Koszyk 0
Opis:
Czy da się żyć pod jednym dachem z potworem i niczego się nie domyślać? W chwili ślubu z przystojnym Simonem, miała zaledwie 22 lata. Podziwiała jego siłę i urok, nie mogła uwierzyć, że wybrał właśnie ją. Kiedy policja przyszła aresztować potwora, nagle zainteresował się nią cały kraj. Te dwa wydarzenia dzieli szesnaście lat wspólnego życia, szesnaście lat, podczas których była oddaną matką i żoną, dobrą sąsiadką, przeciętną kobietą, która niczego nie podejrzewała... Czy aby na pewno ... Autor kreśli niezwykły portret kobiety dzielącej swoje życie z mordercą i seryjnym gwałcicielem. Przedstawia narodziny dzieci, konflikty z sąsiadami, nieoczekiwane przeprowadzki, chwile radości, ale też codzienność pełną poniżeń i kłamstw oraz jej osobistą relację z procesu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jacques Expert
  • 2013
  • 1
  • 286
  • 200
  • 125
  • 978-83-7508-549-5
  • 9788375085495
  • ZATAG

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy sięgałam po tę książkę byłam przekonana, że będę miała do czynienia z historią kobiety, która perfidnie wykorzystywana i oszukiwana przez całe życie postanawia opowiedzieć swoją historię. Że przez cały czas będzie przepełniała mnie nienawiść do człowieka, który dopuścił się tak okrutnych zbrodni, a zarazem współczucie dla tej biednej kobiety i jej dzieci.
Tymczasem autor zaskakuje mnie już na początku i weryfikuje moje wyobrażenia na ten temat ... Co prawda książka wywołuje bardzo silne emocje, ale zapewniam was, że Simon Darget to nie jedyny bohater tej powieści, do którego poczujecie ogromną niechęć.

Powrócę na chwilę do pytania postawionego na początku, jak ta kobieta mogła żyć ze swoim mężem szesnaście lat i niczego nie zauważyć? Na początku odpowiedź wydaje się oczywista – przecież takie potwory jak Darget potrafią doskonale się maskować. Jednak bardzo szybko orientujemy się, że to bardziej kwestia klapek na oczach pani Darget, niż perfekcyjnego zacierania śladów. Autor daje nam wskazówki, takie jak znikanie z domu na kilka dni, niekończące się delegacje, oskarżenia o molestowanie, nagłe przeprowadzki. Na początku wydaje nam się, że ta biedna kobieta naprawdę nie widzi, co się wokół niej dzieje. Potem jednak zauważamy, że ona po prostu nie widzi tego, co mogłoby zniszczyć jej szczęśliwą rodzinę i życie jak z bajki. Szczęście własne i swojej rodziny stawia wyżej, niż los kobiet i dziewczynek gwałconych przez Simona.

Postać pani Darget jest postacią bardzo złożoną. Opowiada nam ona swoją historię i przedstawia siebie jako dobrą żonę i matkę, której nikt nie powinien obwiniać za czyny męża. Nie sposób się nie zgodzić. Tylko przy okazji tej opowieści dowiadujemy się o niej rzeczy, które sprawiają, że momentami również ona jawi się jako potwór.
Kiedy Simon bije sąsiada do nieprzytomności za to, że ten robił hałas chodząc po mieszkaniu w butach, to sąsiad jest winny, przecież mógł zdejmować buty i nie drażnić biednego Simona. Kiedy żona owego sąsiada umiera na raka w pełni sobie na to zasłużyła, mogła być mniej wredna. Kiedy Simon prawie zgwałcił dziewczynę swego przyjaciela, to ta dziewczyna była winna, przecież z pewnością kusiła Simona swoim zachowaniem.
To tylko kilka przykładów, a zapewniam was, że momentów odbierających mowę jest tutaj bez liku. Czasami miałam wręcz ochotę potrząsnąć tą kobietą i błagać, żeby wreszcie przejrzała na oczy i przestała widzieć winnych we wszystkich tylko nie w mężu.

W książce zapis z procesu Simona przeplata się ze wspomnieniami jego żony, od momentu kiedy się poznali, do dnia aresztowania. Powinniśmy widzieć szczęśliwą kobietę, która trafiła na wymarzonego męża, a potem również ojca. Mamy zobaczyć, że Simon nie zawsze był potworem, że był czułym i kochającym ojcem. Że razem tworzyli naprawdę szczęśliwą rodzinę. Tylko jakie to ma tak naprawdę znaczenie? Czy to w jakiś sposób usprawiedliwia jego czyny? Nie wydaje mi się.

Z okładki książki dowiedziałam się, że Jacques Expert interesuje się tematyką żon morderców i gwałcicieli. Dlatego właśnie powstała ta książka. A ja nie mogę przestać się zastanawiać nad tym, czy pani Darget nie jest przypadkiem połączeniem tych wszystkich kobiet, których losy poznał. Czy może tylko wytworem jego wyobraźni? Podobno miłość jest ślepa, ale mam nadzieję, że nie aż na tyle, żeby wszystkie te kobiety były równie wyprane z emocji jak bohaterka książki, która z większym przejęciem opowiada o menu na komunii swojej córki niż o tym, że zgwałcono i zamordowano dziewczynkę z sąsiedztwa.

Bardzo przejmująca lektura, świetnie napisana. Pan Expert ma niewątpliwy talent do wywoływania w czytelniku emocji. Polecam każdemu, kto ma ochotę sięgnąć po nieco trudniejszą tematykę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wstrząsająca!!

Ocena:
Autor:
Data:
Jacques Expert znany francuski dziennikarz,interesujący się losami kobiet,które dzielą swoje codzienne życie z gwałcicielami i mordercami,postanowił uwiecznić na piśmie wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego i swoich spostrzeżeń.W wyniku tego w 2007 roku ukazała się jego pierwsza książka "Żona potwora"

Akcja książki toczy się naprzemiennie.Czytamy fragmenty z procesu Simona Dargeta .Są to między innymi przesłuchania świadków ... to co czuje i myśli jego żona siedząca na sali sądowej i na końcu odczytanie wyroku.Przeplatają się one z relacjami pani Darget,począwszy od poznania swojego przyszłego męża,poprzez ślub i 16 lat życia u jego boku.

Simon Darget postawny,przystojny,niebieskooki mężczyzna,zadbany,zawsze dobrze ubrany,posiadający naturalna klasę i zwierzęcy wdzięk.Często zwracający się do żony słowami"Widziałaś,dziwki aż ślinią się na mój widok"Właśnie,z jednej strony taki extra facet,a z drugiej agresywny,wulgarny,narwany,wręcz zboczony.
U jego boku pani Darget,uległa żona,znosząca humory męża,jego ciągłe ,nagłe i długotrwałe wyjazdy,znosząca ekscesy seksualne,do których była zmuszana,ciągła krytykę odnośnie tego jak wygląda,jak się zachowuje,próbująca przypodobać się mężowi na każdym kroku.Wiedziała,że będzie wielka awantura i prawdopodobnie bójka z sąsiadami o zajmowanie miejsca parkingowego w pobliżu ich domu,a mimo to sama sygnalizowała mężowi,z własnej woli jak tylko ktoś na nim zaparkował.Chciała mu się przypodobać,gdyż jego satysfakcja była dla niej nagrodą.

Czytając zastanawiałam się co powodowało,że przez tyle lat tolerowała takie zachowania męża,jego liczne skoki w bok,jego dziwne upodobania seksualne.Dlaczego nikomu nie wyjawiła to czego od dawna się domyślała,a mianowicie,że jej mąż jest tym,którego intensywnie poszukiwała policja-gwałcicielem i mordercą?
Dlaczego Simon był tak okrutnym człowiekiem ?Czy wina jego upodobań i degeneracji leżała częściowo po stronie jego rodziców,którzy żyli w rozwiązłych stosunkach?Jego matka nie kryła się z tym,że miała licznych kochanków.Czy to głęboka trauma z dzieciństwa popchnęła go do licznych gwałtów i morderstw??

Zachęcam do przeczytania,przemyślenia i wyciągnięcia własnych wniosków.Do zagłębienia się w psychikę zarówno pana,jak i pani Darget. Zapewniam,że lektura na długo pozostanie w Waszej pamięci,ponieważ jest naprawdę wstrząsająca.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena