Koszyk 0
Opis:
Kategorie:
Mniej Więcej
  • Robert M. Pirsig
  • 1999
  • 1
  • 83-7150-516-7
  • 9788371505164
  • 86754

Recenzje czytelników

Filozoficzne rozważania przy naprawie motocykla

Ocena:
Autor:
Data:
Już na początku trzeba powiedzieć, że nie jest to książka, którą można przeczytać do poduszki i w jeden wieczór. Zdecydowanie, natomiast, jest to pozycja, nad którą należy się trochę pochylić i poświęcić jej więcej czasu, zastanowić się nad nią, może z kimś podyskutować.
„Zen...” wymaga od czytelnika ogólnej wiedzy z zakresu filozofii, czy szerzej: nauk humanistycznych. Oczywiście, można wziąć się za czytanie bez takiej wiedzy, ale obawiam się ... że wiele wątków pozostanie niezrozumiałych i możesz się jedynie zirytować, bo nie odbierzesz książki w pełni.
Rozdziały są krótkie, więc tytuł idealnie sprawdzi się w podróży. Na pewno te 10-15 stron zdążysz przeczytać pomiędzy przystankami, w drodze do pracy, szkoły czy na uczelnię. Warunek jest jeden: musisz lubić teoretyczne, filozoficzne rozważania, które ciągną się przez wiele stron, jeżeli nie, to istnieje niebezpieczeństwo, że zechcesz cisnąć książką w innego pasażera albo przyśniesz i przegapisz przystanek.

„Zen i sztuka obsługi motocykla” to książka dla wymagającego odbiorcy, dla czytelnika, który regularnie obcuje z literaturą i do każdego kolejnego tomu podchodzi jak do wyzwania, z zapałem i ciekawością. Jeżeli więc czytanie zostawiasz sobie na urlop i wymagasz historii prostej, łatwej i przyjemnej, która umili Ci czas na plaży, to w tej pozycji musisz czytać tylko wybrane rozdziały albo znaleźć coś innego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lepiej jest być w drodze, niż dotrzeć do celu

Ocena:
Autor:
Data:
„Zen i sztuka obsługi motocykla” to autobiograficzna powieść Roberta M. Pirsiga, amerykańskiego naukowca i filozofa. Jako genialne dziecko Pirsig przeskakiwał kolejne poziomy edukacji i w wieku 15 lat został studentem biochemii na Uniwersytecie w Minnesocie. Chłopak nie zgadzał się z nauką w formie, jaką proponowano na uniwersytecie, dlatego zaniedbał swoją edukację i został wyrzucony z uczelni. Po tym zdarzeniu odbył służbę wojskową w Korei, a po powrocie do kraju studiował chemię ... filozofię i dziennikarstwo. Kolejne lata były bardzo trudne, Pirsig zmagał się z chorobą psychiczną, a konsekwencje tych doświadczeń stanowią jeden z filarów książki „Zen i sztuka obsługi motocykla”. Autor zmarł w kwietniu 2017 roku. Pozostawił po sobie niezwykłą historię, którą pokochało miliony czytelników na całym świecie. Choć od czasu wydania książki w 1974 roku minęło sporo czasu, jej treść jest nadal aktualna. Nakładem wydawnictwa Znak Literanova w lipcu 2017 roku pojawiło się wznowienie książki, wcześniej znanej w Polsce jako „Zen i sztuka oporządzania motocykla”.

„Zen…” to książka, którą można odbierać wielowymiarowo. Z całą pewnością należy do literatury drogi, miłośnicy podróżowania docenią szczegółowe opisy miejsc i widoków, przeciwności pojawiających się w trasie, utożsamią się z poczuciem satysfakcji wynikającej z pokonywania kolejnych kilometrów i odkrywania uroków mijanych krajobrazów czy z nawiązywania relacji z ludźmi. Zwłaszcza motocykliści poczują nić porozumienia z autorem zasypującym czytelnika poradami technicznymi i praktycznymi dotyczącymi jednośladów. Z kolei miłośnicy filozofii odnajdą w książce rozprawy o ludzkiej naturze, o związkach między światem techniki i sztuki, czy też o istocie nauki i systemu edukacji wraz z ich krytyką. Bez wątpienia powieść można traktować jako egzystencjalny poradnik, w którym dokonano filozoficznej analizy rzeczywistości, a także gruntownie rozpatrzono pojęcie jakości. Jak się okazuje, wartość ta może nadawać sens każdemu ludzkiemu działaniu, być jego podstawą i przyczyną. Wreszcie, jest to historia o człowieku, który szuka pogubionych i zapomnianych elementów swojej trudnej przeszłości, podejmując przy tym nieporadne próby naprawienia relacji z własnym dzieckiem. Główny bohater książki wraz z parą przyjaciół i synem udaje się w motocyklową podróż po Stanach Zjednoczonych. Pozornie ma ona być wycieczką rekreacyjną, jednak dla narratora jest to wyprawa w poszukiwaniu śladów zaginionego przyjaciela, Fajdrosa.

Mnogość tematów podejmowanych przez autora bynajmniej nie powoduje chaosu. Przeplatające się aspekty nadają powieści rytm, budują napięcie i prowadzą do zaskakującego zakończenia. Nie można jednak liczyć na łatwą lekturę. Analizy procedur myślowych, dyskursy filozoficzne czy wywody z zakresu logiki mogą zostać niezrozumiane, przez co lektura może niektórych czytelników zniechęcać czy nawet irytować. Natomiast ci, którzy poszukują sensu, zastanawiają się nad kwestiami z pogranicza fizyka kwantowej, duchowości i tradycyjnej nauki, odnajdą w powieści Pirsiga liczne wskazówki i ciekawe idee.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena