przyjąć przekład i studium Profesora.

Przedsięwzięcie Profesora Jana Iluka stanowi dostrzegalny twórczy wkład w rozwój polskiej i światowej historii starożytnej, filologii klasycznej i patrologii. Przekład homilii Jana Chryzostoma i wywody Profesora są przekonujące i zachęcają czytającego pracę do wspólnego zastanowienia się nad wypowiedziami Doktora Kościoła i jego mistrza Libaniosa.

Dzieło Profesora Jana Iluka będzie cieszyło się zainteresowaniem nie tylko wśród historyków i filologów klasycznych, lecz również wśród literaturoznawców, historyków kultury, teologów oraz miłośników antyku w ogóle. Posługując się słowami Horacego, wypowiedzianymi o własnym ojcu, można stwierdzić o Profesorze Janie Iluku: laus illi debetur et a me gratia maior (Hor., Sat. 1,6,88).

Z recenzji wydawniczej
ks. prof. dr. hab. Augustyna Eckmanna

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-786-5587-9

Liczba stron: 282

Format: 16.8x23.7

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Jan Iluk