Koszyk 0
Opis:
Dzieje Ziemi Świętej to historia ludzkości w pigułce. W ciągu wieków ścierały się tu plemiona i imperia, odciskając swój znaczący ślad. Nic więc dziwnego, że na tak stosunkowo małym obszarze znajdziemy całe mnóstwo różnorodnych zabytków i pozostałości archeologicznych, prawdziwe skarby cywilizacji. Dla wielu osób podróż do Ziemi Świętej to obok duchowego przeżycia związanego z pielgrzymowaniem po ziemskich śladach Jezusa, także niezwykła wizyta w tym jedynym w swoim rodzaju muzeum świata ... O wielu takich fascynujących miejscach od Masady przez Megiddo po Petrę opowiada niniejszy przewodnik. Praktycznym opisom, które zostały ujęte w kilku rozdziałach odpowiadających danym regionom geograficznym, towarzyszą piękne fotografie zabytków, rysunki, plany twierdz, zamków czy założeń urbanistycznych starożytnych miast. Autorzy tekstu: Fabio Burbon, uzyskał wykształcenie klasyczne, specjalizuje się w problematyce cywilizacji starożytnych i historii sztuki. Opublikował m.in. wydaną w języku polskim książkę Petra. Sztuka i historia. Przewodnik po stolicy Nabatejczyków (Arkady 2001). Enrico Lavagno, jest ekspertem od kultur Wschodu, współpracuje ze znanym z opracowań albumowych renomowanym wydawnictwem „White Star”, dzieląc się swoją wiedzą w dziedzinie archeologii, historii i sztuki. Odbiorcy: * szerokie grono czytelników, szczególnie osób zainteresowanych bogatą historią Ziemi Świętej, jej kulturą i zabytkami. Odbiorcy: * szerokie grono czytelników, szczególnie osób zainteresowanych bogatą historią Ziemi Świętej, jej kulturą i zabytkami. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? * profesjonalnie opracowany tekst przybliżający historię danego regionu, typową dla tego obszaru architekturę oraz atrakcje archeologiczne, * wspaniałe zdjęcia zabytków i pozostałości starożytnych osad, * liczne ciekawostki dotyczące atrakcyjnych kulturowo miejsc w Jerozolimie, północnym i południowym Izraelu, Synaju oraz Jordanii, * praktyczny indeks miejsc oraz mapy ułatwiające odnalezienie szukanej miejscowości czy obiektu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Fabio Bourbon, Enrico Lavagno
  • 2014
  • 0
  • 232
  • 252
  • 176
  • 97883-76608952
  • 9788376608952
  • ZBM5Y

Recenzje czytelników

Praktyczne kompendium wiedzy na temat Ziemi Świętej

Ocena:
Autor:
Data:
Fabio Bourbon i Enrico Lavagno są specjalistami w dziedzinie cywilizacji starożytnych, archeologii oraz historii sztuki. W swojej książce „Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii śladami starożytności” zabierają nas w niezwykłą podróż do najważniejszych miejsc w historii trzech wielkich religii monoteistycznych oraz odkrywają przed nami zabytki starożytnych cywilizacji Bliskiego Wschodu.

Ziemia Święta leży na terenie Bliskiego Wschodu. Swoim zasięgiem obejmuje kilka krajów ... które różnią się znacznie między sobą pod względem religijnym, kulturowym i cywilizacyjnym. W jej skład wchodzą: Izrael, Autonomia Palestyńska, Jordania, Liban, Syria, a także część Egiptu i Turcji. Obszar ten ma szczególne znaczenie dla dziejów naszej cywilizacji, dlatego też od wieków jest celem licznych pielgrzymek, a także świeckich wycieczek. To tutaj żył i nauczał Jezus Chrystus, jak również miały miejsce najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości - Jego Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie, to tutaj Żydzi znaleźli swoją Ziemie Obiecaną, tu także, jak wieżą muzułmanie, został zabrany do nieba Mahomet. I choć nie ma żadnego „obowiązku religijnego”, aby pielgrzymować w te rejony, to na pewno warto, przynajmniej raz w życiu, na własne oczy zobaczy tą kolebkę wielu kultur i religii.

Książka Fabio Burbona oraz Enrico Lavagno nie jest typowym przewodnikiem po Ziemi Świętej. Nie znajdziemy tu adresów hoteli, orientacyjnych cen noclegów czy przydatnych wskazówek dla podróżujących. W tym bowiem przypadku mamy do czynienia z publikacją poświęconą w głównej mierze dziejom i zabytkom Izraela, Synaju oraz Jordanii. Autorzy zabierają nas w podróż nie tylko do miejsc najbardziej znanych, jak np. Jerozolima, Jerycho, Betlejem, Qumran czy Petra, ale również w te rejony, których nazwa na pierwszy rzut oka niewiele mówi, jak np. Irak Al-Amir, Chammat Gader, Qacrin, Bet Guwrin czy En Gedi. Czytelnik łącznie będzie mógł zwiedzić pięćdziesiąt pięć miejscowości.

Początek lektury stanowi zwięzły rys historyczny dziejów tego regionu, obejmujący czasy od epoki kamiennej do epoki żelaza, poprzez okres perski, hellenistyczny, rzymski, bizantyjski, wczesny arabski, krzyżowców, mameluków i ottomański, aż po czasy współczesne. W tej części książki znajdziemy również wiele odniesień do tradycji biblijnych. Kolejne rozdziały poświęcone są opisom poszczególnych rejonów Izraela, Synaju oraz Jordanii. Opisy wybranych miejsc zostały opracowane z dużą dbałością o szczegóły: obok najważniejszych zabytków, znajdziemy tu również informacje na temat geografii i topografii oraz liczne dane historyczne. W niniejszej publikacji na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza bogata ikonografia - oprócz zabytków w pełnej krasie znajdziemy tu także wiele zdjęć przedstawiających ich najważniejsze detale oraz najciekawsze artefakty. Przewodnik został dodatkowo uzupełniony o słowniczek trudniejszych terminów, bibliografię oraz indeks opisywanych miejsc.

Po przeczytaniu niniejszej publikacji śmiało mogę napisać, iż stanowi ona praktyczne kompendium wiedzy na temat Ziemi Świętej - autorzy, bez dwóch zdań, podeszli do niej z całkowitą precyzją i znajomością tematu. Poza tym wszystkie informacje zostały przekazane w ciekawy i przystępny sposób, a od przepięknych fotografii aż trudno oderwać wzrok. Mnie osobiście książka najbardziej urzekła swoją szatą graficzną. Nic, tylko brać i czytać!

Książkę „Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii śladami starożytności” szczególnie polecam tym, którzy mają zamiar odbyć podróż do korzeni chrześcijaństwa, jak również tym, którzy są po prostu zainteresowani tym wyjątkowym rejonem. Na pewno nie będziecie zawiedzeni!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena