Koszyk 0
Opis:
Jak rodzi się wiara? Na czym polega jej fenomen? Dlaczego przenosi góry? Wiara jest jak silne lekarstwo: może zadziałać leczniczo albo też wyzwolić katastrofalne skutki uboczne. W ostatnim czasie, w sposób prawie niezauważony przez opinię publiczną - która od dziesiątków lat wałkuje te same dowody na istnienie Boga - wykształciła się nowa gałąź nauki badająca wiarę. Opiera się ... ona na niepodważalnych danych empirycznych i w niesłychanie ciekawych eksperymentach bada skutki oddziaływania religijności. Ulrich Schnabel, redaktor naukowy "Die Zeit", odwołuje się właśnie do tych naukowych badań i analiz z takich dziedzin jak psychologia społeczna, kulturoznawstwo, antropologia, neurologia, medycyna, by opisać fenomen wiary. Z naukowego punktu widzenia nikt chyba nie jest w stanie lepiej, w sposób bardziej udokumentowany i wyrazisty uzasadnić, dlaczego religia nie wymiera. Książka Schnabla dostarcza wierzącym, wątpiącym i ateistom ogromnej porcji wiedzy, która ostrzega przed wejściem na błędne i niebezpieczne ścieżki w sferze wiary, a także udowadnia, iż niektóre aspekty wiary można pogodzić z naukowym obrazem świata. Poza tym lektura tej książki sprawia ogromną, wręcz niesamowitą przyjemność. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ulrich Schnabel
 • 2015
 • 1
 • 528
 • 200
 • 135
 • 978-83-287-0080-2
 • 9788328700802
 • ZCX2Q

Recenzje czytelników

Głębsze rozumienie religijności

Ocena:
Autor:
Data:
Ulrich Schnabel to niemiecki dziennikarz i fizyk, który w tej książce zastanawia się nad istotą religii. Skąd ona się bierze? I czym w ogóle jest wiara? Czy wiara ma moc uzdrawiania? Czy ludzie wierzący są lepszymi ludźmi od ateistów? Do czego nas motywuje i jak na nas oddziałowuje? Czy każdy z nas ma ,,gen Boga"?

Autor nie opowiada się za konkretną religią, nie narzuca swoich poglądów, chociaż siłą rzeczy są one czytelne. Nie wskazuje, która wiara jest ,,dobra" a która ,,zła" ... Stara się być jak najbardziej obiektywny. Nie rozstrząsa również kwestii czy Bóg istnieje, tylko jaki wpływ ma na nas sam akt wiary.
To fascynująca pozycja w którą autor włożył mnóstwo wysiłku, jestem pod ogromnym wrażeniem.
Schnabel rozpatruję wiarę pod naprawdę wieloma aspektami: społecznymi, biologicznymi, ekonomicznymi, kulturowymi.
Nauka i wiara to dwie sprzeczności. Nauka to rozum, a wiara to uczucie. Nie miałam jednak pojęcia, że kwestie religijne aż tak zajmują naukowców, którzy poddają ludzi różnym badaniom, starając się wyjaśnić skąd ona się bierze i czy da się ją jakoś naukowo wyjaśnić, ,,zmierzyć wiarę".
W tej książce znajdziemy mnóstwo opinii badaczy z całego świata, ich metody badawcze i eksperymenty, a nawet sami jesteśmy do nich zachęcani. Ale nie bójcie się - nie są to groźne testy, ale ich wyniki mogą dać Wam wiele do myślenia.
Ale Schnabel nie skupia się wyłącznie na nauce. Wskazuje jak współcześnie wygląda wiara, dlaczego w ogóle istnieje coś takiego, przytacza rozmowy z ludźmi, którzy tę wiarę utracili, nawrócili się lub są zatwardziałymi ateistami. Co skłoniło ich do takiego myślenia? Co wydarzyło się w ich życiu, co zrewolucjonizowało ich religijność. To naprawdę ciekawe historie, które pozwalają na głębsze rozumienie religijności. Czy medytacja pomaga nam w tym głębszym rozumieniu? To wszystko możecie znaleźć w tej książce.
Dla mnie jest ona również pochwałą człowieka. Takie jest moje odczucie. Dzięki badaniom i różnym spostrzeżeniom można zauważyć jak wielką indywidualnością jest człowiek, jak fascynujący jest ludzki mózg i trudno jest nas zaszufladkować, jak wielki wpływ mają na nas kulturowe uwarunkowania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena