Koszyk 0
Opis:
Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi speł ... niać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze. Dr Gudrun Schwarz jest socjologiem. W latach 1995–2002 współpracowała z Hamburskim Instytutem Badań Społecznych. Autorka wielu artykułów i książek dotyczących nazistowskich Niemiec. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gudrun Schwarz
  • 2016
  • 1
  • 384
  • 211
  • 150
  • *, 978838069-256-5
  • 9788380692565
  • ZD9AD

Recenzje czytelników

Ciekawa i wstrząsająca

Ocena:
Autor:
Data:
Jak dla mnie książka jest na "trzy razy tak".
Spodziewałam się podkoloryzowanej wspomnieniówki, jednak zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Dowiedziałam się z niej wielu faktów, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Główną osobą braną na celownik w tej książce jest osoba Himlera - to właśnie on sterował małżeństwami w SS.
Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna?

ŻONY WSPÓŁWINNE?

Ocena:
Autor:
Data:
Największe wydarzenia i największe tragedie fascynują ludzi od zawsze, próżno jednak szukać tragedii większej, niż Druga Wojna Światowa, która pochłonęła tak wiele istnień i doprowadziła do zdarzeń i zachowań tak nieludzkich, że aż trudnych do pojęcia. A jednak to wszystko się wydarzyło. I wszystko to ma także wiele storn i wiele oblicz. Znamy przywódców, znamy słynne nazwiska i to, co robili SS-mani, ale czy wiemy, co i dlaczego robiły najbliższe im osoby, ich żony ... a co za tym idzie także i dzieci?

Każda organizacja ze swoimi zasadami ma konkretne reguły, według których postępuje, a także granice, których musi się trzymać. Podobnie też było z SS, zbrodniczą organizacją, którą wzorowano na zakonach rycerskich. Organizacją, która miała stanowić samą elitę elit, najważniejszych i najdoskonalszych genetycznie przedstawicieli rasy panów. Czystość krwi, pochodzenie, znaczenie… Dlatego też wydano nawet specjalny „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie”, który regulował (i ingerował, a nawet inwigilował) najbardziej osobistą ze sfer życia członków SS. Kim miały być żony SS-manów, jakie musiały spełnić warunki, czego od nich oczekiwano, jakie miały przywileje a jakie obowiązki? Na te wszystkie pytania odpowiada ta właśnie książka, ale udziela także odpowiedzi na kwestię jeszcze większej wagi – czy, a jeśli tak to w jakim stopniu owe żony uczestniczyły w zbrodniczej działalności swoich mężów i jaka jest ich wina?

Ta książka szokuje i przeraża. Zdumiewa, odpycha, fascynuje i skłania do myślenia. Zadaje pytania i daje na nie odpowiedzi, ale nie są to odpowiedzi łatwe ani odpowiedzi, które nie wymagają dopowiedzeń. Przede wszystkim jednak niniejsza publikacja z przerażającą skrupulatnością i dokładnością przybliża temat, którego omówienia się zajęła. Jej autorce, doktor Gudrun Schwarz nie wystarczyło przybliżyć sylwetki najważniejszych żon SS-manów i ich udział w wojennych i obozowych wydarzeniach. Postanowiła przybliżyć wszystkie aspekty tematu i zbadać je od podstaw. Owszem, sylwetki i losy żon zbrodniarzy zostały omówione na stronach tej książki, ale to tylko część zawartości. Od przybliżenia samego Zakonu SS, przez ceremonie, obyczaje i odpowiedzialność, po mieszkanie na terenach obozów koncentracyjnych i odwiedzanie SS-manów w pacy tak przez ich kobiety, jak i dzieci – to droga, którą przebywamy razem z Gudrun. Zilustrowana zdjęciami, solidnie udokumentowana, droga, której świadomość boli, ale którą poznać warto. Trzeba. To nie kwestia wojny tylko, to kwestia ludzkiej natury, której nie powinniśmy przestać się lękać, bo nie trzeba trudnych czasów by ją obudzić, czasem wystarczy tylko jeden impuls, by przekroczyć granicę człowieczeństwa.

Polecam gorąco każdemu, choć nie łatwa to lektura.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena