Koszyk 0
Opis:
W świecie opanowanym przez barbarzyńców zrobisz wszystko, by przeżyć. Jeszcze więcej zrobisz, by uratować przyjaciela... Nowa powieść autora Nakręcanej dziewczyny i Pompy numer sześć! Paolo Bacigalupi znów udowadnia, że jest jednym z najlepszych młodych pisarzy fantastycznych! W zniszczonej przez kataklizmy Ameryce rządzą terror i przemoc. Olbrzymi niegdyś kraj padł łupem niezliczonych partyzantek, które pod wzniosłymi hasłami walki o wolność nieustannie ze sobą rywalizują. O amunicję. Jedzenie ... I niewolników... Mahlia i Mouse są ścierwami wojny - sierotami, które uciekają z Zatopionych Miast do dżungli. Schronienie znajdują u doktora Mahfouza, idealisty, który wciąż wierzy, że w każdym człowieku drzemie dobro. Gdy już wydaje się, że w końcu są bezpieczni, przypadkowo odnajdują rannego Toola - genetycznie modyfikowanego żołnierza, człowieka ze zwierzęcymi genami, którego ściga oddział żądnych zemsty partyzantów. W jednej chwili świat młodych bohaterów ponownie obraca się w ruinę. Mouse trafia do niewoli - żołnierze werbują go siłą do swego oddziału, a Mahlia staje przed dylematem: uciekać ku wymarzonej wolności, czy ryzykować życie i ratować przyjaciela? Zatopione miasta to zachwycająca powieść o wojnie, przyjaźni, lojalności i o wyborach, jakie ludzkość musi podjąć, aby uniknąć katastrofy. Tomasz Majewski, złoty medalista olimpijski: Pełnokrwista postapokaliptyczna opowieść science fiction, taka jaką lubię: brudna od juchy, wciągająca i pełna gorzkiej refleksji nad naszą przyszłością. Los Angeles Times: Suzanne Collins swoimi Igrzyskami śmierci mogła wprowadzić dystopię do literatury młodzieżowej , ale to Bacigalupi jest mistrzem tego gatunku Cassandra Clare: Bacigalupi kreuje wstrząsającą akcję, zniewalających bohaterów i futurystyczny świat tak prawdziwy, że wydaje się, że możesz go dotknąć. To kunsztowna opowieść nie tylko dla miłośników dystopii, ale w ogóle dla każdego! Lev Grossman: Zatopione Miasta to brutalny i jednocześnie niezwykle malowniczy obraz przyszłości, w której skończyła się ropa, ale wojny nadal trwają. Paolo Bacigalupi - ur. 1972, jeden z najlepszych amerykańskich pisarzy fantastycznych młodego pokolenia. Debiutancką powieścią Nakręcana dziewczyna zdobył najważniejsze fantastyczne nagrody Locus, Hugo i Nebula. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paolo Bacigalupi
  • 2012
  • 10
  • 412
  • 205
  • 145
  • 978-83-08-05006-4
  • 9788308050064
  • ZAQT1

Recenzje czytelników

Utopijna wersja Ameryki

Ocena:
Autor:
Data:
"Zatopione miasta" to postapokaliptyczna wizja Ameryki stworzona przez amerykańskiego pisarza, Paolo Bacigalupiego. Wielu pewnie kojarzy Autora z tytułem "Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć" wydanym w słynnej serii Uczta Wyobraźni. Dla mnie to była wystarczająca rekomendacja, aby sięgnąć po jego kolejną książkę. Nie zawiodłam się - spędziłam z książką niesamowite chwile. Czytałam już kilka różnych opowieści o Ameryce końca świata - ta okazała się zupełnie inna ... bardzo oryginalna.

"Zatopione miasta" to ponury, ale poruszający wyobraźnię, obraz Ameryki po kataklizmach, które praktycznie zniszczyły cały kraj. Pozostały nieliczne wioski i dzikie odstępy, gdzie ludzie usiłują jakoś żyć.
Rządzą i zabijają się nawzajem 3 ugrupowania wojskowe - FZP, Armia Boga i Wolnomilicja. Kto silniejszy, lub sprytniejszy, zyskuje władze na zdobytym terenie. Panuje ogólny terror i strach. Wszelkich wichrzycieli kaleczy się i spycha do losu wyrzutków.
Takim wyrzutkiem jest Mahlia, dziewczynka, której żołnierze Armii Boga odcięli prawą dłoń - została napiętnowana i odtąd wszyscy traktują ją jak wyrzutka i chodzące zło. Od śmierci uratował ją Mouse, również uciekinier. Chłopak zyskał tym dozgonną przyjaźń, wdzięczność i oddanie Mahlii.
Dzieciaki przygarnął w jednej z wiosek stary doktor, chronił ich i uczył.
Tymczasem z lochów FZP ucieka półczłowiek, psiryj Tool - istota stworzona do walki, niezwykle silna i wytrzymała. Trafia poraniony i bliski śmierci na bagna niedaleko wioski, gdzie znajdują go Mahlia i Mouse.
Niestety, podążają za nim żołnierze, którzy pustoszą wioskę i wcielają do swojej armii Mousa. Mahlia nie może przejść obok tego obojętnie. Z pomocą Toola walczy o przyjaciela.

"Zatopione miasta" to barwna i porywająca opowieść o przyjaźni i lojalności. Bohaterowi zyskują przychylność czytelników, są świetnie skonstruowani i tworzą rozpoznawalne, indywidualne osobowości. Autor przedstawia nam świat przeciwieństw - okrucieństwa wojny przeciwko lojalności i przyjaźni. Znowu do głosu dochodzi odwieczna walka dobra i zła - kto zwycięży tym razem - ideały czy siła broni?
Książka jest rewelacyjna, wzbudza silne emocje i intryguje. Serdecznie polecam!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2012/11/zatopione-miasta-paolo-bacigalupi.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Wstrząsająca antyutopia, od której nie sposób się oderwać!"

Ocena:
Autor:
Data:
Fantasy, zawierające w sobie elementy antyutopijne to rodzaj literatury, w której ostatnio zaczytuję się najczęściej. Gdy nadarzyła się ku temu okazja, postanowiłam sięgnąć po „Zatopione miasta” Paola Bacigalupiego, które przykuły moją uwagę niebanalnie zarysowaną fabułą i elektryzującą oprawą graficzną. Z piórem tego amerykańskiego pisarza spotykam się po raz pierwszy, ale z przyjemnością zapoznałabym się też z innymi pozycjami, które znajdują się w jego dorobku pisarskim ... „Zatopione miasta” są bowiem jedną z najlepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. Wizja przyszłości w „Zatopionych miastach” jest brutalna, niepokojąco prawdziwa, wręcz uderza realnością, sprawiając jednocześnie, że losy głównych bohaterów śledzi się z zapartym tchem. Kreacja niebanalnych i wyróżniających się z tła postaci, których portrety psychologiczne zostały świetnie dopracowane są dużym atutem tej pozycji. Mimowolnie nawiązałam z nimi więź emocjonalną, a to łatwe nie jest. Główną bohaterką jest nastoletnia kaleka, Mahlia – wyrzutek, „ścierwo wojny”, której wojna wiele odebrała. Jest to ciekawa postać, indywiduum, niepozbawione jednak wad. Gdy w grę wchodzi życie jej przyjaciela, potrafi mimo wszystko wyzbyć się wpojonych przekonań, które każą jej dbać tylko o siebie i wbrew instynktowi samoprzetrwania rusza na ratunek Mouse’owi. Szczególną sympatią obdarzyłam jednak innych bohaterów - trepa Ocho i genetycznie zmodyfikowanego półczłowieka Toola. Bezpretensjonalni, bardzo przekonywujący, wywołujący w czytelniku gamę różnorakich odczuć. Wojna ich zezwierzęciła – stali się bezwolnymi maszynami do zabijania, ale – jakby na przekór całej tej bezwzględnej rzeczywistości, okrutnych realiów wojny odnaleźli w sobie coś dobrego, coś ludzkiego i tym zdobyli moje uznanie. Warto też wspomnieć o samej koncepcji antyutopii, która została bardzo dobrze zrealizowana, nadając treści wielowymiarowy charakter. „Zatopione miasta” Paola Bacigalupiego to jedna z tych pozycji, która na długo zapada w pamięć, do której będzie się powracać. Dawno nie czytałam tak nietuzinkowej, kunsztownej powieści, która wręcz razi realizmem. Wizja przyszłości w Igrzyskach śmierci była mocna i realistyczna, ale to „Zatopione miasta” serwują prawdziwie wstrząsającą mieszankę grozy, budzącej niepokój o przyszłość. Czy polecam? Jak najbardziej! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena