Koszyk 0
Opis:
Miłość i sztuka wśród paryskiej cyganerii. Fascynująca, oparta na historycznym materiale powieść, wzorowana na życiu dwójki wybitnych artystów dwudziestego wieku: Maxa Ernsta i Leonory Carrington. Historia niezwykłego uczucia na tle wojennej zawieruchy, zacierająca granice miedzy rzeczywistością a fantazją, kiczem a prawdziwą sztuką, miłością a pożądaniem. Ich pierwsze spotkanie na wernisażu w Londynie było magiczne. Laurę Paddington, niespełna dwudziestoletnią studentkę malarstwa ... i Harry'ego Wintera, artystę i ekscentryka, połączyła wielka, bezwarunkowa miłość. Wbrew woli rodziców dziewczyna rusza za ukochanym do Paryża, by upajać się życiem w kręgu francuskiej bohemy lat trzydziestych. Wkrótce nastają ponure czasy. W trakcie odysei, która prowadzi kochanków przez całą Europę, okaże się, co jest silniejsze: rzeczywistość czy fantazja, barbarzyństwo czy miłość? Niezwykle malownicza i klimatyczna opowieść o sztuce wielkiej miłości, granicach fantazji i potędze namiętności. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Peter Prange
  • 2012
  • 1
  • 496
  • 205
  • 143
  • 978-83-7508-467-2
  • 9788375084672
  • ZAIG3

Recenzje czytelników

Średnie

Ocena:
Autor:
Data:
Książka mnie nie zachwyciła. Jest przegadana, a postacie Dady i Wietrznej Narzeczonej są według mnie zbyt wydumane. Pewne myśli narratora-autora? powtarzane są w drażniący sposób i zbyt często.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dada i Wietrzna Narzeczona

Ocena:
Autor:
Data:
Miłość, szczęście, które tak nie przystają do czasów zawieruchy wojennej, gdy piękno, artyzm i spokój stają się czymś niestosownym, przydarzyły się Laurze i Harry'emu. Niezwykła, magiczna historia inspirowana życiem dwojga artystów XX wieku zachwyca i porusza, nie pozwala ani na chwilę oderwać się od powieści Petera Prange "Złodzieje nieba".
Kontrowersyjny malarz, zdobywający i porzucający urzeczone nim kobiety, spotyka swoje androgyniczne odbicie - o wiele młodszą ... piękną Laurę Paddington. Wraz z nią opuszcza Anglię, zgorszywszy uprzednio opinię publiczną wystawą swoich dzieł.
ł.

Wkrótce młoda adeptka sztuki malarskiej wkracza w środowisko francuskiej cyganerii, która porywa ją bez reszty.
Kochankowie uciekają od tego, co ludzie nazywają rzeczywistością, budują swój własny świat, dostępny tylko ich oczom, nabierający barw i niezwykłości tylko wtedy, gdy obydwoje na niego patrzą. W tym świecie nie ma bólu, wojny, a przede wszystkim śmierci. Jest za to miłość i sztuka, które nadają sens istnieniu zakochanych.
Wiele wieków temu Horacy twierdził, że tylko zakochani są szaleni, ale zwykle szaleństwo miłosnych uniesień staje się oazą kochanków, którzy wracają z nieba na ziemię. Laura i jej ukochany przysięgli sobie, że pijani szaleństwem, nigdy nie wytrzeźwieją. Ich ślub miał trwać wiecznie, tak jak miłość. Laura jednak przekroczywszy granice świadomości, realności i rozsądku, staje "po drugiej stronie" lustra.
Kim może stać się muza, gdy swym geniuszem przewyższa mistrza? Kim staje się mistrz, gdy odkrywa, że ktoś inny jest dla niego ważniejszy niż on sam?
Sama miłość nie wystarcza. Sfera symboli, uniesień, język zrozumiały tylko dla tych, którzy się nim posługują w zderzeniu z trudami dnia codziennego mogą stać się pułapką, mglistym pragnieniem, obłędem. Miłość może ocalić, ale nie uchroni przed brutalnością rzeczywistości, starością, bólem chorobą. Ta prawdziwa trwa wiecznie - nie zniszczy jej ani zdrada, ani rozłąka, ani czas.
Co wygra? Marzenie o niebie czy twarda ziemia pod stopami odzianymi w ciężkie buty?
Podczas lektury tej książki największym wyzwaniem było wyobrażenie sobie wspólnego dzieła bohaterów - obrazu, który opowiada historię o kradzieży nieba; kradzieży, której zakochani dokonali wbrew światu i za którą przyszło im zapłacić.

Powieść Prange to historia o uczuciu, które ma swój kres, choć tak naprawdę nigdy się nie kończy, wzrusza, zaskakuje i pozwala zatopić się w odległym czasie, miejscu i sercach. Bohaterowie wiodą czytelnika przez świat sztuki, oprowadzają po kuluarach teatru wyobraźni i rekwizytorni natchnienia, odkrywają złożoność duszy i umysłu artystów. "Złodzieje nieba" to hymn śpiewany na cześć sztuki, miłości i życia. Jednym słowem eviva l'arte!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena