Koszyk 0
Opis:
Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką "Jaka róża taki cierń", Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że "Czas nas uczy pogody", a Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas, byśmy "Wypili za błędy". Edyta Górniak ze swoim utworem "To nie ja" nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, Andrzej Zaucha nie czarowałby nas swoim "C'est la vie" ... a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas "Łatwopalni". Nie byłoby też najpopularniejszych przebojów zespołu Kombi, ani "Dyskoteki pana Jacka", na której wychowało się całe pokolenie młodych ludzi. Książka Jacka Cygana to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Wszystko to składa się na fascynujący obraz długiej epoki w polskiej muzyce. Każda piosenka ma swoją historię, która często okazuje się zupełnie niezwykła. Każda rodzi się z przyjaźni tekściarza i wykonawcy. Książka Jacka Cygana jest więc przede wszystkim opowieścią o przyjaźniach, które zaowocowały legendarnymi utworami. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jacek Cygan
 • 2014
 • 1
 • 336
 • 220
 • 170
 • 978-83-240-2606-7
 • 9788324026067
 • ZBLBG

Recenzje czytelników

Życie a piosenka

Ocena:
Autor:
Data:
Na samym początku książki Jacek Cygan tłumaczy, skąd wziął się pomysł na taką formę wypowiedzi pisemnej (jesteśmy przyzwyczajeni do piosenek ;) ) – w „Życie jest piosenką” odpowiada w zbiorczo na ciągle zadawane przez dziennikarzy pytania. Dotyczą one pracy tekściarza, historii powstania poszczególnych piosenek, nawet realiów tworzenia, weny twórczej. Na szczęście to nie te pytania budują konstrukcję książki, ale piosenki. Każdy rozdział to opowieści o innej piosence ... Wszystkie ułożone są chronologicznie i oczywiście starannie uporządkowane. Dzięki temu wczytujemy się nie tylko w teksty, ale w historię polskiej piosenki. Wkład Cygana jest tutaj nieoceniony. To bardzo nostalgiczna lektura przepełniona wspomnieniami, specyficznym klimatem lat siedemdziesiątych, którą każdy odbierze na swój sposób – wszyscy jesteśmy jakoś związani z tekstami autora największych piosenek minionych czasów. Polecam. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Życie jest piosenką

Ocena:
Autor:
Data:
Jacek Cygan – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu i Członek Akademii Fonograficznej. Duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca w programie telewizyjnym Idol. W latach 80-tych był zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazd, m.in ... Magdę Fronczewską i Krzysztofa Antkowiaka. Człowiek, którego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści. Bez niego Andrzej Zaucha nie zaśpiewałby „C’est La Vie – Paryż z pocztówek”, a Edyta Górniak nie odniosłaby w 1994 roku spektakularnego sukcesu w konkursie Eurowizji. Nie powstałyby też najpopularniejsze przeboje Grażyny Łobaszewskiej, zespołu Kombi oraz Dyskoteka pana Jacka, na której sama się wychowywałam.


„Życie jest piosenką” to bardzo osobista i sentymentalna podróż Jacka Cygana do przeszłości, w której autor opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów. Udziela odpowiedzi na pytanie: czy najpierw jest tekst czy muzyka, kiedy i gdzie pojawiają się inspiracje oraz najlepsze pomysły na piosenkę i dlaczego jest to takie pasjonujące zajęcie. Zdradza własną definicję tekściarza oraz pokazuje drogę od pierwszego słowa do wielkiego hitu i szczytów list przebojów.

W publikacji nie brakuje również wspomnień, anegdot i zakulisowych sekretów związanych nie tylko z samą genezą utworów, ale też osobistych relacji autora z najpopularniejszymi artystami polskiej estrady m.in: pierwszego spotkania z Edytą Górniak, emocji towarzyszących koncertowi Eurowizji, w którym występ naszej reprezentantki w pewnym momencie „zawisł na włosku”, a artystka otarła się o zwycięstwo. Jest historia piosenki, która wymknęła się twórcom spod kontroli, obrazki z Agnieszką Osiecką, przeboje na zamówienie i telefon, przepis na erotyk oraz zakazany owoc. Autor dzieli się też z czytelnikiem swoimi przemyśleniami oraz refleksjami nie tylko na temat weryfikacji przez życie tekstów piosenek.

Książka jak każda piosenka składa się z siedmiu podzielonych tematycznie zwrotek. Podejmujących zagadnienia od początków kariery Cygana, przez wielkie debiuty, największe przeboje, po piosenki dla dzieci i kompozycje z ekranu. Każdy rozdział to oddzielna historia utworu zakończona jego tekstem. Dużym plusem publikacji są zdjęcia z prywatnego archiwum autora.

Czy życie Jacka Cygana jest piosenką? Niewątpliwie tak, gdyż piosenka nie tylko zdominowała jego życie, ale też wypełniła je do tego stopnia, że stała się taką samą „czynnością”, jak spanie, jedzenie czy picie wina. I choć autor w pewnym stopniu wpuszcza czytelnika do swojego życia, to w tej publikacji nie on, a jego twórczość i wzajemne relacje z artystami wiodą prym.

Dla mnie przygoda z książką była bardzo ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Pozwoliła mi nie tylko zajrzeć za kulisy sceny, ale też na podróż do przeszłości. Faktem jest, że gdyby nie Jacek Cygan polska muzyka nie byłaby taka sama. Nie byłoby „Łatwopalnych”, Krzesimir Dębski nie napisałby muzyki do „Czas nas uczy pogody” i „Zakazanego owocu”, nie powstałby „Diamentowy kolczyk”, a Ryszard Rynkowski nie wypiłby za błędy. Ta publikacja niewątpliwie przypadnie do gustu wielbicielom autora, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, gdyż muzyka jest nieodzownym elementem naszego życia i warto dowiedzieć się jak to wszystko wygląda od podszewki. A przy okazji bliżej poznać jedną z ważniejszych postaci, która w tej dziedzinie zrobiła wiele dobrego, mimo że zawsze stała w cieniu, a nie na piedestale sukcesu. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena