Koszyk 0
Opis:
"ZMARTWYCHWSTANIE PUDRYCEGO" napisałem w Jerzwałdzie, inaczej w Skiroławkach - wsi wymyślonej przez mojego bliskiego przyjaciela Zbigniewa Nienackiego, który mnie do Jerzwałdu sprowadził i gdzie do dziś bywam często, choć Nienackiego już nie ma. Był wtedy stan wojenny. Stan wyjątkowy - tragiczny i paradoksalny zarazem, heroiczny i durny w skali prowincjonalnego miasteczka. Sam nie wiedział ... em jak bardzo wyczulony jestem na absurdy naszego dnia powszedniego, na paradoksy, nonsensy i cuda. Pisałem PUDRYCEGO jednym tchem, a nade mną stał Zbyszek Nienacki i wyczytywał mi przez ramię. Dziwnie było. Magicznie, surrealistycznie i groteskowo. Groteskowo zwłaszcza. Cenzura powieść zadołowała. Szczęśliwie znalazł się wysoko postawiony polityk, który zrozumiał ponadczasowy sens ZMARTWYCHWSTANIA i książka wyszła, choć pod zmienionym tytułem - pierwotnie nazwałem ją SKANSEN. Polska jako skansen? - tego nie kupił nawet inteligentny polityk - a przecież o co innego chodziło... Niemieckie wydanie PUDRYCEGO zyskało rewelacyjną ocenę we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i nie tylko. Jak odbierze tę powieść dzisiejszy Czytelnik? Sam jestem ciekaw. A nie jest to jeszcze powieść historyczna."   Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Aleksander Minkowski
  • 2015
  • 218
  • 203
  • 143
  • 978837791-240-9
  • 9788377912409
  • ZCNPS
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Zmartwychwstanie Pudrycego

Ocena:
Autor:
Data:
Opowieść o losach wielu bohaterów, nie ma tutaj jednego którego losy byłyby faworyzowane. Tutaj każdy jest tak samo ważny. Pudrycy, który przeżył coś na kształt śmierci klinicznej, a teraz powrócił na Ziemię, tylko jeszcze nie do końca wie w jakim celu. Jonasz, który stracił swoją ukochaną i teraz żyje sam, doskonaląc swoje umiejętności lecznicze a także pędzenie bimbru. Anielka, młoda i ładna dziewczyna, niestety lekkich obyczajów. Oraz inni mieszkańcy małego miasteczka. Dlatego ... że bohater jest zbiorowy, nie będę ujawniać Wam nic więcej, bo po prostu tę historię trzeba poznać samemu.

Pomimo tego, że książka liczy tylko 218 stron, to czyta się dosyć wolno. Znajdziecie wyrazy staropolskie, i trudne czasem do zrozumienia. Często opisy zajmują całe strony, a niestety dialogów jest mało. Lecz jeżeli już zdecydujecie się na tą lekturę, to gwarantuję, że jak tylko trochę lepiej poznacie każdego z bohaterów, to ogromnie się wciągniecie.
Aby czytelnika zaciekawić niektóre fakty nie są zdradzane już na samym początku. Musimy być cierpliwi, bo historie są pełne zagadek i ciekawych podtekstów których nie sposób dowiedzieć się od razu.
Rozdziały nie są długie i po przeczytaniu jednego, bardzo chętnie skusicie się na następny a potem jeszcze kolejny. Tytuł na pewno nas zaintryguje. Wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że to coś związanego z religią, a tutaj spotyka nas niespodzianka, bo Pudrycy wcale specjalnie religijny nie był. Więc co się stało i dlaczego taki tytuł? Przekonajcie się sami!
Książka zakwalifikowana w kategorię Literatura piękna i myślę, że to jak najbardziej trafna kwalifikacja. Opisy chociaż długie, to ukazują wszystkie obrazy i wydarzenia w taki sposób jakbyśmy byli na miejscu i oglądali to wszystko wspólnie z naszymi bohaterami.
Komu polecam: myślę, że książka odpowiednia dla młodzieży, ale i dla osób starszych. Powiedzmy sobie szczerze, że literaturę piękną czytać może i nawet powinien każdy, bez względu na wiek i płeć. A to jest właśnie taka książka.
Moja ocena: 8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena