Koszyk 0
Opis:
Jedyny w historii kryminał uhonorowany równocześnie dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami gatunku: Edgar i Shamus Award Poruszający do głębi kryminał o przeszłości, która powraca i chwyta teraźniejszość za gardło Nosi kulę tuż przy sercu. A w sercu obraz tamtej nocy. Kiedy siedział naprzeciwko szaleńca i nie zrobił nic. Szaleniec strzelił. Zabił jego partnera, a jego trafił o centymetr nad sercem. Od tamtej pory Alex nie jest już policjantem. Nie robi nic ważnego ... Na próżno szuka spokoju w małym miasteczku wśród lasów Michigan. Po czternastu latach przyjmuje jednak zlecenie jako prywatny detektyw. I w pierwszym śledztwie morderca - jego morderca - powraca. A przecież od lat siedzi w najbardziej strzeżonym więzieniu. Kto więc osacza Alexa, telefonuje, przysyła listy i róże? Kto usiłuje nawiązać przerażającą chorobliwą więź z Alexem? I kto zabija, jak twierdzi... dla Alexa? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Amber
  • twarda
Mniej Więcej
  • Steve Hamilton
  • 2008
  • 1
  • 240
  • Kryminał z klasą
  • 9788324131860, 97883-241-31860
  • 9788324131860
  • W3761

Recenzje czytelników

Tajemnice z przeszłości, czyli "Zimny dzień w Raju"

Ocena:
Autor:
Data:
Po dobrym kryminale oczekuje się napięcia, nagłych zwrotów akcji, porywającej zagadki kryminalnej, krwawych opisów z miejsca zbrodni, a także zaskakującego zakończenia. Czy znalazło się to w powieści "Zimny dzień w Raju" Steve'a Hamiltona?

Muszę przyznać, że miałam do tej książki dwa podejścia. Powieść bardzo długo się rozkręca, a początek jest nudny. Przez co trudno mi było się wgryźć w tę historię i straciłam do niej cierpliwość. Miejscami nie wiadomo, o co chodzi. Co gorsza ... tego nie wie chyba sam autor.

Jednak jak podaje wydawca to poruszający do głębi kryminał o przeszłości, która powraca i chwyta teraźniejszość za gardło. Wydaje mi się, że musieliśmy czytać dwie różne powieści.
Głównym bohaterem jest Alex McKnight, były policjant z Detroit, który podczas jednej z akcji stracił partnera (został zastrzelony przez szaleńca) i zdrowie (jedna z kul przeszła tuż obok serca i na zawsze została w jego ciele). Choć od napaści minęło 14 lat, obraz tamtej feralnej nocy pozostał z nim do tej pory. Alex rzucił służbę w policji i przeniósł się do Raju, małego miasteczka w stanie Michigan, myśląc, że zostawia przeszłość za sobą. Nie wie jednak, jak bardzo się mylił...

Obecnie jest prywatnym detektywem, któremu trafiają się drobne sprawy. Pewnego dnia zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Widok przywołuje niemiłe wspomnienia sprzed lat. Krew była wszędzie. Lśniła jaskrawą czerwienią na białej podłodze łazienki, a tam gdzie wsiąkła w dywan, była niemal czarna. Jej wielkie rozbryzgi na ścianach spływały smugami aż do samej podłogi. I pokrywała cała leżącego mężczyznę. Wyglądał, jakby zanurzono go w niej niczym piankę. Ale to nie jedyny problem Alexa. Ktoś zaczyna go osaczać Alexa i przypomina mu o przeszłości. Dzwoni, przysyła listy i róże - próbuje nawiązać z nim więź. Czyżby morderca jego partnera powrócił, choć siedzi w najbardziej strzeżonym więzieniu?

Dawno tak się nie zmęczyłam, czytając powieść kryminalną. Co więcej, podobno cechą charakterystyczną powieści Steve'a Hamiltona jest wszechobecny strach i mroczny świat. Jednak nie odczułam tego na własnej skórze.

Alex McKnight jakoś nie wzbudził mojej sympatii, choć to podobno jedna z najciekawszych i najoryginalniejszych postaci w literaturze kryminalnej: detektyw prześladowany strasznym wspomnieniem i wyrzutami sumienia. Nie pomaga nawet to, że narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, a śledztwo widzimy z perspektywy Alexa. Do tego ta jego dziwna relacja z Sivią, żoną jego przyjaciela. Jak można się domyślić, mieli romans. Ale nie jest to do końca wyjaśnione. W każdym razie schemat goni schemat.

Jedynym plusem jest krwawy opis z miejsca zbrodni oraz dość zaskakujące zakończenie (choć trochę przekombinowane, napisane jak gdyby na siłę). I to chyba tyle pozytywów tej powieści. Zabrakło mi natomiast lekkiego języka, stopniowo budowanego napięcia. Zamiast tego otrzymałam niedopowiedzenia z przeszłości bohaterów, w której trudno się zorientować.

Zdecydowanie nie polecam tej powieści, szkoda czasu. Jest tyle fajnych kryminałów, które porywają czytelnika od pierwszych stron, że można ją sobie spokojnie odpuścić. Co ciekawe, powieść ta została uhonorowana dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami gatunku: Edgar Award i Shamus Award. Widocznie nie znam się na literaturze.

Warto wspomnieć, że "Zimny dzień w Raju" jest pierwszą częścią cyklu o Alexie McKnightie. W Ameryce ukazało się do tej pory 9 powieści, z czego 3 w Polsce. Kolejne części to: "Zimna pełnia księżyca" oraz "W pogoni na wiatrem".

http://literaturomania.blogspot.com/2013/05/tajemnice-z-przeszosci-czyli-zimny.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena