Koszyk 0
Opis:
Jeden mężczyzna, dwie siostry, troje dorosłych dzieci? Co ich łączy, a co dzieli? Zdrady i powroty to refleksyjna, a zarazem przesycona dramaturgią opowieść o rodzinnych tragediach, trudnych wyborach i przebaczeniu. To pełna zaskakujących zwrotów historia zdrady i kłamstwa, w której niespodziewanie pojawia się szansa na odkupienie win z przeszłości.Czy bohaterowie powieści wykorzystają okazję, by zmienić swe życie na lepsze i naprawić dawno popełnione błędy?
Mniej Więcej
  • Elżbieta Jodko-Kula
  • 2014
  • 1
  • 256
  • 210
  • 135
  • 978-83-64312-03-8
  • 9788364312038
  • ZBA4K

Recenzje czytelników

Bolesna przeszłość

Ocena:
Autor:
Data:
W rodzinie pojawiła się śmierć, burząc uporządkowane układy. W chwili odejścia Ewy każdy członek rodziny przyjął zupełnie nową rolę. Mąż, któremu coraz trudniej było zdjąć rękę z butelki. Córka, dorosła kobieta, która przejęła rolę gospodyni swojego ojca i we wszystkim go wyręczała. Syn, lekkoduch, któremu brakowało ciepła, jakie otrzymywał tylko od rodzicielki. Nawet siostra zmarłej, kryjąca w sobie zadawnione żale i niedopowiedzenia... Niespodziewany list do zmarłej sprawia ... że na światło dzienne zaczynają wychodzić długo skrywane tajemnice i kłamstwa, burząc tym samym utarte schematy ale i niosąc nadzieję na prawdę i odkupienie win z przeszłości...


Ile osób, tyle historii. I rzeczywiście: choć losy bohaterów powieści Elżbiety Jodko- Kuli krzyżują się ze sobą, wiążą i plączą, i tak każdy z nich ma do opowiedzenia swoją własną historię. Każdy z nich tłumi w sobie uczucia i potrzeby, dusi się od skrywanych tajemnic i kłamstw. I choć pozornie wydaje się, że wiele ich dzieli, tak naprawdę łączy ich więcej niż mogliby podejrzewać. W chwili, gdy na światło dzienne wyjdzie długo skrywana tajemnica, coś zacznie się zmieniać. Bohaterowie przejdą głęboką przemianę, uświadomią sobie to, co do tej pory podświadomie spychali na dno swojego umysłu, odpowiedzą sobie na ważne pytania, nauczą się przebaczać i na nowo żyć. Czy jednak każdemu będzie to dane?

Zdrady i powroty to mocno refleksyjny obraz rodziny, która ma problem ze swoją emocjonalnością, nie potrafi ze sobą rozmawiać ani przebywać, wydaje się nawet nie lubić. Zadawnione pretensje i żale, odrzucenie, zdrady i kłamstwa - to wszystko znajdziemy na kartach tej powieści. Wszystko zostało zamknięte przede wszystkim w rozmowach i spotkaniach bohaterów, akcja książki sporadycznie wychodzi poza ściany ich mieszkań. Tak jakby autorka chciała podkreślić, że najważniejsze jest nie to, co robią, ale co myślą i jak zachowują się względem siebie. Historia jest pełna dramatyzmu, powiedziałabym, że momentami bardzo smutna. Czytelnikowi ciężko przejść nad nią do porządku dziennego i nie opowiedzieć się po stronie któregoś z bohaterów.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać, że spotkanie udane. Fabuła powieści nie jest może lekka i przyjemna, gdyż dotyczy przykrych i bolesnych spraw, ale została podana w miły dla czytelnika sposób. Elżbieta Jodko - Kula jest pedagogiem i socjoterapeutką. Z jej książek przebija zdolność obserwacji ludzkiej psychiki i zachowań.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Życie nie jest oczywiste...

Ocena:
Autor:
Data:
Książka „Zdrady i powroty” autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli jest kolejną odsłoną zapoznawania się przeze mnie z twórczością polskich autorów.
Tym razem również się nie zawiodłam, gdyż powieść ta pomimo stosunkowo małej liczby bohaterów jest historią wielowątkową, w której autorka odsłania przed czytelnikiem całe mnóstwo skomplikowanych relacji rodzinnych i międzyludzkich…

Po śmierci jednej z bohaterek – Ewy – sytuacja jej rodziny ulega całkowitej destabilizacji ... Stopniowo zaczynają wychodzić na jaw rodzinne sekrety, pretensje i żale bohaterów. Ich role w rozpadającej się stopniowo rodzinie zaczynają diametralnie się zmieniać.

Powieść ta ukazuje do czego może doprowadzić długotrwały proces zakłamania dotykający często najbliższe sobie osoby w podstawowej komórce społecznej jaką jest rodzina.
Umiejętności obserwacyjne autorki doskonale naświetlają nam jak ogromny wpływ na dorosłe życie człowieka mają wszelkie niedostatki zaznane w rodzinnym domu. Zwłaszcza te dotykające sfery psycho-emocjonalnej, które są zazwyczaj najgłębiej ukrywane. Okazuje się, iż niezwykle mocno rzutują one na późniejszą samoocenę oraz kształtowanie swego dorosłego życia i budowanie wszelakich relacji przez osobę, która ich doznała.

Mimo, że książka ta porusza dosyć trudną tematykę to podana ona została w sposób przystępny dla czytelnika. Powieść skłania do refleksji i w pewnej mierze przełamuje schemat, iż to, co nas w życiu spotyka można odczytać wyłącznie jednoznacznie, gdyż jak się koniec końców okazuje ludzka egzystencja wraz z jej niezliczonymi kolejami losu ma bardzo wiele twarzy.

Za udostępnienie do recenzji dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

* https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena