Koszyk 0
Opis:
Według OJCA JOACHIMA BADENIEGO kontemplacja jest "widzeniem Boga". Czy można zobaczyć Boga? Nie tylko można - trzeba zobaczyć, jeśli chcemy z Nim żyć! Poza tym kontemplacja, jak mówi ojciec Joachim, jest zupełnie prosta. Do tego nie potrzeba matury, tylko wiary. Każdy człowiek jest zdolny do kontemplacji, do widzenia obecności Bożej? Zobaczenie Boga i spotkanie z Nim ma swój dalszy ciąg. Tak jak zakochani zmierzają w stronę małżeństwa ... podobnie osoba pociągnięta urokiem miłości Boga pragnie związać się z Nim na stałe. Wchodzi do Namiotu Spotkania, to znaczy spotyka się z Nim w atmosferze szczególnej intymności. Człowiek zamieszkuje w Bogu, a Bóg w człowieku. To już nie tylko jest spotkanie, ale trwanie w Bogu i przebywanie w Nim. "W klasztorze kamedulskim dzwony biją na jutrznię o wpół do pierwszej w nocy. Stoję przed swoją pustelnią i czekam, aż skończą dzwonić, i patrzę - widzę zieloną trawę przy bucie. Jedno źdźbło trawy rzuca cień. Nie ma księżyca, tylko pogodne niebo. Patrzę - cień gwiazd. A najbliższa gwiazda oddalona wiele lat świetlnych od Ziemi. Nagle objawia się olbrzymia przestrzeń i doświadczam aktu obecności. Nagle milionowe przepaści lat świetlnych są tutaj widoczne w tym cieniu źdźbła trawy. I dzwoni dzwon na jutrznię. Noc daje poczucie ogromu przestrzeni. To jest właśnie ten czas po północy, kiedy nagle doznaje się takiego przeżycia ogromu, w którym obecny jest Bóg..." fragment Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Esprit
 • twarda
Mniej Więcej
 • Joachim Badeni
 • 2013
 • 1
 • 170
 • 200
 • 130
 • 978-83-63621-13-1
 • 9788363621131
 • ZAZTE

Recenzje czytelników

Zobaczyć Boga

Ocena:
Autor:
Data:
Podobno bardzo łatwo można zobaczyć Boga. Wystarczy tylko wiara i modlitwa kontemplacyjna. O tym właśnie traktuje najnowsza książka ojca Joachima Badeniego „Zobaczyć Boga”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Esprit.
Publikacja opracowana została na podstawie trzech konferencji, które znany dominikanin wygłosił w 1984 r. w Krakowie. Pod względem technicznym książka składa się z trzech rozdziałów, wstępu oraz bardzo ciekawie zredagowanej notatki biograficznej samego autora ... Życiorys ojca Badeniego jest tak interesujący, że ani trochę nie ustępuje miejsca treści głównej. Zmarły przed trzema laty zakonnik był intrygującą postacią i niezwykłym duchownym. Przyciągał do siebie tłumy, zawsze miał dla każdego czas, wysłuchał, doradził, pomógł. Szczególnie dobry kontakt łapał z młodymi ludźmi. Specjalizował się w relacjach małżeńskich do tego stopnia, że po Krakowie krążyło żartobliwe powiedzenie: „Tylko Badeni dobrze cię ożeni”. Właśnie ta miłość między dwojgiem ludzi stała się pretekstem do mówieni o relacjach między Bogiem i człowiekiem. Tak samo jak autor biblijnej „Pieśni nad pieśniami” ojciec Joachim opowiada o miłości - takiej zwyczajnej, dobrze znanej każdemu, a przy tym posiadającej niesamowitą moc przenoszenia gór. Autor namawia do modlitwy kontemplacyjnej i choć wie, że nie jest ona prosta, to przecież zawsze warto starać się dla tego, kogo się kocha. Swoje wykłady przeplata wątkami autobiograficznymi oraz omawia przypadki, z którymi zetknął się w czasie długoletniej pracy duszpasterskiej. Przy tym posługuje się prostym i zrozumiałym językiem, który nikomu nie sprawi problemów. Dzięki radom zakonnika zanurzenie się w Bogu poprzez kontemplację wydaje się być łatwe i niezbyt skomplikowane. Jestem przekonana, że dzięki publikacji „Zobaczyć Boga” wiele osób przekona się do tej formy modlitwy.
Na koniec wspomnę jeszcze o wizualnej stronie książki, która może nie jest najważniejsza, ale zdecydowanie zwróciła moją uwagę. Twarda oprawa nadaje publikacji elegancji oraz sprawia, że tomik idealnie sprawdzi się jako prezent dla kogoś lubiącego książki o tematyce religijnej. Dodatkowo zachwyciła mnie grafika znajdująca się na okładce. Ilustracja przedstawiająca rozgwieżdżone nocne niebo, na którym dojrzeć można spadającą gwiazdę nabrała dla mnie metaforycznego sensu od kiedy dowiedziałam się, że słowo „pragnąć”, czyli łacińskie desiderare można przetłumaczyć jako „być pozbawionym gwiazd”, dlatego gdy widzimy spadającą gwiazdę mówi się, żeby wypowiedzieć życzenie. Może właśnie to zetknięcie się z Bogiem w czasie modlitwy, ujrzenie Stwórcy poprzez kontemplację jest właśnie tym czego brakuje nam do szczęścia? Dlatego też warto poświęcić chwilę czasu na lekturę tej niewielkiej książeczki. Gwarantuję, drogi czytelniku, że nic nie stracisz, a jedynie możesz zyskać. Polecam.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

Zostaną nagrodzone najciekawsze wypowiedzi świąteczne w formie polecenia książki na prezent połączonego ze wspomnieniem świąt dzieciństwa, refleksją, dedykacją.