Koszyk 0
Opis:
Wierna do końca służba Führerowi w walkach nad Polską, na Froncie Zachodnim i Wschodnim. Blisko siedemset lotów bojowych na różnych typach Messerschmittów, w tym pierwszym myśliwcu odrzutowym Me 262. Sześćdziesiąt zestrzeleń. Oto Hans-Ekkehard Bob – jeden z asów II wojny światowej. Piloci myśliwscy to specjalny rodzaj ludzi. Nie każdy może dostąpić ... zaszczytu pilotowania kosztownej maszyny i w tej kwestii nic nie zmieniło się od początku istnienia lotnictwa. Piloci to również doskonały „materiał” na pierwsze strony gazet. Łatwo policzyć ich zwycięstwa, które rozbudzają wyobraźnię. Mogą być wzorem do naśladowania dla ludzi młodych. Nie inaczej było podczas II wojny światowej w Niemczech – tam też stanowili elitę. Wyczyny pilotów niemieckich wzbudzają podziw nawet dzisiaj. Promowani jako mający pomóc w odbudowie i utrzymaniu prestiżu wielkich Niemiec, podlegali bezustannej indoktrynacji. Hans-Ekkehard Bob nie jest tu wyjątkiem. Jego książka to swego rodzaju studium skuteczności propagandy nazistowskiej wobec ludzi młodych oraz skutków, do jakich doprowadziło polityczne zwycięstwo NSDAP. Przedstawia wizję świata, który oni podziwiali, i jest w swej narracji bardzo sugestywna. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • twarda
Mniej Więcej
 • Hans-Ekkehard Bob
 • 2015
 • 1
 • 272
 • 212
 • 150
 • 978837674-448-3
 • 9788376744483
 • ZCL63

Recenzje czytelników

Ksiazka, slaba pod wzgledem merytorycznym, jestem zawiedziony ta pozycja

Ocena:
Autor:
Data:
"Zdradzone ideały" jest jedną z niewielu książek które żałowałem że przeczytałem.
Autor opisuje swoje życie przed II wojną światową, służbę w Luftwaffe oraz powojenne życie. Dodatkiem do jego życiorysu zawartego w książce są przemyślenia autora na temat czasów w których przyszło mu żyć oraz historii Niemiec.
Właśnie te przemyślenia stanowią największy minus książki. Pan Bob wybiera tylko pasujące mu fakty z historii ... wybiela postawę III Rzeszy oraz co zaskakujące oskarża prawie wszystkie państwa o wywołanie II wojny światowej. Według tego pilota większość toczonych wojen przez Rzeszę miała na celu obronę Niemców zamieszkujących inne państwa oraz zatarcie skutków traktatu wersalskiego. Autor często wspomina w jak ciężkiej sytuacji znalazły się Niemcy po wojnie jednak zdaje się nie dostrzegać z jak o wiele większymi trudnościami musieli się zmierzyć obywatele innych państw oraz jak wielką pomoc otrzymały Niemcy po wojnie.
Osoby które spodziewają się znaleźć w książce opisy licznych pojedynków powietrznych, opisy i charakterystyki samolotów czy zagadnienia związane z taktyka walki w powietrzu srogo się rozczarują. Pilot sprowadza te zagadnienia do krótki opisów w których o dziwo popełnia błędy. Nawet tak ciekawemu rozdziałowi jak swoja służba i latanie na odrzutowcach Me 262 poświęcił ledwie kilka akapitów, skupiając się bardziej na politycznych przyczynach porażki Rzeszy.
Podsumowując. Pozycja "Zdradzone ideały" jest pozycją słabą na którą szkoda rozczarowala mnie pod wzgledem merytorycznym i po raz pierwszy rozczarowala mnie autobiografia. Ksiazka jest bardziej polityczno-propagandowa pozycja a nie autobiografia i wspomnieniami i na tym wlasnie skupia sie przez wiekszosc niej.
Przy tak wielu przekłamaniach i uproszczeniach mających na celu wybielenie winy Niemiec nawet komentarze wydawcy nie pomagają. Autor mając możliwość opisu ciekawego przebiegu swojej służby (latał na wielu frontach i wielu typach samolotów) wybrał jednak spisywanie swoich politycznych przemyśleń. Szkoda. Gorąco nie polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena