Koszyk 0
Opis:
Książka zekranizowana przez Davida Finchera, twórcę słynnych filmów
  • Amber
  • miękka
Mniej Więcej
  • Robert Graysmith
  • 2007
  • 1
  • 272
  • 97883-241-28167
  • 9788324128167
  • M5116

Recenzje czytelników

Literatura faktu

Ocena:
Autor:
Data:
Tak szczerze mówiąc, podchodziłam do tej książki dwa razy. Wcale nie dlatego,że mnie początek nie wciągnął. Wręcz przeciwnie. Od pierwszej kartki autor wciąga nas w mroczną podróż z Zodiakiem...

Zodiak - seksualny sadysta, który przypisuje sobie 50 zabójstw. Bawi się w kotka i myszkę z policją. Wysyłając listy to gazet, pokazuje jak nieudolnie prowadzone jest śledztwo i zapewnia,że nigdy nie zostanie złapany. Miał rację. Do tej chwili sprawa nie została rozwiązana ... Zodiak przechytrzył wszystkich.

To nie jest typowa powieść kryminalna, jakich wiele. Jest to zebranie faktów na temat zabójstw Zodiaka i prowadzonego śledztwa w tej sprawie. Dlatego też nie ma co tutaj doszukiwać się jakiejś konkretnej fabuły. Czytałam sporo opinii o tej książce. Że nie powala, że nudziła czytelnika itd. No ale przecież jest to specyficzna książka. I mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że warto po nią sięgnąć. Jeśli oczywiście nie będziemy od niej oczekiwać szybkiej i wartkiej akcji. To jest powiedziałabym literatura faktu. Suche fakty, spisane prostym językiem raporty policyjne na temat zbrodni, rekonstrukcja zabójstw Zodiaka.

Czytając tę książkę mamy możliwość zobaczenia jak wygląda śledztwo od kuchni. Możemy poznać psychikę seryjnego mordercy. Fakty na temat Zodiaka mogą szokować. Można sobie zadać pytanie jak osoba inteligentna może stać się zabójcą? Ano nie od dziś wiemy, że takie osoby nie należą do, że się tak wyrażę, przygłupów. W końcu przeważnie mija sporo czasu, zanim policja złapie przestępce.

Sama relacja ze śledztwa może nie przyprawia o dreszcze. Ale na mnie największe wrażenie wywarły dodatki na końcu strony. Suche fakty zebrane w tabelkę na temat liczby ofiar Zodiaka. Szczegóły typu gdzie ofiara zmarła, jakim narzędziem została zabita naprawdę dają do myślenia. I wtedy właśnie zdałam sobie sprawę, że Zodiak nadal nie został ujęty. Że gdzieś tam chodzi po świecie i być może zabija dalej. Jeśli ma jeszcze siłę. I w takim momencie cieszę się, że nie mieszkam w USA.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Dokumentalne książki o mordercach? Oczywiście, że tak. I co gorsza im bardziej makabryczne tym lepiej dla mnie. Mogę się tylko domyślić co to o mnie świadczy, ale ten typ tak ma i tego nie zmienię.

Kim jest Zodiak? To psychopatyczny morderca, który stał się niemal tak sławny jak Kuba Rozpruwacz. Zabił co najmniej 6 osób, przyznał się do 37 morderstw, ale podejrzewa się, że w rzeczywistości mógł zamordować 50 osób. Pisał do redakcji, dzwonił na policję, a mimo to nigdy nie został schwytany ... Jakim cudem?

A co kryje się w książce pt. "Zodiak"? Nie jest to powieść jakich wiele. Nie jest to beletrystyka jakiej mógł by się spodziewać nie jeden z nas. To relacja dziennikarza opisująca krok po kroku jak wyglądało śledztwo w sprawie tajemniczego mordercy. Relacja o tyle szczegółowa, że wzbogacona o kartki, koperty, szyfry i listy, które wysyłał on do gazet i policji. Zawiera jego portret psychologiczny oraz pamięciowy. Nie jest to typowa książka o której można powiedzieć jest super lub wręcz odwrotnie. Sam styl pisania mnie nie bardzo przekonuje, ale już informacje zawarte w pozycji, to jakich emocji dostarcza oraz to, że efekt szokuje tym bardziej im bardziej człowiek uświadamia sobie - To się działo na prawdę!

Na pewno jest to książka dla ludzi o mocniejszych nerwach, którzy cenią specyfikę klimatu towarzyszącego tej pozycji. Można przy okazji się pobawić i spróbować rozszyfrować to co Zodiak ponoć ukrył w swoich szyfrach czyli jego dane ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena