Koszyk 0
Opis:
Znakomity chirurg o międzynarodowej sławie, profesor Wilczur, zrozpaczony po odejściu ukochanej żony, włóczy się po mieście i w wyniku pobicia traci pamięć. Nie widząc kim jest tuła się po wioskach imając się przypadkowych prac. Wreszcie przygarnięty pod dach przez wiejskiego gospodarza, jako Antoni Kosiba zaczyna leczyć ludzi. Po udanej operacji kalekiego syna gospodarza, uzyskuje jego sł ... awa zaczyna się rozprzestrzeniać. Zazdrosny o jego sukces miejscowy lekarz, grozi mu sądem za nielegalne praktyki... Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Tadeusz Dołęga-Mostowicz
  • 2015
  • 332
  • 205
  • 145
  • *, 9788377791974
  • 9788377791974
  • ZCIWV

Recenzje czytelników

Od doktora do znachora

Ocena:
Autor:
Data:
Wybitna, wspaniała, ponadczasowa - taka jest powieść o losach profesora Rafała Wilczura, wybitnego chirurga, który w skutek utraty pamięci przeistacza się w wiejskiego parobka o nadprzyrodzonych zdolnościach medycznych. Tej intrygującej historii spisanej przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza wprost nie sposób się oprzeć. Do jej lektury zachęca nas najnowsze wydanie "Znachora", które ukazało się niedawno nakładem Wydawnictwa MG znanego z promowania klasyki literatury polskiej ...

Tytułowego bohatera tej książki poznajemy w Warszawie, kiedy to dokonuje cudów na sali operacyjnej. Profesor Wilczur to jeden z tych lekarzy, którym udało się osiągnąć sukces. Jego wiedza i talent zapewniły mu czołową pozycję w warszawskiej lecznicy, a kochająca żona i maleńka córka zagwarantowały spełnienie w życiu prywatnym. Nic zatem dziwnego, że popularny i lubiany wśród znajomych chirurg bardzo szybko zyskuje i naszą sympatię. Z podziwem przyglądamy się temu człowiekowi sukcesu, aż do chwili, kiedy nagły, nieoczekiwany ciąg zdarzeń zaburza jego prywatną sielankę i w ciągu kilku godzin nieodwracalnie zmienia życie głównego bohatera. Jeśli chcecie przekonać się, czy los pozwoli mu jeszcze kiedyś odzyskać dawną sławę i szczęście, koniecznie sięgnijcie po "Znachora", by wraz z Rafałem Wilczurem przeżyć najlepsze i najgorsze chwile jego życia.

Autor tej książki wykreował swojego bohatera stosując dobrze nam znane chwyty literackie. Mamy tu bowiem człowieka z amnezją, próbę życia bez tożsamości i wreszcie znakomicie sportretowaną przemianę głównego bohatera z profesora Rafała Wilczura w wiejskiego parobka Antoniego Kosibę. Dla współczesnych czytelników te zabiegi literackie mogą się wydać banalne, jednak gdy powieść ta ukazała się po raz pierwszy, nie były one taką oczywistością. Na całe szczęście Tadeusz Dołęga-Mostowicz porwał się na połączenie dosyć skomplikowanych wątków, które zaowocowało jedną z najlepszych powieści polskich XX wieku. I choć czytelnicy, nie wiedzieć czemu, zazwyczaj kojarzą tego pisarza jedynie z "Karierą Nikodema Dyzmy", to z pełną świadomością mych słów mogę stwierdzić, że wydarzenia, które stały się udziałem Rafała Wilczura są po stokroć ciekawsze niż przygody bezrobotnego prowincjusza z Kresów Wschodnich poszukującego pracy w stolicy.

"Znachor" magnetyzuje czytelnika od chwili spojrzenia na okładkę tej książki. Zaprasza nas do świata osnutego tajemnicą. Spotkamy w nim ludzi podłych (jak Zenek od Wojdyłłów) i tych z sercem na dłoni, których szereg otwiera stary Prokop Mielnik. Do tego poznamy obowiązki młynarza, sklepikarki i wiejskiego lekarza. A wszystko to w małomiasteczkowej i wiejskiej scenerii dawnej Polski, czyli obecnych po dziś dzień w naszej pamięci Kresów Wschodnich.

Gdy minął pierwszy zachwyt nad świetnie skonstruowaną fabułą "Znachora" i godną podziwu narracją, dzięki której mamy ogląd na całe spectrum wydarzeń zawartych w tej książce, przyszedł czas na refleksję i wyciągnięcie wniosków z lektury. Trzeba bowiem zauważyć, że "Znachor" to tak naprawdę powieść o wielkiej miłości i dobroci człowieka względem drugiej osoby. To dzięki tym uczuciom Kosiba znajduje swoje miejsce na ziemi i to one prowokują go do wykonania pierwszej "operacji", która pociągnie za sobą cały szereg innych, leczniczych zabiegów. Historia profesora Wilczura udowadnia zatem, że człowiek nie jest stworzony do życia w samotności i zawsze potrzebuje kogoś, kogo mógłby obdarzyć swoimi uczuciami.

Jeśli do tej pory nie było Wam po drodze z twórczością Tadeusza Dołęgi - Mostowicza, to macie wyjątkową okazję nadrobić swoje czytelnicze braki. Znachor wprost prosi o Waszą uwagę i gwarantuje kilka godzin przyjemnej, choć miejscami trzymającej w napięciu, lektury. Na tych, którym historia głównego bohatera przypadnie do gustu, czekają dalsze jego losy, w książce pt.: "Profesor Wilczur", którą i ja koniecznie muszę przeczytać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia profesora Wilczura.

Ocena:
Data:
Mówiąc klasyka polskiej literatury większości z nas przychodzą na myśl tytuły oraz autorzy, których mieliśmy okazję poznać podczas nauki w szkole. Najczęściej utwory te napisane są niezrozumiałym dla ogółu językiem, co skutecznie odstrasza od czytania. Jednak chcę dzisiaj napisać o powieści, która do najmłodszych nie należy, ale została napisana w tak genialny sposób, że trudno było się od niej oderwać.

Rafał Wilczur jest znakomitym lekarzem chirurgiem, który posiada własną klinikę w Warszawie ... sławę oraz szczęśliwe życie – tak przynajmniej mu się zdaje. Pewnego szczególnego dnia, po trudnej operacji, wraca do domu z prezentem dla swojej ukochanej żony. Niestety, oprócz służby nie zastaje tam nikogo. Okazało się, że żona wraz z córką odeszła do innego mężczyzny jednocześnie nie biorąc nic ze sobą. Wilczur jest załamany, a swoje zmartwienie postanawia zatopić w alkoholu. W końcu doszło do tego, że stracił pamięć, a jego życie zaczyna się na nowo.

Zwróciłam uwagę na tą powieść, bo pamiętam, że kiedyś obejrzałam film o tym samym tytule, który bardzo mi się spodobał. Stwierdziłam, że czas poznać pióro Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i wzięłam się za Znachora. Nie wiem dlaczego, ale lekturę tej książki zostawiłam sobie na sam koniec co było dobrym krokiem, bo wywarła na mnie wielkie wrażenie.

Po pierwsze i najważniejsze – autor nie zanudza. Cała fabuła została tak niebywale dobrze opracowana, że gdy czytelnik zaczyna czytać nie ma ochoty przestać. Historia doktora Wilczura jest bardzo tajemnicza, wzruszająca, zaskakująca, ale także bardzo chaotyczna. Podczas lektury skaczemy od jednego bohatera do innego, od wydarzenia do wydarzenia. Jazda bez trzymanki, która pozwala poznać obyczaje i życie zwyczajnych ludzi z minionych lat.

Po drugie – miałam wrażenie jakbym oglądała film w głowie. Książka na pewno jest bardziej szczegółowa, ale film dobrym odzwierciedleniem fabuły. Następną sprawą, której pominąć nie można, a na pewno zadowoli dużą liczbę osób to to, że Znachor jest napisany słowami zrozumiałymi, czasami przestarzałymi, ale raczej każdy powinien zrozumieć. Myślę, że każdy znajdzie wewnątrz bohatera, z którym zechce się utożsamić.

Znachor to powieść, która powinna być omawiana w szkołach. Wiem, że to pewnie zepsułoby zapał do jej czytania, ale tak wspaniała fabuła, język oraz bohaterowie powinni się ujawnić większej widowni. Myślę, że spodobałaby się niejednemu uczniowi, a kto wie – może dzięki tej powieści udałoby się przekonać ich do czytania książek. Sądzę nawet to, że gdyby poloniści polecali swoim uczniom książki, które prawdopodobnie przypadłyby im do gustu coraz większa ilość dzieci oraz młodzieży próbowałaby zainteresować się czytaniem. Bo to jest klucz do wszystkiego – trafić na książkę, która wstrząśnie naszym światem. Znachor wstrząsnął moim i dlatego mam zamiar dać szansę innym klasykom, do których nie zawsze jestem przekonana.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena