Koszyk 0
Opis:
Kolejny po Henningu Mankellu i Stiegu Larssonie mistrz skandynawskiego kryminału. To miało być proste zlecenie: odnaleźć prostytutkę, która zaginęła kilka dni po odrzuceniu agresywnego klienta. W brutalnym świecie płatnego seksu nic nie jest jednak proste. W trakcie śledztwa Varg Veum trafia na bezwzględnych handlarzy narkotyków, również szukających dziewczyny. Dowiaduje się też o komitecie parafialnym, którego członkowie przed laty zobowiązali się pomagać jej rodzinie ... Czy nagła śmierć jednego z nich ma związek z zaginięciem? Jakie tajemnice kryją domy wzorowych obywateli? Pochmurne Bergen w zimnym świetle stycznia ukazuje swoje najbardziej ponure oblicze. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gunnar Staalesen
  • 2010
  • 1
  • 288
  • 197
  • 127
  • 97883-7453-9951
  • 9788374539951
  • Z8400

Recenzje czytelników

Nieszablonowy kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Varg Veum prawie dwa lata wcześniej uszedł z życiem. Na pamiątkę pozostało mu kilka blizn i brak łopatki. Teraz świętuje ślub syna, Thomasa, w Canterbury i ma romantyczną schadzkę z byłą żoną, Beate, teraz wdową... Po czym cofamy się szybko do wcześniejszych lat. Styczeń. Veum jest w biurze i oczekuje na klienta. I pojawia się Hege Jensen - dawna miłość Thomasa. Teraz zarabia na życie jako prostytutka w Bergen. Prosi o odnalezienie Margaret Monsen, Maggi. Koleżanka zaginęła.. ...

Varg podejmuje się sprawy i niemal natychmiast na swojej drodze spotyka dwóch stręczycieli - Kjella i Rolfa, którzy wydają się być powiązani z osobą Maggii. Gunnar Staalesen udowadnia swoją zdolność do tworzenia barwnych typów złoczyńca. Rolf jest prawdopodobnie pierwszym tego typu, który ma skłonność do cytowania staronordyckich poematów. Sam Varg jest spokojny, momentami cyniczny, nieco zjadliwy ale przede wszystkim błyskotliwy. Mimo wszysztko pozostaje wierny swoim ideałom, metodom. To społecznik. W rozwiązanie sprawy wkłada całe swoje serce.

Veum ma do czynienia z brutalną i nieprzyjemną rzeczywistością. Sprawa prowadzi go do środowiska, w którym brak pomocy ze strony instytucji państwowych doprowadził do fatalnych skutków. Varg zmierza drogą na ciemną stronę życia, w którym porusza się wśród tych, którzy nie są widoczni dla społeczności. Pod każdym kamieniem są ukryte mroczne sekrety. Bardzo realistycznie autor przedstawił tu dysfunkcyjną rodzinę. Unaocznił smutne losy dzieci z patologicznych domów. Książka uwydatnia błędy idealizmu.

Książka porusza istotne kwestie społeczne, ale być może w sposób, który sprawia, że jest zbyt trudna. Styl Staalesena jest trochę "noir", wyraźnie podobny do Raymonda Chandlera, a zarazem twardy, cyniczny. Zauważyć jednak tu można ciepłe serce pod szorstką powierzchnią i zaniepokojenie obojętnością społeczeństwa.

W powieści detektywistycznej Gunnara Staalesena wszystko dzieje się we właściwym czasie. Autor umiejętnie buduje napięcie. To mroczna lektura przestawiająca świat przestępczości, prostytucji, przemocy. Bohater musi stawić czoła nieczułości społeczeństwa. Lektura poruszająca aktualną problematykę społeczną.

Klasyczna powieść, która dostarcza lęku. Trochę nostalgiczna, momentami lekko depresyjna. Powieść utrzymuje napięcie do ostatniej strony. Zmusza do zadumy. Staalesen wypełnia strony swej powieści w taki sposób w jaki żaden inny pisarz kryminałów norweskich. "Zimne serca" jest napisana bardzo pewną ręką. Opisy środowiska są niezwykle trafne. Ekscytująca książka. Gunnar Staalesen to sugestywny i dynamiczny gawędziarz, który posiada także szeroką wiedzę psychologiczną. Ważnym faktem jest także to, że każdą pozycję z serii można czytać bez znajomości pozostałych. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena