Koszyk 0
Opis:
Dopiero w sędziwym wieku autor
Mniej Więcej
  • Igor Newerly
  • 2007
  • 0
  • 432
  • 97883-247-05610
  • 9788324705610
  • M2167

Recenzje czytelników

Rozliczenie z przeszłością

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę tę poznałam w wersji czytanej mistrzowsko przez Jana Peszka, więc od teraz będzie mi się ona kojarzyła z jego głosem (oraz z wiosennymi porządkami w ogrodzie, bo słuchałam jej, wyrywając chwasty i sadząc kwiaty oraz krzaczki - czyli łączyłam przyjemne z... przyjemnym:)).

Duże wrażenie zrobiły na mnie losy bohatera, który wspomina swoje dzieciństwo i okres dojrzewania oraz pierwszej dorosłości. Życie małego Igora, jego rodziny ... bliskich przyjaciół i przypadkowo poznanych znajomych naznaczone jest wielką historią - najpierw pierwsza wojna światowa, potem wybuch rewolucji październikowej, wreszcie "nowe porządki", czyli rządy bolszewików.
Rewolucja jawi się w tej książce jako moloch, który w pewnym momencie zaczyna pożerać własne dzieci; to krwawy przewrót, polegający jedynie na zamianie miejsc i zemście - rządzeni stają się rządzącymi, żądnymi odwetu, mściwymi potworami.
W nowej rzeczywistości dobrze mają się jedynie karierowicze, partyjni aparatczycy, skorumpowani i bezwolni urzędnicy, którzy uporem, wyniosłością, biurokracją i srogością starają się ukryć swoją głupotę, nieuctwo i brak kompetencji. Kontakt z nimi rodzi wiele zabawnych i absurdalnych sytuacji, jest to jednak śmiech przez łzy, czego przykładem może być opis pracy bohatera w spółdzielni - zostaje on mianowany pierwszym utylizatorem i długo zastanawia się, co to znaczy i na czym właściwie polega jego zajęcie; śmiesznie przestaje być, gdy niemal cała załoga zostaje aresztowana pod zarzutem kradzieży mienia państwowego, sabotażu i innych wrogich działań, mających na celu obalenie nowego ustroju.

"Zostało z uczty bogów" to nie tylko gorzka satyra na stalinowską rzeczywistość międzywojnia i na totalitaryzm z jego wszystkimi wynaturzeniami. To piękna i wzruszająca opowieść o emocjonalnym dojrzewaniu bohatera, o pierwszych przyjaźniach i miłościach, o tradycji, poznawaniu swoich korzeni i trudnych życiowych wyborach...
To także rozliczeniowa książka, w której autor wyjaśnia, jak i dlaczego on i inni młodzi ludzie ulegali hasłom i ideologii komunistycznej.

Plusem niewątpliwie jest bogaty język, o złożonej składni, obfitujący w różnorodne środki stylistyczne.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena