Koszyk 0
Opis:
Książka – legenda. Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentnie opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć ... bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Leopold Tyrmand
  • 2015
  • 774
  • 210
  • 148
  • *, 978837779-336-7
  • 9788377793367
  • ZCWUT

Recenzje czytelników

RASOWA KLASYKA W PIĘKNEJ OPRAWIE

Ocena:
Data:
Według mnie każdy pisarz ma dwa marzenia.

Pierwsze to napisać bestseller. Nie mówi o tym głośno, ale też nie ukrywa, że chciałby trafić pod strzechy tysięcy czytelników oraz żeby na jego spotkaniach autorskich brakowało miejsc siedzących. I chociaż coraz trudniej się przebić przez ocean nowości, jaki zalewa księgarnie każdego roku, to jeśli się bardzo chce, ma się pomysł na książkę oraz fundusze na promocję, , można ten cel osiągnąć.

Drugie marzenie nie jest zazwyczaj głośno artykułowane ... bo spełnia się tylko nielicznym. Pozostaje więc w sferze snów. Jest to bowiem pragnienie napisania powieści ponadczasowej. Takiej, która po latach, mimo ewaluacji językowej i obyczajowej, nie będzie uwierała czytelnika, ponieważ będzie niosła ciągle aktualny lub interesujący pod jakimś względem przekaz.

Powieści ponadczasowe, mówiąc kolokwialnie, zdarzają się tylko nielicznym pisarzom. I chyba oni sami, pisząc je, nie zakładali, że właśnie taką książkę tworzą.

Takim przykładem jest niewątpliwie powieść Leopolda Tyrmanda „Zły”, która swoją premierę miała ponad pół wieku temu i wtedy okrzyknięto ją brawurowo napisanym kryminałem. Ale Tyrmand nie zawdzięczał sukcesu jedynie swojemu talentowi pisarskiemu. Otóż w latach 50. ubiegłego wieku, czyli dopiero kilkanaście lat od zakończenia wojny, w literaturze raczej uciekano od brudu, biedy, tym bardziej od półświatka przestępczego, który opisał Tyrmand w tej powieści. Dlatego w środowisku krytyków zapanowała w związku z tym lekka konsternacja. Mimo to książka obroniła się dobrym stylem oraz wartką akcją, a rzetelny obraz współczesnej rzeczywistości powstającej z ruin Warszawy i problemy ich mieszkańców borykających się z chuligaństwem i miejską przestępczością sprawił, że szybko pozyskała dużą rzeszę zachwyconych czytelników. Sukces „Złego” był na tyle duży, że autor został poproszony przez Komendę Główną Milicji Obywatelskiej o przeprowadzenie cyklu wykładów o chuligaństwie, a w ramach gratyfikacji otrzymał… uwaga…talon na samochód.

Warto dodać, że Tyrmand wplótł do powieści także wątki miłosne, będące wtedy swoistym smaczkiem treści. Mamy romans lekarza z sekretarką, dziennikarza z kelnerką, redaktora z sędziną i znajdzie się jeszcze parę innych.

Dzisiaj, czytając tę książkę, raczej nie zarwiemy nocy dlatego, że wątki kryminalne, to raczej- używając języka młodzieży – „suchary”, nie mówiąc już o romantycznych klimatach. Ale choćby nie wiem jak się człowiek czepiał, że ta zupa już dawno ostygła, to „Złemu” trzeba oddać jedno. Klimat.

Czytając tę powieść, sami czujemy się nieswojo chodząc o zmierzchu po warszawskich ulicach wraz z bohaterami, boimy się przebywając z nimi w okolicach ruin, żeby nie stanąć twarzą w twarz z nastoletnimi opryszkami, którzy w genach odziedziczyli talent do bójek i napadów. Może się mylę, ale gdyby nie Tyrmand, nie mielibyśmy tak aktualnych obrazów stolicy tego okresu. Bo później, te obrazy w mediach wywoływane były ze wspomnień i relacji. A u Tyrmanda wszystko się dzieje tu i teraz.

Czytelnik w powieści Tyrmanda znajdzie także socjologiczny obraz ówczesnego społeczeństwa. Opisane specyficzne stosunki międzyludzkie oparte na biurokracji i jej siostrze – korupcji a także nocne życie stolicy, to są bardzo istotne oraz wartościowe aspekty książki.

I na koniec obraz. Dla młodszych Warszawiaków szanujących i kochających swoje miasto, a także dla czytelników lubiących ciekawostki historyczno – turystyczne to skarbnica wiedzy o starej Warszawie, dźwigającej się z ruin, o jej ówczesnej topografii.

Te wszystkie wymienione zalety świadczą tylko o tym, że „Zły” jest powieścią, która, choć napisana ponad pół wieku temu, nie ma jeszcze głębokich zmarszczek. Nie razi ani jej styl, ani wątki w niej zawarte. Dlatego warto skorzystać z tej szansy i przeczytać ją zarówno w ramach doświadczenia literackiego, jak i w celach poznawczych.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Czytając 'Złego' odkrywałam na nowo zakątki Warszawy

Ocena:
Autor:
Data:
Nie potrafię tak do końca opisać co tak naprawdę zachwyciło mnie tej powieści... najbardziej chyba ten styl opowiedzenia gangsterskiej historii i umiejscowienie jej pośród codziennego warszawskiego sposobu życia z tamtych lat. Cała historia przypomina mi trochę komiksową opowieść, gdyż trudno uwierzyć, że takie złe historie działy się naprawdę. Teraz trudno to sobie wyobrazić. Co więcej, czytając 'Złego' odkrywałam na nowo zakątki Warszawy ... Na pewne miejsca można spojrzeć zupełnie innym okiem i nabrać ciekawych refleksji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena