Koszyk 0
Opis:
LITERACKI NOBEL z 1991 roku! HISTORIA NIEZWYKŁEJ MIŁOŚCI. Laureatka Nagrody Nobla - Nadine Gordimer na kartach książki opowiada historię miłości pozornie niemożliwej. Młodej, białej kobiecie psuje się auto. Trafia do warsztatu, gdzie poznaje mechanika. Nawiązują znajomość, której skutki okażą się burzliwe i nieprzewidywalne, a każde z nich będzie stopniowo zmieniać swoje zdanie na temat drugiego. Do czego zmusić nas mogą niezwykłe okoliczności ... Akcja powieści dzieje się w towarzyskich kręgach południowoafrykańskiego miasta i arabskiej wiosce na pustyni. ZNALEZIONY to historia o obrzędach przejścia, jakimi są doświadczenia emigracji, które miłość pokona tylko wtedy, gdy będzie istnieć nawet po odrzuceniu wszystkiego, co uznajemy w życiu za pewnik. Nowe spojrzenie na stare zagadnienia tożsamości, przynależności i prawa do poszukiwania lepszego życia. Żywiołowa, błyskotliwa, głęboko wzruszająca powieść. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • M
  • miękka
Mniej Więcej
  • Nadine Gordimer
  • 2014
  • 312
  • 200
  • 140
  • 978-83-7595-784-6
  • 9788375957846
  • ZBCUG

Recenzje czytelników

znaleziony

Ocena:
Autor:
Data:
Ostatnio na mojej półce książek do przeczytania, pojawiają się same nieco trudniejsze pod względem fabuły powieści. Ich tematami są wojny, trudna historia, poplątane emocje, czy choćby wielokulturowość rodząca mnóstwo złych jak i dobrych rzeczy. Właśnie o tej wielokulturowości będzie przede wszystkim książka z dzisiejszej recenzji, chociaż dotyka także problemu nielegalnych imigrantów, podziału klasowego itp.
Bohaterami książki są Julie Summers i nielegalny imigrant, Arab Abdu ... Kobieta pochodzi z zamożnej rodziny, natomiast Abdu po przekroczeniu terminu na swojej wizie, stał się nielegalnym pracownikiem zakładu samochodowego, gdzie pracuje za marne grosze starając się przeżyć z godnością. Pozornie nic ich nie łączy. Podział klasowy jest tak mocno zakorzeniony w kulturze, że nie ma nawet mowy o kontaktach biednych z bogatymi, a jednak bohaterów połączy miłość. Juli trafia do warsztatu po tym, jak zepsuł jej się samochód w trakcie jazdy. Dzieli ich właściwie wszystko, a jednak to właśnie im przeznaczone jest być razem. Nie będzie to jednak łatwe, bo do pokonania maja nie tylko bariery materialne, światopogląd, czy opór społeczeństwa, ale i swój własny. Każde z nich musi zmierzyć się z pytaniami i znaleźć własne odpowiedzi. Czy tak dwa różne światy mogą współżyć razem?
Akcja książki dzieje się wartko, szybko ale nie pobieżnie. Wszystko ma swoje miejsce i czas, niektóre wątki rozwijają się zbyt szybko, inne wręcz przeciwnie, a jednak wszystko na koniec układa się w logiczną całość. Na pewno jest to lektura ciekawa ze względu na samą tematykę, ale i talent autorki do prowadzenia wątków. Mimo wszystko, choć akcji jest sporo, nie należy nastawiać się tylko na nią. Przede wszystkim chodzi o emocje i zmuszenie czytelnika do myślenia, zastanawiania się, zadawania pytań. Jak my zachowalibyśmy się w sytuacji postaci, jaka byłaby nasza opinia na ich temat, co by nas nurtowało najbardziej? Nie da się też ukryć, że centrum fabuły jest miłość. To ona stawia bohaterów obok siebie, zmusza do zmiany dotychczasowego życia.
W książce poznajemy zarówno południowoafrykańskie miasto pełne sprzeczności, jak i arabską wioskę na pustyni pełna tradycji. Typowy romans miesza się tu z psychologią i filozofią życia, a jednak trudno przewidzieć jakikolwiek koniec. Ja do ostatniej strony nie byłam w stanie przewidzieć finału. Nadine Gordimer pisała w taki sposób, że nagły zwrot akcji w ostatnim zdaniu wcale by mnie nie zdziwił. Nie mogę powiedzieć też, że jestem całkowicie zadowolona z tego jak zakończyła ta historię, podobnie jak w trakcie jej czytania, wciąż mam ją w głowie i chyba po prostu sama nie umiałabym zakończyć tego inaczej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nadine Gordimer - "Znaleziony"

Ocena:
Autor:
Data:
Wszystko zaczęło się od przypadku. Auto Julii zepsuło się na środku skrzyżowania i następnie zostało przetransportowane do mechanika. Tam poznała Abdu - pracownika zakładu, który od samego początku ją intrygował. Wydawać by się mogło, że będzie to typowy romans, jednak powieść Nadine Gordimer jest bardziej złożona.


Tych dwoje połączy uczucie inne niż wszystkie, chociaż żadne z nich nie powie drugiemu: "Kocham Cię". Jakie będą losy tej pary ...Nadine Gordimer - laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1991 roku. Powieść "The Pickup" została wydana w 2001 roku, jednak w Polsce pojawiła się dopiero w 2014 roku dzięki Wydawnictwu M.
Zaraz po otworzeniu paczki zaintrygowała mnie okładka powieści. Czego spodziewać się widząc materac z prześcieradłem na czarnym tle? Wielka niewiadoma. Dlatego jak tylko skończyłam czytać "Madeleine" sięgnęłam po "Znalezionego".

Na początku postaram się przybliżyć bohaterów:
Julie Summers - córka biznesmena-imigranta, którym przeniósł się do Republiki Południowej Afryki wraz z całą rodziną. Przyjazd do tego kraju zniszczył jej rodzinę- ojciec pozostał w Afryce ze swoją nową żoną, zaś matka pojechała do Kalifornii to swojego kochanka, właściciela kasyn. Ona sama odizolowała się od "toksycznej" i bogatej rodziny i stara się żyć tak, jak inni mieszkańcy tego kraju.

Arab Abdu - mechanik w zakładzie, w którym Julie zostawiła swoje stare auto. Dziewczyna intryguje go, nie zna jej świata, dziwi go wiele zachowań, zarówno jej, jak i jej przyjaciół. W RPA od półtorej roku przebywa nielegalnie i grozi mu przymusowa deportacja.


Głównym wątkiem jest oczywiście miłość Julie i Abdu, jednak poza tym jest jeszcze kilka innych. Jednym z najważniejszych jest problem emigracji. Julie zna realia panujące w tym kraju, stara się żyć tak, jak zwykli mieszkańcy. Natomiast Abdu jest emigrantem, który znajduje pracę, by móc zapewnić godne życie swojej rodzinie. Zdaniem Araba, ten związek nie powinien powstać, ponieważ pochodzą z dwóch różnych światów. Wydawać by się mogło, że będzie to opowieść o kobiecie, która ślepo zapatrzona w ukochanego, jedzie w jego rodzinne strony i wierzy, że żadne przeciwności losu nie pozwolą, by ich miłość wygasła oraz o mężczyźnie, który nie wie co to jest prawdziwe uczucie, a kultura oraz zakorzeniona tradycja jest ważniejsza od jakichkolwiek miłostek. Nie, tutaj tego nie znajdziecie! Nadine Gordimer w arcyciekawy sposób pokazuje rodzące się uczucie. Wszystko nazywa po imieniu, nie krąży wokół tematu, tylko przekazuje wszystko w sposób konkretny.

Zdziwił mnie język powieści. To, co okazuje się dialogiem dwojga ludzi, jest wplecione w narrację. Jeszcze nigdy się z czymś takim nie spotkałam i muszę przyznać, że na początku nie mogłam się do tego przyzwyczaić. Jednak z czasem odkryłam, że zabieg ten jest celowy. W ten sposób ukazywane są myśli postaci, nawet te najbardziej intymne.


Reasumując, myślę, że "Znaleziony" porusza bardzo trudne tematy, przez co nie każdy czytelnik sięgnie po powieść. Czyta się ją szybko, jednak do napisania recenzji przystąpiłam kilka dni po lekturze, by móc poukładać sobie wszystko to, co myślę o tej pozycji. Jest to naprawdę oryginalne podejście do tematu. Cieszę się, że nie skreśliłam tej powieści zaraz na początku, bo po lekturze mogę powiedzieć, że jest jedną z lepszych, które czytałam w ciągu ostatnich tygodni. Autorka nie przekazuje swojej wiedzy subtelnie, tylko krótko i konkretnie, dzięki czemu nie powstała mdła opowieść. Stanowi idealne połączenie powieści o miłości oraz przewodnika po nowych kulturach, które nam Europejczykom nie są do końca znane.ja-ksiazkoholik.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena