Koszyk 0
Opis:
Trzecia powieść z cyklu "Zapiski Liebermanna". Wiedeń, rok 1903. W laboratorium chemicznym szkoły wojskowej znaleziono ciało kadeta. Autopsja wykazuje śmierć naturalną, ale prowadzący dochodzenie inspektor Rheinhardt zwraca uwagę na rany zadane brzytwą. Policja zwraca się do dr. Maksa Liebermanna. Podejrzenie pada na elitarną grupę kadetów oddających się sadystycznym i niebezpiecznym zabawom. Gdy okazuje się ... że zmarły chłopiec był częstym gościem młodej i atrakcyjnej żony niemłodego wicedyrektora, nasuwają się również inne motywy. Prawda okazuje się dużo bardziej złożona. Frank Tallis znany brytyjski powieściopisarz, jest także praktykującym psychologiem klinicznym. Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych "Zapiski Liebermanna", w których kluczem do rozwiązania skomplikowanej zagadki kryminalnej jest doskonała znajomość psychologii i psychoanalizy. W Wydawnictwie Dolnośląskim ukazały się z cyklu "Zapiski Liebermanna": Śmiertelna intryga (2006) i Wiedeńska krew (2007) oraz powieść psychologiczna Zabić czas (2008) i poradnik Chory na miłość (2006). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Frank Tallis
  • 2009
  • 0
  • 344
  • 205
  • 135
  • 97883-2458-6950
  • 9788324586950
  • X7949

Recenzje czytelników

Fantastyczny obraz Wiednia początku XX wieku

Ocena:
Autor:
Data:
Zgubne kłamstwa, to 3. tom świetnie napisanej wiedeńskiej serii kryminalnej nazywanej Zapiskami Liebermanna.
Mamy rok 1903. W laboratorium chemicznym szkoły wojskowej w Aufkirchen znaleziono zwłoki jednego z kadetów. Autopsja wykazuje śmierć naturalną, ale prowadzący dochodzenie inspektor Oskar Rheinhardt zwraca uwagę na rany zadane brzytwą. Podejrzenie pada na grupę kadetów oddających się sadystycznym zabawom. Czy to jednak oni są potencjalnymi zabójcami ... Ponieważ śledztwo utyka w martwym (nomen omen) punkcie, inspektor Rheinhardt zwraca się o pomoc do dr. Maksa Liebermanna. Obaj męźczyźni zaczynają prowadzić śledztwo, które zatacza coraz szersze kręgi, aby w swojej końcowej fazie doprowadzić do zgoła zaskakującego finału.
Dr. Liebermann i inspektor Rheinhardt prowadzą śledztwo w każdej z książek wiedeńskiego cyklu Franka Tallisa.Pomoc dr. Liebermanna wielokrotnie okazywała się bezcenna. Ten lekarz psychiatra, zwolennik Zygmunta Freuda, dzięki znajomości psychiki ludzkiej i szablonu zachowań, zastosowaniu dyskusyjnej w owym czasie psychoanalizy, wielokrotnie zwracał uwagę na szczegóły, które umykały wiedeńskiemu policjantowi. Razem tworzą wyjątkowo udany tandem, który rozwiąże każdą zagadkę.
Czytałam dwa poprzednie tomy serii i choć jako kryminały książki te są (delikatnie ujmując) średnie, to jako swoista kronika k.u.k. Wiednia początku XX wieku, są genialne.
Akcja całej serii rozgrywa się w stolicy Austro-Węgier jeszcze za panowania cesarza Franciszka Józefa. Opis Wiednia z tego okresu to w książkach Tallisa prawdziwy majstersztyk. Już od pierwszej strony rzuca się w oczy dokładne przygotowanie merytoryczne autora. Drobiazgowo opisane budowle (ze wszystkimi detalami architektonicznymi), wnętrza mieszkań, urzędów etc, atmosfera kawiarni, opisy strojów...prawdziwa rozkosz dla kogoś, kto tak jak ja zakochany jest w tym mieście. Jeżeli do tego dodamy brzmiąca wszędzie muzykę Straussa, przysmaki domowej wiedeńskiej kuchni, pyszne ciasta i aromatyczną kawę pite w licznych kawiarniach, aromat cygar i dobrego koniaku, mamy Wiedeń odmalowany przez Tallisa, który wręcz się czuje w trakcie lektury. Jednak stolica Austrii z tej serii, to nie tylko piękno kulinariów i budowli. To także (a może przede wszystkim) zbrodnia, ból, brud i najmroczniejsze zakamarki ludzkich umysłów, przez które niestrudzenie prowadzą nas Liebermann i Rheinhardt.
Niezależnie od tego przez jaki Wiedeń się przedzieramy z bohaterami serii, miasto to i tak jest cudowne, jest prawdziwym klejnotem na mapie ówczesnej Europy.
Gorąco zachęcam do lektury tych, którzy cenią dokładne opisy, niezłą literaturę, ale nie szukają mocnej i szybkiej akcji. A ja już szukam kolejnych dwóch tomów serii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena