Koszyk 0
Opis:
Nagroda Bernsteina 2015 "Jestem pod wrażeniem... Nawet (asymetryczna) tragedia dwóch narodów nie przesłania eleganckiej historii miłosnej, nakreślonej precyzyjnie delikatną kreską. Ta książka pod wieloma względami jest nadzwyczajna". - Amos Oz To, co zaczyna się w chłodzie wczesnej zimy w Nowym Jorku, kończy się w szczycie oślepiającego słońcem lata na plaży w Jaffie ... Przypadkowe spotkanie łączy ze sobą losy dwojga obcych ludzi: Liaty, młodej Izraelki z  Tel Awiwu i Hilmiego, Palestyńczyka urodzonego w Hebronie. Podczas pewnej mroźnej zimy z dala od domu, na zaśnieżonych ulicach Nowego Jorku, stęsknieni za bliskowschodnim słońcem, Liat i Hilmi znajdują sobie miejsce zarezerwowane tylko dla nich, ich własny, intymny świat, przeznaczony tylko dla nich dwojga. W mrocznych zakątkach oraz w szczelinach życia rzeczywistość jednak dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie. Ich skomplikowana historia, pełna zwrotów i namiętności, podąża za nimi nawet wtedy, gdy każdy z nich próbuje pójść własną drogą - Liat wraca do Tel Awiwu, a Hilmi do wsi Jifna, na północ od Ramallah. To historia, która nigdy się nie kończy. Dorit Rabinyan urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award, Nagrodę Premiera oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Jej pierwsza powieść „Persian Brides” oraz druga - „A strand of a thousand pearls”, obie były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2014 roku Rabinyan opublikowała swą trzecią powieść pt. „Żywopłot”, która bardzo szybko stała się również bestsellerem w Izraelu. Wpływowy magazyn Ha’aretz uznał ją za najlepszą książkę roku, a w 2015 roku autorka otrzymała za nią prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award. W styczniu 2016 roku „Żywopłot” stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela. Na skutek licznych protestów szybko wycofał się jednak ze swojego niefortunnego stanowiska. Nagroda Bernsteina 2015 - jedna z najważniejszych nagróf literackich w Izraelu Bestseller przełomu 2015/2016 roku Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dorit Rabinyan
  • 2016
  • 1
  • 246
  • 210
  • 148
  • *, 9788364846-67-0
  • 9788364846670
  • ZDCHF

Recenzje czytelników

Żywopłot

Ocena:
Autor:
Data:
ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Ona - Liat Biniamini, 29-letnia Izraelka, tłumaczka prac naukowych, absolwentka uniwersytetu w Tel Awiwie. Licencjat z anglistyki językoznawstwa zapewnił jej stypendium Fulbrighta i wyjazd do Nowego Jorku. Inny świat, inne życie.

On - Hilmi Nasir, 27-letni malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bagdadzie. Nauczyciel języka arabskiego. Wiza dla artystów zapewniła mu legalny pobyt w Nowym Jorku.

Przypadkowe spotkanie łączy tych dwoje ludzi ... Rozmowy o życiu, sztuce, przeradzają się w uczucie.

Jesień-Zima-Wiosna-Lato. Młodzi nie myślą o przyszłości. Cieszą się życiem, oddają namiętności. Nie jest to jednak łatwe. Rzeczywistość jest okrutna. Związek Żydówki i Araba nie rokuje dobrze. Przyjaciele, rodzina, ludzie na ulicy. Nie wszyscy są wyrozumiali. Młodzi przekraczają pewne granice. Liat i Hilmi zdają sobie z tego sprawę. Nerwowość wkrada się w ich namiętny związek.


"To koszmarne odczucie, bezsilność, czy ta nasza mała tajemnica, nasza sekretna, bezinteresowna, niewymagająca miłość, wszystko to wymknęło się spod kontroli. Nasz potajemny romans, który nie miał przyszłości w moim realnym życiu po powrocie do domu to wszystko teraz pryśnie i wybuchnie skandal"

Chwilowość bez przyszłości. Tymczasowość w Nowym Jorku i miłość skazana na porażkę. Uczucie pełne emocji, tęsknoty za krajem, gniewu, radości i pożądania. O tym w swej powieści pisze Dorit Rabinyan. Jej bohaterowie miotają się pomiędzy uczuciami, a rodzinnym i patriotycznym obowiązkiem. Wewnętrzne rozbicie towarzyszy tym dwojgu zakochanym sobie ludziom. Czujemy to już od pierwszych stron tej niezwykle wartościowej książki. Bo nie jest łatwo być sekretnym arabskim ukochanym. Trudno spełniać żydowskie rodzinne powinności. Nowy Jork to miasto, w którym można wiele. Niestety, Liat i Hilmi wiedzą, że ich czas wkrótce się skończy. Ta magiczna data - 20 maja 2003 roku. Czy miłość zwycięży? Czy przetrwa próbę czasu?

Książka Dorit Rabinyan to pełen emocji romans z przeraźliwym poczuciem państwowości w tle. "Żywopłot" to refleksyjna opowieść o trudnej miłości wystawianej na wiele prób. Granica kulturowa, która dzieli tych dwoje jest trudna do przekroczenia.

"W mrocznych zakątkach oraz szczelinach życia czai się jednak rzeczywistość, która dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie"

"Żywopłot" zdobył uznanie czytelników. Stał się izraelskim bestsellerem. Nagrodzono go literacką nagrodą Bernstein Award. Jednak w 2016 roku stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów. Nie pozostało to jednak bez echa. Zareagowały elity intelektualne Izraela. Liczne protesty spowodowały powrót książki do kanonu lektur szkolnych. Nie ma co się dziwić. Autorka podejmuje trudny temat "zakazanej miłości". Bohaterowie wyrażają myśli i uczucia wielu tysięcy podobnym im ludzi. Książka zmusza do refleksji, nie da się przejść obok niej obojętnie. Granice tworzą się w ludzkich głowach i sercach. To my kreujemy otaczający nas świat i podejmujemy decyzje dotyczące nas samych i żyjących wokół nas ludzi.

Izabela Nestioruk
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Serce nie sługa

Ocena:
Autor:
Data:
Liat Biniamini to blisko 30-letnia Izraelka, tłumaczka prac naukowych, która przebywa w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium.
Hilmi Nasir to młody, zdolny malarz z Palestyny, który dzięki wizie dla artystów może legalnie przebywać w Nowym Jorku. Na życie zarabia tworząc obrazy i ucząc arabskiego.
Właśnie ta dwójka spotyka się przypadkiem pewnego jesiennego popołudnia, a jedno spotkanie przeradza się w coś pięknego i unikalnego. Tworzą parę, która łamie wszelkie schematy ... jednak od samego początku są świadomi tego, że ich związek ma datę „ważności”, po której ich wspólne chwile będą jedynie przeszłością. Co zrobią zakochani?

Dorit Rabinyan to izraelska pisarka, która na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród. Jej powieści „Persian Brides” i „A strand of a thousand pearls” zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, jednak to „Żywopłot” wywołał najwięcej kontrowersji. Została wykreślona z listy lektur, po tym jak pojawiły się liczne sprzeciwy wobec promowania wśród młodzieży „mieszanych” związków, jednak na fali protestów, minister edukacji wycofał się ze swojej decyzji.

Fabuła skupia się na więzi rodzącej się pomiędzy Żydówką a Palestyńczykiem. Autorka w subtelny i delikatny sposób opisuje rozwijające się uczucie, które w ich ojczyznach nie miałoby racji bytu. Uprzedzenia, tradycja i polityka stoją na przeszkodzie byciu razem, ba, nawet nigdy by się nie spotkali, gdyby nie opuścili swoich krajów. Nowy Jork to kosmopolityczne miasto, które daje im możliwość zaznania tego, czego pragnie każdy człowiek – miłości. Historia ich znajomości jest piękna i inspirująca, a „wiszące” nad nimi widmo rychłego zakończenia związku powoduje, że uczucie jest intensywniejsze. Losy Liat i Hilmiego mogłyby bez najmniejszych problemów stanowić współczesną wersję Romea i Julii z jednym małym wyjątkiem – zamiast skłóconych rodzin mamy walczące ze sobą państwa.

Język jest ważną częścią tej powieści. Już od pierwszych stron można wyczuć towarzyszące bohaterom emocje. Często są one skrajne, często przytłaczające, jednak to właśnie jest jedną z największych zalet „Żywopłotu”. Jednak wszystko to powoduje, że powieść czyta się dość ciężko, nie można jej przeczytać w jedno popołudnie, a zaraz po zakończeniu, czytelnika ogarnie niemoc, która trwa kilka dni.

Podsumowanie: „Żywopłot” to piękna historia zakazanej miłości, która daje do myślenia. Autorka na każdym kroku podkreśla, że miłość nie zna granic, takich jak polityka, czy tradycja. To coś silniejszego od człowieka, a jak wiadomo „serce nie sługa”. Powieść Dorit Rabinyan jest autentyczna i do bólu prawdziwa. Co prawda, podobnie jak inne książki ma ona swoje wady, jednak historia wszystko rekompensuje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena