Koszyk 0
Opis:
Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi sobie w kontaktach z uczniami i nauczycielami, przez których czuje się na dodatek poniżana. Załamuje się i nie widzi dla siebie ratunku. Zamierza zrezygnować z kariery pedagogicznej, kiedy w jej ręce wpada tajemniczy dziennik. Badając jego historię ... poznaje losy kilku nauczycielek i guwernantek żyjących wcześniej, począwszy od XIX wieku, i jak ona borykających się z przeciwnościami losu. Historie pięciu kobiet, które, choć dzielą je lata i warunki życia, są sobie zadziwiająco bliskie. Wszystkie bowiem mężnie stawiają czoło przeszkodom na swoich drogach oraz uczą się czerpać siłę i życiową mądrość z własnego doświadczenia i od siebie nawzajem.  Weronika Wierzchowska – z urodzenia mieszczka, przez długie lata zatrudniona w wielkiej korporacji jako chemiczka. Niedawno przerwała karierę, zrzuciła 30 kilogramów i wyprowadziła się na wieś. Obecnie zawodowo związana z malutką firmą kosmetyczną. Chwile niezajęte wymyślaniem i wytwarzaniem kremów, żeli i serum odmładzających poświęca córce, domowemu kucharzeniu oraz grzebaniu w starych książkach, które bardzo kocha. Zamiłowanie do dawnych historii i wymyślania własnych próbuje połączyć, tworząc opowieści o życiu kobiet: tych współczesnych i tych żyjących w dawnych czasach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Weronika Wierzchowska
  • 2016
  • 1
  • 408
  • 195
  • 125
  • 978838097-010-6
  • 9788380970106
  • ZDFSG

Recenzje czytelników

„ŻYCIE TAK ZWYCZAJNE”

Ocena:
Autor:
Data:
Współcześnie bardzo popularne są blogi. Niegdyś prowadzono skrupulatnie dzienniki, wiele z nich przetrwało wojenne zawieruchy i istnieją jako źródło fascynujących opowieści. Wyobraźmy sobie, że w nasze ręce trafia taki notes. Czy umielibyśmy wyciągnąć lekcje z cudzych przeżyć?

Anna jest stażystką. Rozpoczyna pracę w technikum — uczy chemii. Niestety, marzenia o pięknej ścieżce zawodowej szybko stykają się z rzeczywistością. Anna kiepsko radzi sobie w kontaktach z innymi nauczycielami ... tak samo z uczniami. Frustrację potęguje świadomość tego, że brakuje jej odpowiedniego doświadczenia, a jego zdobywanie wiąże się z wieloma przykrościami. Kobietę powoli dopada załamanie, rozważa odejście. Wtedy przypadek sprawia, iż w jej ręce trafia pewien dziennik. Dziennik prowadzony przed wielu laty, opisujący dzieje postaci, których Anna nigdy nie poznała, a jednak bliskich jej sercu. Poznaje losy innych nauczycielek, uczących się od siebie nawzajem.

Nie od dzisiaj wiadomo, że po prostu uwielbiam powieści, które nawet odrobinkę zahaczają o tematykę dawnych lat. Właśnie dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę autorstwa Weroniki Wierzchowskiej. Po cudownej „Matyldzie” szukałam czegoś w tym stylu, wciągającego, a może i mieszającego ze sobą różne czasy. I proszę, jak na zawołanie, pojawiło się „Życie tak zwyczajne”. Przyznaję, najpierw zauroczyła mnie okładka. Z naciskiem na śliczny pierścionek przypominający mi ten noszony przez księżną Dianę. Przeczytałam opis, doszłam do wniosku, iż naprawdę warto dać szansę Wierzchowskiej. Jej pomysł na fabułę trafił w mój gust, więc uwierzyłam w sam talent i umiejętność zamiany idei na dobre wykonanie. Nie zawiodłam się, lektura należała do tych wzruszających i przyjemnych. Liczę, że w przyszłości sięgnę po inne publikacje pisarki. Drzemie w niej wielki potencjał, chyba świetnie czuje się tworząc „kobiece” powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Życie tak zwyczajne

Ocena:
Data:
Anna jest młodą nauczycielką chemii w technikum, do której powoli dociera, że nauczanie nie jest dokładnie tym, czym wydawało się, że będzie. Jest pełna negatywnych uczuć w stosunku do swoich uczniów oraz kolegów z pracy, czuje narastającą niechęć, kiedy myśli o swojej przyszłości. Wydaje się popadać w depresję. Zmienia swoje nastawienie dopiero wtedy, kiedy wchodzi w posiadanie intrygującego dziennika, przez który dociera do jego ostatniej właścicielki - Lucyny ... Ta z kolei cofa się z nią w opowieści, aż do 1808 roku, opisując poprzednie posiadaczki tajemniczego przedmiotu - również nauczycielki. Zainspirowana i podekscytowana Anna postanawia zmienić swoje podejście do wykonywanego zawodu.

Weronika Wierzchowska słynie z zagłębiania się w historię oraz z opisywania wzorców ówczesnych kobiet. W Życiu tak zwyczajnym autorka ambitnie przedstawiła nam "poczwórną" opowieść szkatułkową - w 2015 roku przenosimy się do 1905, stamtąd do 1847 i 1808. Zaletą historii jest to, że mimo, iż czytelnik doświadcza skomplikowanej kompozycji tekstu, to dzięki umiejętnemu podzieleniu na rozdziały, nie gubi się w kompozycji, ani natłoku wątków. Wszystko jest opisane przejrzyście i prosto, łatwo więc nadążyć za akcją.

Minusem, niestety, jest nieco przerysowanie poszczególnych charakterów oraz ich wypowiedzi i lekka groteskowość w ich zachowaniu. Z przykrością również stwierdzam, że autorka nie dopasowała słownictwa w stosunku do opisywanych czasów - momentami wydawało się, że to wciąż dialog z XXI wieku. Skłania mnie to więc do rozmyślań, czy to nie był świadomy zabieg? A jeśli tak, to co miał na celu? Rozbawienie czytelnika? Dystans do opisywanych wydarzeń? Trudno to stwierdzić przeciętnemu czytelnikowi.

Ciekawe jest również to, że przy takim nawarstwieniu dat, postaci i opisów, autorka nie błądzi i nie popełnia "czasoprzestrzennych błędów", co sprawia, że Życie tak zwyczajne jest przyjemną, nieambitną i lekką lekturą, godną tego, aby się przy niej odprężyć. I zasnąć.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/12/weronika-wierzchowska-zycie-tak.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena