Koszyk 0
Opis:
Relacja autora o jego śmiałych wyczynach, światowych eskapadach i niezwykłych ucieczkach. Napisana z humorem historia genialnego oszusta.
Mniej Więcej
  • Frank Abagnale
  • 2003
  • 1
  • 175
  • Srebrna seria
  • 83-241-0248-5
  • 9788324102488
  • E1095

Recenzje czytelników

Żyjąc w wiecznej podróży

Ocena:
Autor:
Data:
Frank William Abagnale w latach swojej młodości był największym kanciarzem, fałszerzem i oszustem na świecie. Jego przygoda rozpoczęła się w momencie rozwodu rodziców, gdy jego świat się zmienił, a on zamieszkał z ojcem. Ten moment okazał się kluczowy dla jego przestępczej kariery. W książce wraz z Frankiem przemierzamy przez Stany i Europę zgłębiając tajniki jego mniejszych i większych przekrętów. Tym samym dowiadujemy się, w jaki sposób tak wiele lat unikał wymiaru sprawiedliwości ...

Chłopak mimo młodego wieku robił rzeczy, na które większość ludzi nawet by nie wpadła. Nie raz nie dwa umykał policji zanim ktokolwiek domyślił się, co się stało. Dość sporą pomocą okazał się dojrzały wygląd oraz w sporej mierze szczęście. Frank obłupiał kolejne banki i linie lotnicze, jednak zawsze pozostawał uczciwy wobec poszczególnych jednostek. Mimo tego, że raz za razem dopuszczał się przestępstw, rozumiał, że jest kryminalistą, musi uciekać, aby pozostać wolny, a to co robi jest złe. Chłopak okazał się niezwykle bystry, posiadał także talent plastyczny oraz chęć do poznawania nowych rzeczy, a także podejmowania wyzwań. W ciągu życia wcielił się w setki ról i wyszło na jaw, że jest także doskonałym aktorem.

Frank napisał swoją autobiografię w 1980 roku, zaś po raz pierwszy została wydana w 2000 r. Jest także bohaterem trzech innych książek, filmu o tym samym tytule, co autobiografia (w jego rolę wcielił się Leonardo DiCaprio) oraz musicalu. Obecnie mężczyzna pracuje, jako ekspert od zabezpieczeń czeków w Stanach Zjednoczonych. Historię jego młodzieńczego życia czyta się jak dobrą książkę. Można zaobserwować jego motywy oraz to, jak kolejne przekręty zmieniały go. Książka nie ma pełnego zakończenia - nie wiemy, czy został złapany, co się z nim stało, aby poznać "dalszy ciąg" zmuszeni jesteśmy sięgnąć do innych biografii (wierzcie mi, kusi!).

Szczerze powiedziawszy nie do końca rozumiem jego motywację do tych pierwszych przestępstw. Wydają mi się one niewystarczające. Tym bardziej nie jestem w stanie pojąć, w jaki sposób wpadł na te wszystkie pomysły, lecz za nie zaczęłam trochę podziwiać jego zdolności. Myślę, że gdzieś na początku książki przydałoby się dodać "Nie próbujcie tego w domu".

"Złap mnie, jeśli potrafisz" jest niezwykłą książką o zbrodni oraz ucieczce przed sprawiedliwością. Każda ze stron utrzymuje czytelnika w niepewności, czy głównemu bohaterowi uda się wykonać plan czy zostanie złapany. Powieść dzięki pierwszoosobowej narracji pozwala na zagłębienie się w umysł fałszerza, pokazując inne spojrzenie na jego czyny. Jeszcze żadna z przeczytanych przez mnie do tej pory autobiografii nie była tak ciekawa. Mimo wielu zalet, książka posiada także dość dużą, według mnie, wadę, mianowicie zakończenie, czytając miałam wrażenie, że jest urwana w środku, a jakiegoś podsumowania, czy zaznaczenia, że to już ostatnia strona, a z książką trzeba się rozstać, nie było. Czyny głównego bohatera wydawały mi się mało prawdopodobne, a jednak wszystkie okazały się prawdziwe. Myślę, że warto sięgnąć po tą opowieść Franka Abagnale'a, aby przekonać się, jak czuje się poszukiwany listem gończym fałszerz, a zarazem młody człowiek próbujący znaleźć swoje miejsce w życiu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena