Koszyk 0
Opis:
Polacy słyną z zamiłowania do świętowania oraz z bogatych obyczajów. Źródłem wielu z nich jest kultura polskiego ziemiaństwa i arystokracji, a okazją są zwykle ważne daty roku liturgicznego oraz okoliczności życia rodzinnego. Autor niezwykle obrazowo opisuje jak obchodzono w przeszłości święta kościelne, szczególnie Zielone Świątki i Boże Ciało. Wiele uwagi poświęca również barwnym tradycjom świeckim i rodzinnym, wśród nich wystawnym ślubom, weselom, rozmaitym rocznicom, czy imieninom.. ... Pasjonujące tradycje karnawałowe z hucznymi balami i zabawami w pałacach, dworach, a przede wszystkim w miejskich salonach obudzą niejedną tęsknotę za przeszłością. Opisy imponujących zwyczajów sylwestrowych, a także dożynek czy inauguracji jesiennych polowań oddadzą zatracony dziś, a wyjątkowy wówczas charakter świąt istniejących współcześnie. Wspaniałe zdjęcia wprowadzą czytelnika w nastrój tamtych czasów. Tomasz Adam Pruszak jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem sztuki i kustoszem. Jego zainteresowania badawcze to głównie malarstwo polskie, dzieje rezydencji, kultura materialna oraz obyczaje ziemiaństwa i arystokracji polskiej XIX i 1. połowy XX w. Jest autorem artykułów i książek z dziedziny malarstwa polskiego oraz o tematyce szlachecko-ziemiańskiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tomasz Adam Pruszak
  • 2012
  • 392
  • 235
  • 195
  • 978-83-01-17104-9
  • 9788301171049
  • ZAQDV

Recenzje czytelników

Doskonała pozycja dla każdego.

Ocena:
Autor:
Data:
Polacy od wieków słynęli i nadal słyną z zamiłowania do imprez wszelakich i związanego z nimi świętowania. Na przestrzeni wieków czy lat cała otoczka kulturowa i obyczajowa związana z różnego typu uroczystościami zmieniała się w mniejszym lub większym stopniu, ale obyczaje związane z danym świętem zawsze pozostawały i pozostają bogate. Autor w sposób szczegółowy, ale niezwykle przystępny omawia zarówno święta kościelne, jak i typowo świeckie oraz rodzinne. Jako grupę, której świętowanie omawia ... Pruszak wybrał sobie nie bez kozery polskie ziemiaństwo.
Najwięcej miejsca w książce zajmuje wszystko co związane jest z tak rozległą tematyką, jaką są: karnawały, śluby wraz z weselami oraz urodziny i imieniny. Wydawałoby się, że nie ma nic zwyczajniejszego niż w/w uroczystości. O czym tu czytać, a tym bardziej pisać książkę? Oj zdziwicie się w trakcie lektury, gwarantuję wam to.
Hucznie omawiany jest Sylwester i okres karnawału, tak hucznie, jak i huczne były wtedy ziemiańskie zabawy. Oj działo się onegdaj we dworach, działo.
W trakcie lektury zapoznamy się także z najpopularniejszymi świętami kościelnymi, jakimi były Zielone Świątki i Boże Ciało.
Sporo miejsca w każdym z rozdziałów zajmuje tematyka savoir-vivre, czyli co można było z okazji danego święta, a co wręcz nie uchodziło, co było poważnym wykroczeniem przeciwko ogólnie przyjętym normom. Ta część opowieści wiąże się także z opisami ubiorów zarówno pań jak i panów. Odpowiedni do okazji i wieku ubiór był niezmiernie ważną rzeczą.
Cennym uzupełnieniem w tym wypadku są licznie zamieszczone w książce fotografie.
Autor w sposób prawie magiczny odsłania przed nami odchodzący niestety w zapomnienie świat polskiego ziemiaństwa. Swoje opowieści snuje na podstawie pamiętników, opowiadań, listów.
Opisywane w książce tradycje obchodzenia świąt we dworach oraz w miejskich salonach budzą w trakcie lektury niesamowitą wprost tęsknotę za przeszłością, za światem, który odszedł bezpowrotnie. Opisy imponujących zwyczajów sylwestrowych, a także dożynek czy inauguracji jesiennych polowań przeniosą nas chociaż na moment o kilkadziesiąt lat wstecz do świata, który co prawda już nie istnieje, ale ciągle jest ważną częścią naszej historii.
W trakcie lektury, pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to ogromna ilość pracy, jaką autor włożył w przygotowanie niniejszej pozycji. Żródłoznawstwo jest tak bogate, że nasuwa myśl o wieloletnim gromadzeniu materiałów i wielkiej pasji, jaka musiała towarzyszyć Pruszakowi w trakcie tworzenia książki. Autor posiada także swoisty dar, który pozwolił mu na scalenie w fascynującą opowieść setek listów, notatek, pamiętników etc. To cenna i rzadko spotykana umiejętność, gdy historyk-pisarz potrafi ze strzępków historii stworzyć książkę arcyciekawą i fascynująco napisaną i nie zanudzić przy tym czytelnika.
Uzupełnieniem książki jest przebogata bibliografia, która osobom zainteresowanym pozwoli sięgnąć po kolejne pozycje.
Niezwykle szczegółowy indeks pozwala szybko znaleźć odpowiednią osobę, majątek, czy święto.
Znalazłam jeden malutki minus, który jednak w obliczu tylu plusów nie wpływa na moją ocenę i zadowolenie z lektury. Chodzi mi o to samo, o czym wręcz do znudzenia wspominam zawsze przy omawianiu tego typu pozycji - przypisy i ich umiejscowienie. Niestety, ale autor tej pozycji wszystkie przypisy skomasował na końcu książki, co skutecznie zniechęciło mnie do korzystania z nich, a przypisów wierzcie mi jest bardzo dużo. Gorąco zachęcam do lektury Ziemiańskich świąt i zabaw, na pewno się nie zawiedziecie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena