Koszyk 0
Opis:
Jason oraz Rachel muszą zebrać wszystkich pozostałych przy życiu bohaterów Lyrianu, aby pokonać Maldora. Czy uda się przekonać niezbędnych sprzymierzeńców, zanim cesarz zdławi raczkującą rebelię? Czy zdołają pokonać straszliwych wrogów i przeciwności losu? Nie przegap drugiego tomu bestsellerowej sagi Brandona Mulla.
 • Mag
 • miękka
Mniej Więcej
 • Brandon Mull
 • 2013
 • 0
 • 586
 • 200
 • 135
 • 9788374802987
 • 9788374802987
 • ZAWJT
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Pozaświatowcy. Zarzewie buntu.

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść pod tytułem Zarzewie buntu to kontynuacja Świata bez bohaterów autorstwa Brandona Mulla, który zasłynął magiczną i porywającą serią Baśniobór.
Miejscem akcji nowego cyklu uczynił B. Mull krainę równie magiczną i pełną oryginalnych istot, co niesamowity rezerwat z serii poprzedniej. Lyrian, bo o tej krainie tu mowa, jest miejscem smutnym, bez odrobiny nadziei na polepszenie czy jakąkolwiek zmianę. Twardą ręką rządzi tu cesarz Maldor, a jego słudzy krwawo i okrutnie tłumią każdy ... nawet najmniejszy przejaw buntu lub niechęci wobec władcy.
Wydaje się, że na bunt czy rebelię nie ma tu miejsca. Jednak któregoś dnia w dziwaczny sposób, do Lyrian przybywa dwoje nastolatków ze świata Poza : Jason i Rachel i wszystko bardzo powoli zaczyna się zmieniać. Młodzi ludzie z miejsca stają się wrogami numer jeden cesarza. Skutkuje to nie tylko długą podróżą, ucieczkami, kombinacjami, ale przede wszystkim poszukiwaniem sylab, które zebrane i wypowiedziane złożą się na SŁOWO. Ta magiczna konstrukcja wypowiedziana przed obliczem Maldora ma doprowadzić do jego upadku i końca jego tyranii. Jason i Rachel z narażeniem życia poszukują strażników kolejnych sylab, a sprawa która początkowo miała ich nie dotyczyć, staje się ich sprawą.
Finał części pierwszej jest jednak dość zaskakujący, ponieważ okazuje się, że magiczne Słowo może i działa, ale nie było przeznaczone dla Maldora. Legenda o istniejącym zaklęciu miała jedynie na celu rozproszenie uwagi i sił potencjalnych rebeliantów. Wszystko było zwyczajną mistyfikacją i w ten sposób na nosie zagrał nie tylko swoim wrogom Maldor, ale i Brandon Mull - czytelnikom. Naprawdę trudno było to przewidzieć.
Druga część cyklu zaczyna się w zasadzie w momencie, gdy skończyła się część pierwsza.
Jason wbrew własnej woli został zmuszony przez rozsadnika Ferrina do powrotu do domu, do świata Poza. Bohater nie jest z tego zadowolony; martwi się o Rachel, przyjaciół oraz losy całego Lyrian. Dlatego obsesyjnie myśli o powrocie i nieustannie wraca do zoo, do wybiegu hipopotama, gdzie wszystko się zaczęło. Pragnienie chłopca spełnia się któregoś wakacyjnego dnia i, w naprawdę oryginalny sposób, udaje mu się powrócić do Lyrian. Jason spotka tu starych przyjaciół z Rachel na czele, przyjdzie mu także zmierzyć się ze starymi wrogami, a może się nawet z nimi sprzymierzyć. Jedno jest pewne: układ sił stale będzie się zmieniał i Maldor nie może już myśleć, że jest bezkarny i bezpieczny na tronie.
Młodzi bohaterowie stają się ważnymi członkami drużyny Ślepego Króla Gallorana, prawowitego następcy tronu, który po powrocie do zdrowia i (tak bym to nazwała) stanu używalności, co wynika z polepszenia kondycji psychicznej, postanawia zawalczyć o przyszłość Lyrian.
Fabuła drugiej części skupia się głównie na morderczej podróży bohaterów przez cały kraj i poszukiwaniu sojuszników. Nie wszyscy są świadomi zagrożenia lub też nie chcą się w to mieszać. Szybko się jednak okazuje, że Maldor i jego poplecznicy nie zawahają się przez niczym, nie powstrzymają ich też żadne stare traktaty pokojowe, czy fakt, że dany naród, plemię lub rasa w nadziei na pozostawienie w spokoju, decyduje się nie robić nic.
Długa podróż bohaterów jest więc tak naprawdę przeglądem bardzo różnorodnego i diametralnie różniącego się w swych poglądach społeczeństwa. Następuje również pewna zmiana układu sił. O ile w części pierwszej na plan pierwszy we wszystkich działaniach bohaterów wysuwał się Jason, o tyle w części drugiej przoduje zdecydowanie Rachel. Dziewczyna okazuje się być zdolną adeptką telepatii i telekinezy (nawet pirokinezy), a wszystko to dzięki predyspozycjom do nauki języka edomickiego. Muszę przyznać, że taka zamiana ról bardzo mi przypadła do gustu.
Zakończenie zbudował autor według tego samego schematu, co w części pierwszej. Podróż miała doprowadzić bohaterów do wieszczki, a ta miała im udzielić rad i dalszych wskazówek. Z wieszczkami, wiadomo jak bywa, i oto w finale pojawia się więcej pytań i wątpliwości niż wyjaśnień i odpowiedzi. Co będzie dalej? Mam nadzieję, że dowiem się tego z lektury tomu trzeciego, który być może za jakiś czas pojawi się w Polsce.
Jak na razie mogę z czystym sumieniem powiedzieć jedno: Zarzewie buntu to bardzo dobra powieść przygodowa. Czyta się z dużym zaciekawieniem, postaci są wyraziste, a kreacja świata przedstawionego oryginalna i ciekawa. Książka z pewnością spodoba się nie tylko fanom Baśnioboru. Każdy miłośnik fantastyki, szukający dla siebie dla siebie ciekawej książki na wiosenny weekend znajdzie tu coś dla siebie.
Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zarzewie buntu

Ocena:
Autor:
Data:
No i doczekałam się! Pierwsza część Pozaświatowców sprawiła, że z wytęsknieniem wyglądałam kolejnego tomu. Bardzo byłam ciekawa, jak potoczą się dalsze losy Rachel i Jasona.

Chłopak wrócił do domu, do świata Poza, a Rachel pozostała w Lyrianie. Nie jest jednak szczęśliwy, stał się samotnikiem, i gdyby nie ręka rozsadnika Ferrina, którą zabrał ze sobą, nie miałby żadnego kontaktu z Lyrianem. Martwił się o Rachel i bardzo chciał podzielić się z Galloranem swoim odkryciem związanym ze Słowem ... Był tak zdeterminowany do powrotu do tej niezwyklej krainy, że spakował plecak i i udał się do ZOO. Ponownie skorzystał z przejścia między światami mieszczącego się we wnętrzu hipopotama, czym zszokował zwiedzających. I znowu jest w Lyrianie!
Rusza na poszukiwanie Rachel i Ślepego Króla. Okazuje się, że wiele się tam wydarzyło – siedziba Gallorana została zniszczona, a on się ukrywa. Rachel w tym czasie pilnie uczyła się endomickiego i umacniała swoje „magiczne” umiejętności, które na pewno przydadzą się w walce z Maldorem.
Wreszcie wszyscy się spotykają i po wymianie informacji, w zwartych szeregach wyruszają na wojnę przeciwko Maldorowi. Ten również nie próżnuje, wszędzie pełno jest jego czatowników, harataczy i innych szpiegów. Rozsadnik Ferrin próbuje udowadniać swoje wsparcie dla Gallorana, ale po dotychczasowych przejściach trudno mu do końca zaufać i uwierzyć. Do grupy dołączyli również muzykant Tark, Drake, Jasher, najemnik Aram – szeregi zwolenników Gallorana stale rosną.
Ekipa Ślepego Króla jest zdeterminowana do walki o przyszłość Lyrianu!

Brandon Mull oczarował mnie swoją wyobraźnią i pomysłowością. Wykreował niezwykły świat, znajdujący gdzieś obok nas, bardzo barwny i intrygujący. Powiązanie nastolatków z naszego świata z legendarnym królem Lyrianu było strzałem w dziesiątkę, a złowieszczy Maldor dodał całości dreszczyka emocji. Z niecierpliwością będę czekała na ostatni tom, i już zaczynam się rozglądać za „Baśnioborem” – jestem ciekawa, czy też mnie tak pochłonie.

Brandon Mull jest genialnym pisarzem, który włada piórem jak rycerz mieczem. Doskonały pomysł przekształcony w doskonałą powieść – to Pozaświatowcy Brandona Mulla! Polecam!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/04/pozaswiatowcy-zarzewie-buntu-cz2.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena