Koszyk 0
Opis:
„Zjawa to jedna z najbardziej poruszających, surowych i fascynujących opowieści o samotnej wędrówce, jakie kiedykolwiek czytałem”. – Akiva Goldman, scenarzysta filmu Piękny umysł, zdobywca Oscara Oparta na motywach życia trapera Hugh Glassa, postaci autentycznej, powieść Zjawa to relacja o tym, jakie żniwo może zebrać zawiść i zdrada, i czym bywa obsesja zemsty ... W roku 1823 trzydziestosześcioletni Hugh Glass zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych, który wyrusza na niebezpieczną wyprawę przez dziewicze, niezbadane terytoria. Pewnego dnia zostaje straszliwie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i leżąc prawie bez życia, oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału, którzy zgłaszają się do tego zadania na ochotnika – są to John Fitzgerald, bezwzględny najemnik oraz młody Jim Bridger, przyszły „Król ludzi gór”. Gdy do ich obozowiska zbliżają się Indianie, Fitzgerald i Bridger pozostawiają Glassa na pastwę losu. Co gorsza, zabierają rannemu broń i całe wyposażenie – wszystko to, co dawałoby mu jakąś szansę na samodzielne przeżycie. Opuszczony, bezbronny i wściekły, Glass składa samemu sobie obietnicę, że przetrwa. I że dokona zemsty. „Oparty na prawdziwych wydarzeniach, opowiadający o bohaterstwie z okresu amerykańskiego Dzikiego Zachodu, debiut ten (…) to wręcz boleśnie porywający dramat (…). Fascynująca opowieść o heroizmie i obsesyjnym pragnieniu wymierzenia kary”. – Publishers Weekly Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Punke
  • 2014
  • 1
  • 296
  • 205
  • 144
  • 978-83-7999-070-2
  • 9788379990702
  • ZBMQP

Recenzje czytelników

O woli życia...

Ocena:
Autor:
Data:
Historia tego trapera została wcześniej już przedstawiona w filmie z 1971 roku "Człowiek w dziczy" z Richardem Harrisem. Prawa do ekranizacji tej książki już zakupiło Warner Bros. Realizacja obrazu przewidziana jest na rok 2015. W głównego bohatera wcieli się Leonardo di Caprio. Powieść jest przez niektórych porównywana do powieści tworzonych przez Jacka Londona. Michael Punke w "Zjawie" opowiada o niemal niewyobrażalnej ludzkiej wytrzymałości i woli życia. O zazdrości ... zdradzie, obsesji i zemście. Bohater mimo dotkliwych ran pokonuje ponad 200 mil (320 km). Nieuzbrojony. Całość została oparta na faktach.

Akcja osadzona została w 1823 roku na terenach niebezpiecznych i jeszcze nie znanych Gór Skalistych. Brutalnie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly, 36-letni Hugh Glass, zostaje pozostawiony na samotną śmierć. Bezbronnego mężczyznę trzyma przy życiu jedno pragnienie - żądza zemsty na tych, którzy opuścili go rannego w tej dziczy...

Rzadko kończę książkę i natychmiast chcą ją ponownie przeczytać. Niewiele poznałam do tej pory podobnych historii. "Zjawa" to ciekawa mieszanka gatunkowa i ciężko określić ten wiodący. Klimatem przypomina mi odrobinę "Wyspę błękitnych delfinów" Scotta O'Della, którą przeczytałam mając około 11 lat. Patrząc wnikliwiej odnalazłam w tej powieści dopracowane badanie ludzkiej natury (szczególnie powolnego odkrywania instynktu przetrwania) i liczne szczegóły dotyczące między innymi opisów niesamowitych, naturalnych terenów Zachodu, handlu futrami, życia "Ludzi Gór".

Powieść płynie jak rwąca rzeki. Książka niemal graficznie opisuje pozornie nie do pokonania przeszkody napotykane przez trapera Hugh Glassa. Historia została napisana w taki sposób, że mogłam ujrzeć te krajobrazy. Niemal poczuć ból rozszarpanego ciała bohatera. Oprócz tego, że opowieść chwyta za serce to dodatkowo dosłownie przeniosła mnie na nieprzewidywalny Dziki Zachód. Surowość sytuacji i środowiska podkreślają ciągłe zagrożenie i znużenie moralne. W tym środowisku wiele osób ginie i nigdy nie wiadomo kto jest twoim przyjacielem, a kto wrogiem.

Wyobraźnia autora ubarwia historię czyniąc ją niezwykłą i atrakcyjną. Punke również zaprezentował tu swój wspaniały styl, który splata przeszłość z teraźniejszością. Zachowuje szybki bieg historii, podając jednocześnie wiele ważnych informacji, które pomagają wyjaśnić pobudki zachowania bohaterów. Książka pełna jest postaci, które uosabiają rozwijający się Zachód. Można tu spotkać ludzi prawych i przywódców bezprawia. Wierzących w sprawiedliwość i tych, którzy sami ją wymierzają. To historia, którą mógł stworzyć tylko człowiek z Zachodu, jak Punke (który urodził się i wychował niedaleko miejsc tu opisanych). Można tu poczuć jego miłość do tej ziemi, skłonność do niebezpiecznych przygód, jego uznanie dla ludzi, którzy wędrowali przez te tereny 175 lat temu, torując drogę dla następnych pokoleń i odkrywając prawdę o sobie i o Ameryce.

Rozdziały są krótkie, co sprawia, że książkę przeczytałam bardzo szybko. Niektóre fragmenty obfitowały w tak bogate słownictwo, że znajdą się pewnie i tacy co poczują pragnienie przeczytania ich na głos. Już teraz zastanawiam się jakie wrażenie wywrze na mnie ta historia, gdy zostanie przeniesiona na duży ekran. To wprost idealna opowieść, aby ją sfilmowano. Wielkie momenty w historii, nietuzinkowi bohaterowie, rozległa sceneria i ważka tematyka. To prawdopodobnie najlepsza powieść o początkach Zachodu od "Na południe od Brazos" Larry’ego McMurtry. Ukazany tu dramat bohatera pozostanie mi w pamięci jeszcze przez długi czas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

zemsta doskonała

Ocena:
Autor:
Data:
Zacznę od tego, że nie bardzo rozumiem dlaczego książka ta nosi tytuł „ZJAWA”. Wiem, że tytuły książek czy filmów są różnie tłumaczone, jednak tym razem nie bardzo wiem dlaczego. Po francusku, po angielsku czy po niemiecku słowa zbliżone są do oryginału. Czyli „powrót” lub „powracający”. Nawet tytułowa Zjawa nie wynika z tekstu książki.

Cała akcja zaczyna się 1823 roku, kiedy to formułuje się grupa żeglarzy ... która jako Kompania Futrzarska Gór Skalistych wyrusza na niełatwą ekspedycję. W terenach dziewiczej tundry, gdzie tubylcy oraz zwierzęta stanowią śmiertelne zagrożenie, grupa realizuje swoje cele. W pewnym momencie jednak, niespodziewany atak grizzli na Hugh Glass`a zmienia przebieg całej wyprawy. W niesprzyjających warunkach Hugh zostaje porzucony w dziczy i uznany jako zmarły. Towarzysze wyprawy, przedzierając się przez roślinność docierają do statku, ale zagrożenie ze strony tubylców nadal jest wysokie. Hugh natomiast porzucony w głuszy i pozostawiony na pastwę losu, postanawia zebrać w sobie siły i za wszelką cenę przedostać się do zamieszkałego rejonu by zemścić się na towarzyszach. Czy mu się to uda? Czy tubylcy i groźna natura pozwolą mu na osiągnięcie swojego celu, mimo, że rany zadane przez dzikie zwierze nie ułatwiają przeżycia?

Autor w swojej opowieści wykorzystał autentyczne wydarzenia i bohaterów. Przy czym gro z opisanych wydarzeń to tylko wymysł literacki, gdyż niewiele informacje zostały zachowanych do dnia dzisiejszego. Główny temat opowieści stanowi przepełniony emocjami bohater, który kierując się zemstą dąży do obranego w czasie wyprawy celu. Autor opisuje niebywałą podróż, walkę z przeciwnościami losu, ale też ze słabościami ludzkimi. Zagrożenia dziewiczego terenu napotykane na każdej karcie książki, to dopiero początek problemów jakie bohater może spotkać na swojej drodze.

Książka w wielu przypadkach kojarzy mi się z książką Polewoja „Opowieść o prawdziwym człowieku”, który podobnie jak bohater zjawy musi walczyć w samotności z przeciwnościami losu i natury, ale też z własnym ciałem. O ile u Polewoja nie pojawia się uczucie zemsty, o tyle w Zjawie, jest to dominujący motyw.

Książkę czyta się dość przyjemnie i szybko. Wciąga na tyle, że nie pozwala odłożyć historii choć na moment. Polecam

www.lubieczytac.blogujaca.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena