Koszyk 0
Opis:
Rytm życia polskiego ziemiaństwa wyznaczały nie tylko zmieniające się pory roku i doroczne święta, lecz także zestaw ściśle przestrzeganych reguł. Tomasz Adam Pruszak rekonstruuje niepisany kodeks postępowania i etykietę, które obowiązywały w przeszłości i są respektowane aż po dziś dzień. Zasady ziemiańskiego savoir-vivre’u ilustruje barwnymi wspomnieniami oraz anegdotami. Podróż w świat dobrych manier sfery ziemiańskiej służy przekazaniu pewnych wartości i zasad poprzednich pokoleń ... które możemy uznać za ważne i potrzebne także współcześnie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tomasz Adam Pruszak
  • 2014
  • 376
  • 237
  • 200
  • 978-83-7705-593-9
  • 9788377055939
  • ZBG3L

Recenzje czytelników

Świat przedwojennych elit

Ocena:
Autor:
Data:
Poprzednie książki Tomasza Adama Pruszaka średnio przypadły mi do gustu. „Ziemiańskie święta i zabawy” były ciekawe, natomiast zmęczyłam się przy „O ziemiańskim świętowaniu”. Wadą obu książek (zwłaszcza tej drugiej) był dla mnie dość ciężki styl autora i monotonność. Najnowsza publikacja „Ziemiański savoir - vivre” to jednak perełka wśród dzieł Pruszaka. Wbrew tytułowi autor nie skupia się tylko na zasadach dobrego wychowania, ale porusza również takie kwestie jak edukacja, wystrój wnętrz ... organizacja przyjęć, sposób bycia i styl ubierania.

W pierwszym rozdziale dowiadujemy się jak porządny ziemianin powinien się zachowywać
i co należało do jego obowiązków ‘zawodowych’. Czym zajmowała się Pani domu, a czym Pan domu, jakie mieli obowiązki, po czym można poznać dobrze urodzonego człowieka. Pruszak opisuje maniery i podstawowe zasady etykiety. W kolejnych rozdziałach poznajemy sposób ubierania się, prezencji aż przechodzimy do takich konkretów jak życie towarzyskie. Autor bardzo szczegółowo zajmuje się tematem, opisując sposoby witania się, zwracania do siebie, hierarchii, a także zwrotów grzecznościowych, korespondencji, wizyt i sposobu prowadzenia rozmowy. Skupia się na tak ważnych dla ziemiańskiego wychowania sprawach jak znajomość języków obcych i konwersacja towarzyska.

Bardzo ciekawy jest rozdział dotyczący stołu i posiłków. Pruszak przedstawia zasady nakrywania stołu do poszczególnych posiłków (zasady obowiązujące do dzisiaj), usadzania gości według hierarchii, ważności rodu, tytułu, starszeństwa. Zasady te były o tyle skomplikowane, że za każdym razem plan usadzenia gości musiał wyglądać inaczej, z racji obecności różnych osób. Autor opisuje przebieg obiadu, gdzie każdy od Pana domu przez gości, aż po służbę znał swoje miejsce i zadanie. Dowiadujemy się jak należało zachowywać się przy stole, i że ‘dzieci ma być widać, ale nie słychać’.

Kolejno przechodzimy do tytułów szlacheckich i zasad ich przyznawania w poszczególnych zaborach oraz ich uznawania przez stare polskie rody, wywodzące się z Sejmu Wielkiego,
a nawet wcześniej. Bardzo ważną kwestią była i jest do tej pory właściwa edukacja dzieci, od nauki w domu przez gimnazja i licea z internatem po studia, najlepiej prawnicze, ekonomiczne lub rolnicze. Na koniec autor zostawił wystrój wnętrz. Dwory ziemiańskie były urządzone ze smakiem, pełne sprzętów odziedziczonych po przodkach, które obowiązkowo musiały nosić znamiona upływu czasu. Pojazdy, od powozów i karet po samochody to również były elementy wyposażenia każdego dworu. Ostatni rozdział poświęcony jest służbie. Nie ukrywam, że czytając go oczami wyobraźni przeniosłam się do serialu „Downton Abbey”. Opisane obowiązki kamerdynera, majordomusa, pokojówek, kucharki, gospodyni, stangretów/szoferów i wielu innych osób zatrudnionych we dworze na stałe i sezonowo to najlepszy przykład by podejrzeć życie dworu od kuchni.

„Ziemiański savoir – vivre” Tomasza Pruszaka to doskonała lektura, która przeniesie nas
w świat z czasów przedwojennych, w pełni pokazując życie w tamtym okresie. Autor opisuje zasady dobrego wychowania, które obowiązują również i dzisiaj, i to nie tylko w rodzinach ziemiańskich. Tym razem książka napisana jest lekko i czytanie jej to prawdziwa przyjemność. Autor zwraca uwagę na wiele wydawałoby się nieistotnych szczegółów, które miały jednak zasadnicze znaczenia i często wpływały na postrzeganie danej rodziny czy rodu. Znajdziemy tutaj również wiele odwołań do współczesnych przedstawicieli ziemiaństwa oraz rodów szlacheckich w innych krajach Europy, na których polscy arystokraci niejednokrotnie się wzorowali np. w kwestiach edukacji dzieci.

Nowa publikacja PWN-u to z pewnością gratka dla wielbicieli historii, arystokracji, czasów międzywojennych czy szerzej przedwojennych. Jak zwykle pięknie wydane, z ogromną ilością zdjęć, wśród których znajdziemy również fotografie nieznane z wcześniejszych tego typu książek wydawnictwa. Mnie wyjątkowo przypadła do gustu i z pewnością wiele razy do niej wrócę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Savoir vivre dawniej

Ocena:
Autor:
Data:
O arystokracji polskiej wiemy już całkiem sporo. To zasługa mody na wszystko co stare, jaka obecnie panuje na świecie. Powraca dawna moda, słownictwo, imiona, obyczaje, dawne zapomniane już książki i muzyka. Jednym słowem- wszystko co było modne kiedyś, jest teraz na topie. To samo dotyczy historii. "Ziemiański savoir-vivre" to zbiór dawnych obyczajów, tradycji i zasad, często niepisanych, a jednak rygorystycznie przestrzeganych przez arystokrację i nie tylko ...
Autorem książki i albumu w jednym jest Tomasz Pruszak, doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki i kustosz. Jednym słowem osoba znająca się na temacie. Jego główną dziedziną zainteresowania są sztuka i kultura ziemiaństwa i arystokracji polskiej. Na swoim koncie ma już kilka pozycji cieszących się uznaniem czytelników. Tym razem wziął pod lupę nasz kraj i przyjrzał się uważnie pewnej grupie społecznej, którą do dzisiaj interesują się pisarze, a także producenci telewizyjni- arystokracji.
Nie tylko ubiór, styl życia, rozrywki, ale i przyjęcia, wszystko to w przedwojennej Polsce wyglądało niczym z klasycznych filmów amerykańskich lat 20. Drogie suknie, prawdziwe futra, kilkudaniowe obiady, niezwykle przestrzegana kultura i piękny język, wszystko to było niegdyś normą. Można nawet powiedzieć, że z dawnego savoir-vivre nie pozostało do dzisiaj prawie nic.
Pruszak przyjrzał się nie tylko życiu towarzyskiemu arystokratów, ale i ich codzienności. Dowiedziałam się jaki był ich harmonogram na cały rok, jak to było naprawdę z edukacją bogatych dzieci, co jedli, czym jeździli i co nosili zamożni obywatele, a także poznałam zasady jakimi kierowali się na co dzień. Wszystko to bardzo logicznie i prosto opisane. Oczywiście nie sposób w tego typu książkach całkowicie pozbyć się nieco trudniejszego języka, ale dla mnie główną zaletą tej publikacji jest przejrzystość i sposób w jaki autor dobrał i rozpisał tematy. Myślę, żę dla osób interesujących się dawną Polską będzie to bardzo dobry tytuł na kilka długich wieczorów. Dlatego zdecydowanie polecam książkę pasjonatom, bo to do nich przede wszystkim skierowany jest "Ziemiański savoir-vivre".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena