Koszyk 0
Opis:
SS-Brigadeführer Odilo Globocnik, od listopada 1939 roku dowódca SS i Policji w Dystrykcie Lublin, przeszedł do historii przede wszystkim jako autor potwornego planu fizycznej likwidacji stłoczonych w gettach Żydów za pomocą trującego gazu. Pomysł szybko zyskał akceptację Berlina. Od marca 1942 roku do obozów zagłady Bełżec, Sobibór i Treblinka zaczęły regularnie przyjeżdżać pocią ... gi śmierci. Wraz z kierowaną przez Globocnika Akcją Reinhardt masowe, przemysłowe wręcz ludobójstwo osiąga dotychczas niespotykane rozmiary. Do września 1943 roku w samych tylko komorach gazowych ginie co najmniej 1,5 miliona ludzi. Zabiłem dwa miliony ludzi – z  cyniczną brutalnością stwierdzi Globocnik w maju 1945 roku.  Określany przez historyków jako archetypiczny nazistowski oprawca, Odilo Globocnik pozostał mimo wszystko człowiekiem bez twarzy, symbolem maszyny do zabijania, wykonawcy, który zaprzedał złu całą swoją osobowość i człowieczeństwo. Komendant obozu Auschwitz, Rudolf Höss, po wojnie wypowie o nim znamienne zdanie: Żydów, jeśli nie byli mu potrzebni do pracy, chciał likwidować na miejscu. „Zarządca do spraw śmierci” Johannesa Sachslehnera to doskonale napisana historia budowniczego obozów zagłady, potwora, który uczynił z eksterminacji przemysł działający na masową skalę.  Johannes Sachslehner studiował germanistykę i historię na Uniwersytecie w Wiedniu. W latach 1982–1985 wykładał język i literaturę niemiecką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor licznych publikacji historycznych, m.in. biografii komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, Amona Götha. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Johannes Sachslehner
  • 2016
  • 1
  • 352
  • 211
  • 150
  • 978838069-455-2
  • 9788380694552
  • ZDDZS

Recenzje czytelników

Recenzja książki

Ocena:
Data:
Wydawnictwo Prószyński i S-ka prezentuje swoim czytelnikom kolejną intrygującą książkę, ukazującą czasy II wojny światowej przez pryzmat niemieckich zbrodni i zapoczątkowanego przez nich przemysłu śmierci. Tym razem na półki księgarń trafiła historia być może mało znanego z nazwiska, ale równie morderczego nazistowskiego oprawcy, który doprowadził do śmierci dwóch milionów ludzi. Mowa tu oczywiście o Odilo Globocniku ... dowódcy SS i policji w Dystrykcie Lublin i budowniczym obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince.

Autorem tej biografii jest Johannes Sachslehner, znany polskim czytelnikom z książki Kat z Listy Schindlera, gdzie ukazał ciekawą, mocną i w pewnym stopniu przerażającą historię Amona Leopolda Götha, zarządcy obozu w podkrakowskim Płaszowie, który własnoręcznie zabił ponad pięciuset ludzi. Sachslehner studiował germanistykę i historię na Uniwersytecie w Wiedniu. Wykładał także na Uniwersytecie Jagielońskim.

Odilo Globocnik to jeden z najbardziej brutalnych i pozbawionych skrupułów sługusów SS. Urodzony w Karyntii, gdy dorasta staje się aktywnym członkiem tutejszych organizacji paramilitarnych. Staje się członkiem NSDAP i SS i działa na rzecz anszlusu Austrii. Po ataku Niemiec na Polskę, został wyróżniony za swój udział w walce. Zostaje dowódcą SS i policji w dystrykcie lubelskim. Z czasem Himmler nakazuje mu budowę obozów zagłady, z czego wywiązuje się bardzo skrupulatnie.

Do historii przeszedł jako autor potwornego planu likwidacji stłoczonych w gettach Żydów za pomocą trującego gazu. To właśnie w wybudowanych przez niego obozach rozpoczęto masową eksterminacje ludzi. Według oficjalnych danych, jest odpowiedzialny za śmierć półtora miliona ludzi. On sam cynicznie stwierdza, że prawdopodobnie zabił około dwóch milionów. Już samo to stwierdzenie, w dużym stopniu oddaje jego charakter, brutalność i wewnętrzną znieczulicę. Globocnik odpowiedzialny jest także za masowe deportacje ludności cywilnej z terenów Zamojszczyzny i osiedlanie tam volksdeutschów sprowadzonych w ramach akcji Heim ins Reich z Besarabii. Doprowadziło to do wybuchu powstania, które Globocnik brutalnie tłumił w ramach operacji Werwolf, czego celem było całkowite „oczyszczenie terenu” z Polaków pod niemiecką i ukraińską kolonizację.

Ostatecznie Globocnik zostaje przeniesiony do niemieckiej strefy okupacyjnej we Włoszech, gdzie jako Wyższy Dowódca SS ma za zadanie walkę z partyzantami. Jednak cały czas jego najważniejszym celem jest prześladowanie żydów, tym razem włoskich. Nienawidził on ludności żydowskiego pochodzenia. Eksterminacja ich była dla niego czymś całkowicie normalnym i usprawiedliwionym. Rudolf Hoss powiedział o nim po wojnie: Żydów, jeśli nie byli mu potrzebni do pracy, chciał likwidować na miejscu. To jedno zdanie mówi wszystko na temat tego człowieka, chociaż określenie człowiek, jest w tym przypadku całkowicie nie na miejscu.

Globocnik po natarciu oddziałów alianckich ucieka do rodzinnej Austrii i ukrywa się w górach. Wyśledzony przez Brytyjczyków popełnia samobójstwo. Jego grób znajduje się ponoć gdzieś w górach. Jednak dokładnie gdzie, nikt nie jest w stanie powiedzieć. Próby jego ekshumacji spełzły na niczym, co doprowadziło do snucia teorii spiskowych jakoby Globocnik, żył nadal jak wielu niemieckich nazistowskich oficerów.

Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady to bardzo ciekawaksiążka, która przybliża nam postać jednego z czołowych budowniczych niemieckiego przemysłu śmierci. Człowieka-potwora, który nie był bezmyślną marionetką i robił to co mu kazano, ale sam był pomysłodawcą wielu zbrodniczych rozwiązań i osobiście wydawał rozkazy eksterminacji. Książka Sachslehnera jest dużym wkładem w uświadamianiu dzisiejszego społeczeństwa o skali niemieckiej machiny śmierci, która doprowadziła do zagłady milionów. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/10/zarzadca-do-spraw-smierci-odilo.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena