Koszyk 0
Opis:
W przeciągu jednego tygodnia w Sztokholmie zostaje zastrzelonych dwóch biznesmenów. Zanim z zimną krwią publicznie wykonano na nich wyrok, obaj byli szantażowani. Zabójca zdaje się nie popełniać żadnych błędów. Behawiorysta Alex King, początkowo wezwany przez policję w roli świadka, szybko wplątuje się w wydarzenia związane ze śledztwem. Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz panią inspektor Niną Mander, próbuje rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Wszystko wskazuje bowiem na to ... że policja ma do czynienia z zupełnie nowym graczem w sztokholmskim świecie przestępczym. THOMAS ERIKSON – behawiorysta, trener, specjalista w zakresie coachingu liderów. Mieszka pod Sztokholmem z partnerką życiową oraz piątką dzieci. Złudzenie to jego debiutancka powieść. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Rea
  • miękka
Mniej Więcej
  • Thomas Erikson
  • 2011
  • 574
  • 225
  • 150
  • 978-83-7544-439-1
  • 9788375444391
  • ZAQSS

Recenzje czytelników

Zbyt łagodnie

Ocena:
Autor:
Data:
Skandynawskie kryminały i thrillery od dawna cieszą się szczególnym uznaniem wśród europejskich czytelników – wyraźnie różnią się od tekstów przesączonych amerykańskim stylem życia i rozmachem, z jakim piszą tamtejsi autorzy. Dość minimalistyczna okładka „Złudzenia” nie daje czytelnikowi wskazówek na temat zawartości książki. Co więc czeka nas w kolejnej sygnowanej szwedzkim nazwiskiem powieści z gatunku tak wyeksploatowanego jak thriller?

Zaczyna się od sporego uderzenia ... W miejscu publicznym zostaje zastrzelony milioner, zaś wszystkie tropy wskazują na to, że była to egzekucja za niepoddanie się dość wyszukanemu szantażowi. Tajemnicze żądania otrzymuje jednak więcej biznesmenów, a policja rozpoczyna śledztwo. Co łączy zabójcę z tajemniczym zleceniodawcą dziennikarza, który za zadanie ma napisać biografię bogacza, a kary za opóźnienia w pisaniu będą brutalne?

Od samego początku widać, że Erikson postawił sobie za zadanie stworzenie wiarygodnego literackiego obrazu sztokholmskiej mafii – fabuła w większości obraca się tutaj wokół obrazu... szwedzkiej wersji ojca chrzestnego, który jest swego rodzaju szefem szefów w przestępczym półświatku. Wydaje się, że wątek ten nie ma żadnych powiązań ze wspomnianą wcześniej tajemniczą biografią, a także behawiorystą będącym głównym bohaterem powieści. Jednak kilka wątków rozpoczętych na samym początku z biegiem czasu zaczyna się splatać, tworząc z rozrzuconych elementów pełen obraz układanki, jaką stworzył autor w swojej powieści.

Można odnieść wrażenie, że całość została... ugrzeczniona. Brakuje w „Złudzeniu” scen naprawdę mocnych (kilka z nich do miana takich aspiruje, ale ostatecznie nie są niczym specjalnym), które na długo pozostałyby w pamięci czytelnika. Erikson wyraźnie tworzy historię absolutnie poprawną, jakby obawiając się przedstawienia chociażby wizerunku prawdziwie wrednego gliny. Bo taki w „Złudzeniu” się pojawia, ale nie jest to policjant zupełnie bezkompromisowy.

Chociaż Erikson bardzo dobrze radzi sobie z prowadzeniem poszczególnych wątków, to trochę za szybko zaczyna odkrywać karty przed czytelnikiem, prowadząc go do zakończenia jak po sznurku. Brakuje tutaj tego elementu zaskoczenia, skupienia całej uwagi na postaci, która przez dłuższy czas pozostawała w cieniu i zdawała się być tylko biernym obserwatorem otoczenia. Mimo niewątpliwie dobrego pióra i kilku ciekawych pomysłów, dzieło szwedzkiego autora jest „tylko” absolutnie poprawne – Erikson nie pozwolił sobie na wykroczenie poza schematy i jakiekolwiek eksperymenty z formą thrillera. W efekcie mamy do czynienia z deja vu – gdzieś tę historię już widzieliśmy.

W dość ciekawy sposób odczytać można wątek dziennikarza, któremu zlecono napisanie biografii. Czyżby Erikson gardził dziennikarzami jako osobami parającymi się tworzeniem tekstu? Można to wywnioskować z narzuconej z góry formy wspomnianej książki w książce: „możesz pisać jak chcesz, o ile będzie zgadzało się to z naszymi odgórnymi wytycznymi”.

Erikson wyraźnie zaakcentował też w „Złudzeniu” psychologię – wspomniany na okładce Alex King to behawiorysta, który od samego początku wplątuje się w wydarzenia będące przedmiotem powieści. Autor odrobił lekcje – wypowiedzi tego bohatera nie są pseudonaukowym bełkotem, który wytworzyć mógłby średnio rozgarnięty przechodzień. Wszystkie tezy i analizy stawiane przez Kinga mają wyraźne odbicie w psychologii – widać to już chociażby po scenie, w której analizuje on charakter właściciela domu po rzekomo niepozornych szczegółach, jakie umknęłyby większości z nas.

Kilka ciekawych elementów to jednak za mało, by uczynić „Złudzenie” czymś więcej niż dobrze napisanym, poprawnym thrillerem osadzonym w szwedzkich realiach. Brakuje w nim krwiożerczości, która z pewnością by książce nie zaszkodziła. „Złudzenie” jest z pewnością lekturą ciekawą, ale raczej nie zaskoczy gatunkowych wyjadaczy. Dla mniej wymagającego czytelnika będzie trafnym wyborem, tym bardziej że Eriksonowi nie zdarza się przynudzać, co w thrillerach jest dość częstym grzechem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lektura "pod napięciem"

Ocena:
Autor:
Data:
Blaser Tactical 2 – taką broń znajduje policja na miejscu zbrodni. Z niej zastrzelono zamożnego właściciela internetowego biura maklerskiego Claesa Ljunggrena. Kolejna ofiara tajemniczego zabójcy to także bardzo zamożny mieszkaniec Sztokholmu Roger Axberg. Co łączy ofiary? Obie są szantażowane. Zabójca domaga się ogromnego haraczu za ochronę ich życia. Brak zgody na postawione warunki dla biznesmenów kończy się tragicznie.. ...

Sprawę nagłośnioną przez media prowadzą komisarz Gabriel Hellmark i inspektor Nina Mander.

Pierwsze efekty dochodzenia są niepokojące. Okazuje się, że osób szantażowanych w ten sposób może być dużo więcej... Niestety wstępne wyniki śledztwa nie wskazują kierunku poszukiwań autora gróźb. Policjanci nawiązują współpracę z behawiorystą Alexem Kingiem, doradcą specjalizującym się w obserwacji i interpretacji ludzkich zachowań. W tej sprawie ma on ciekawe spostrzeżenia...

W tym samym czasie komisarz Hellmark ma także problemy osobiste. Wszystko wskazuje na to, ze zniknął jego brat wraz z rodziną. W nawale zajęć służbowych w ustaleniach co do losu krewnych pomagają mu także Nina i Alex. Czy Fredrik Hellmark i jego bliscy wyjechali na wakacje nikogo o tym fakcie nie zawiadamiając? Czy też może coś się stało?

Atmosfera się zagęszcza. Pytań jest co raz więcej. Czy policji uda się znaleźć punkt zaczepienia dla kontynuacji dochodzenia? Pojawiają się nowe postacie. Pierwsze wrażenia co do ich tożsamości i poczynań są mylące. Nic nie jest tym czym się wydaje... Napięcie rośnie.

Książkę czyta się przyjemnie, z zaciekawieniem. Nie jest to pozycja kipiąca od wielu trwożących serce wątków, ale ma swoje tempo. Sporo zwrotów akcji jest zaskakujących. Koncepcja powieści jest dokładnie przez autora przemyślana. Steruje on emocjami czytelnika wprost mistrzowsko – jak przystało na zawodowego behawiorystę i specjalistę w zakresie coachingu liderów. Przy okazji lektury można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu typów ludzkich osobowości i charakterystycznych dla nich zachowań. To dodatkowy atut dla tych, którzy gustują w pozycjach dających nie tylko czystą rozrywkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena