Koszyk 0
Opis:
Rok 1920, Wielka Brytania. Kraj otrząsa się po pierwszej wojnie światowej. Młodziutka Lily Valance pragnie zapomnieć o trudnych czasach wojny i rzuca się w wir szalonych lat dwudziestych. Gdy spotyka na swej drodze przystojnego kapitana Wintersa, ulega czarowi jego pozycji społecznej i bogactwa. On zaś widzi w dziewczynie wybawienie od traumatycznych wspomnień. Lily decyduje się poślubić Stephena Wintersa, ale nie ma zamiaru porzucić kariery scenicznej. Nie zdaje sobie jednak sprawy ... jak trudne będzie wejście do klasy średniej. Tym bardziej, że wkrótce na światło dzienne wychodzi hipokryzja, skrywana za elegancką fasadą domu Wintersów. Koszmary Stephena wpływają coraz bardziej na rzeczywistość, aż w końcu prawda o jego wojennych przeżyciach losach zmusza rodzinę do bolesnego rozliczenia z przeszłością... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philippa Gregory
  • 1
  • 504
  • 231
  • 157
  • 978-83-245-8144-3
  • 9788324581443
  • ZBM26

Recenzje czytelników

mezalians zakończony tragedią

Ocena:
Autor:
Data:
Doskonale odmalowany klimat powojnia w Anglii. Młoda śpiewaczka poślubia bogatego weterana wojennego, ale nie znajduje szczęścia w małżeństwie. Radość daje jej śpiewanie i kontakty z artystami, ale to pogłębia kryzys w domu. W końcu dochodzi do tragedii - nie będę jednak zdradzać zaskakującego zakończenia. Ciekawa i do końca trzymająca w napięciu lektura. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna?

...

Ocena:
Autor:
Data:
Pani Gregory chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, to autorka wielu powieści historycznych, ciesząca się na całym świecie dosyć dużą popularnością. Ja swoją przygodę z jej twórczością rozpoczęłam od Odmieńca, pierwszej części cyklu pt. Zakon Ciemności. Nie było to wprawdzie udane spotkanie, jednakże nie przekreśliłam tejże autorki, to znaczy postanowiłam w przyszłości dać szansę innemu jej dziełu ... Tym razem mój wybór padł na historię osadzoną w czasach pomiędzy pierwszą i drugą wojną światową, a mianowicie na Żonę oficera.

Książka opowiada o młodej i utalentowanej Lily, która swoją przyszłość wiąże z teatrem, czyli ogólnie mówiąc występami na scenie. Los jednakże ma wobec niej trochę inne zamiary i w ich wyniku zostaje tytułową Żoną oficera. Mogłoby się wydawać, że dla młodej dziewczyny, żyjącej w powojennej rzeczywistości, to spełnienie marzeń, lecz jak się później okazuje, każda sytuacja ma dwie strony medalu. Lily musi odnaleźć się w nowej roli co nie będzie takie łatwe gdy na scenę wkroczy teściowa oraz panujące w domu Wintersów zasady…

Szczerze powiedziawszy to mam problem z Żoną oficera. Philippa Gregory znowu mnie nie oczarowała. Trochę powieliła błędy z wcześniej wspomnianego Odmieńca: w moim odczuciu poległa na kreacji klimatu „szalonych lat dwudziestych”, ale za to w rewelacyjny sposób przedstawiła klasę średnią. Nie mam zastrzeżeń co do bohaterów, ich charakterów oraz wnętrza (ujęcia psychologicznego), ale opisy zewnętrzne po prostu leżą. Autorka za mało uwagi poświęciła na wykreowanie powojennej rzeczywistości, mam wrażenie, że całkowicie pochłonęło ją oddanie emocji i obrazu żołnierzy, którzy przeżyli wojnę. Jest tylko delikatny i mało wyraźny zarys tła, którego po prostu się nie odczuwa. Na pierwszy plan wychodzą wcześniej wspomniane emocje bohaterów, następnie obraz klasy średniej, teatr, a na samym końcu cała ta otoczka lat dwudziestych. Żona oficera ukazuje również szereg zmian, które są nieodłącznym elementem życia, a ich motorem napędowym jest tytułowa bohaterka.

Lily w przeciwieństwie do rodziny Wintersów, jest marzycielką, osobą pozytywnie nastawioną do życia, która wie czego chce oraz nie przejmuje się opinią otoczenia. Do surowego i przestrzegającego konwenansów domu męża wprowadza powiew świeżości. Można powiedzieć, że uruchamia lawinę zmian, które na zawsze odmienia życie nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej nowej rodziny. Początkowo poznajemy Lily jako naiwną dziewczynę, która z czasem zmienia się w ciepłą i wrażliwą kobietę. Jest silną osobowością, która nadaje historii barw. Z kolei Stephen, mąż Lily stanowi jej przeciwieństwo: jest postacią niezwykle skomplikowaną, opanowaną przez demony z przeszłości. Na początku wzbudza w czytelniku ciepłe uczucia, współczujemy mu, jednakże im bardziej go poznajemy, tym nasze nastawienie się do niego zmienia. W trakcie lektury starałam się tłumaczyć jego decyzje wojną, ale było to niepotrzebne, ponieważ źródło jego zachowania sięga o wiele dalej, niż na początku sądziłam. To postać tragiczna oraz słaba psychicznie, która na naszych oczach stacza się i dąży do samodestrukcji. Oprócz nich równie ciekawym bohaterem jest Charlie, przyjaciel Lily z teatru: uosobienie dobroci i poświęcenia oraz Boycott: szofer, przyjaciel, a także (poniekąd) sumienie Stephena. Mamy tutaj naprawdę bogactwo postaci, są oni nietuzinkowi i nadają historii charakteru, tzw. „pazura”. Bez nich książka mogłaby nie istnieć.

Jeśli chodzi o fabułę to jest ona statyczna, trochę przewidywalna, ale mająca kilka elementów zaskoczenia. Autorka nie przekombinowała, ani nie przekoloryzowała historii. Jak dla mnie jest dosyć realistyczna oczywiście pod względem samych wydarzeń, mglista natomiast jeśli chodzi o osadzenie akcji w czasie. Przy opisywaniu realiów XX-wieku pani Gregory niczego nie upiększa, niekiedy w brutalny sposób nam je przedstawia, tak jakby chciała nam w ten sposób przekazać, że żyjemy w naprawdę „lepszych” czasach. Ale czy na pewno? Na to pytanie sami musicie sobie odpowiedzieć… Dzięki tej brutalności mamy wrażenie, że wydarzenia z Żony oficera mogłyby się wydarzyć naprawdę.

Szczerze powiedziawszy Żona oficera jest trudną lekturą, ponieważ porusza niełatwe tematy. Tak naprawdę wymaga od nas skupienia i zaangażowania, ale moim zdaniem jest warta uwagi, przede wszystkim ze względu na kreację bohaterów. Poza tym zatrzymuje czytelnika i zmusza go do myślenia, przeanalizowania zachowania wszystkich występujących tam bohaterów. Bez dwóch zdań Żona oficera jest lepsza od wcześniej wspominanego przeze mnie Odmieńca. Czy sięgnę po inne książki pani Gregory? Trudno powiedzieć, ale w tym momencie spasuję.

[www.dzosefinn.blogspot.com]
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena