Koszyk 0
Opis:
"Zwierzęca zajadłość i inne wiersze" przypomni Czytelnikom o innym, mniej poważnym obliczu wybitnego twórcy. Publikacja składa się z trzech części, które pierwotnie stanowiły trzy odrębne tomy."Zwierzęca zajadłość" skomponowana jest na zasadzie zwierzęcego alfabetu – każdej literze przysługuje jedno zwierzę (wyjątkiem jest tu litera K – ... uprzywilejowana aż dwoma zwierzakami, co zresztą autor skwapliwie tłumaczy), a każdemu opisanemu zwierzakowi towarzyszy genialna ilustracja, tworząca z tekstem poetyckim jedną całość, a nie będąca jedynie dodatkiem do wiersza."Zupełne zezwierzęcenie" to zeszyt znacznie zgryźliwszych zapisków zniechęconego zoologa, natomiast "Biografioły" to "Poczet 56 jednostek sławnych, sławetnych i osławionych oraz Appendix, umożliwiający człowiekowi kulturalnemu zrozumienie i zapamiętanie, o co chodzi w 7 podstawowych utworach W. Szekspira". "Geografioły" to kolejna inteligentnie złośliwa porcja wierszyków, w której - alfabetycznie - dostaje się wielu krajom. Za co? Chinom za chininę, Turcji za tureckie kazania, a Australii za to, że leży do góry nogami.Autorem oprawy graficznej - w tym rysunków stanowiących integralną część tekstów - jest Wojciech Wołyński. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • A5
 • twarda
Mniej Więcej
 • Stanisław Barańczak
 • 2016
 • 1
 • 192
 • 148
 • 210
 • 9788361298-88-5
 • 9788361298885
 • ZD87R

Recenzje czytelników

Weźmy takie jajo - czyli poważna potęga niepoważnej poezji!

Ocena:
Autor:
Data:
"Weźmy takie jajo. Model kurzy...".

Nie, nie pomyliłam Świąt. Polecam Wam jajo - oraz inne zezwierzęcone wiersze Stanisława Barańczaka - jako idealny prezent pod choinkę.

Dla ponuraka, dla wielbiciela poezji poważnej i niepoważnej, dla smakosza i dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z literaturą... Bo przecież wszystko zaczyna się od jajka. ;) A poezja, w której do głosu dochodzi genialne poczucie humoru i cudowna zdolność do wysmakowanego przyrządzania literackich jaj ... to coś, z czego może wykluć się prawdziwa fascynacja!

Stanisława Barańczaka - poznaniaka, który swoim talentem literackim, translatorskim oraz poetyckim wypracował sobie miejsce na książkowym Olimpie już dawno temu - kojarzy większość. Ale też owej większości przywodzi on na myśl głównie ambitne zabawy językiem utrzymane w poważnym lub ironicznym tonie. Mądre wiersze, które warto czytywać zwłaszcza teraz, w naszej rozregulowanej rzeczywistości.

Tymczasem Stanisław Barańczak to też znakomity poeta niepoważny. :) Jego wybitne wierszydełka biograficzne, ultrakrótkie i błyskotliwe streszczenia Szekspira, zabawy polską poezją, konwencjami, formą i treścią, doskonałe serie tekstów geografiołowatych i biografiołów także - to kwintesencja poezji, która zrzuca koturny, czarny płaszcz i poważną maskę. To też świetny pretekst, by spojrzeć na polszczyznę ze wszelkimi jej dziwactwami świeżym okiem i samodzielnie zacząć coś z nią kombinować na boku. ;)

Ale przyznaję - polecam zezwierzęconego mistrza Barańczaka pod choinkę także z prywatnych powodów. Otóż ja sama zaczęłam odkrywać go właśnie w okolicznościach bożonarodzeniowych. W moje dziecinne jeszcze łapki dostało się właśnie stare wydanie poezji zdecydowanie niepoważnych, dzięki którym... sama zaczęłam pisywać różne rymowane teksty. I niejeden wieczór przy choince spędziłam, ściuboląc rozmaite wierszydła na wzór Barańczakowych.

Macie wśród bliskich kogoś, kto boi się wierszy?
A może kogoś, kto uważa, że poezja to nuda, powaga i nieznośny patos?
Ewentualnie kogoś, kto ją docenia bez względu na ton?

Jeśli tak, podarujcie mu ten tomik Barańczaka. Niech się zakocha!
Miłość gwarantowana albo zwrot pieniędzy. :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena