Koszyk 0
Opis:
Drugi tom cyklu ZAPRZYSIĘŻENI Saga o nieustraszonych wikingach. Drużyna wikingów przebyła morza i bezbrzeżne stepy w poszukiwaniu legendarnego skarbu władcy Hunów, Attyli. W walkach zginęło wielu członków załogi. Ci, którzy przetrwali morderczą wyprawę, wybierają na swego przywódcę najmłodszego z Zaprzysiężonych - Orma, zwanego Zabójcą Niedźwiedzia. Tylko on potrafi odczytać wyryte na runicznym mieczu wskazówki wiodące do największych bogactw świata ... Zaprzysiężeni wyruszają w kolejną niebezpieczną podróż. Tym razem ich droga wiedzie przez Grecję aż do Jerozolimy. Od początku prześladuje ich jednak pech. Zanim dotrą do celu, będą musieli przemierzyć groźne wilcze morze, na które zapuszczają się tylko desperaci. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Robert Low
  • 2014
  • 1
  • 304
  • 230
  • 155
  • 9788324581436
  • 9788324581436
  • ZBF19

Recenzje czytelników

Na usługach Cesarstwa

Ocena:
Autor:
Data:
Autor wznawia przygodę w 965 roku n.e. Rzuca naszych bohaterów daleko na wschód Europy. Orm "Zabójca Niedźwiedzia" i jego wesoła zgraja odwiedzają Konstantynopol, podróżują przez morze Egejskie poprzez Cypr, aż do samej Jerozolimy. Czasy, w których obracają się bohaterowie księgi, do łatwych nie należą. Jest to końcówka X wieku, czasy rozbicia jedności Bliskiego Wschodu pod sztandarami państwa Abbasydów. To wtedy powstały różne drobne państwa ... który osłabiając jedność ludów arabskich pozwoliły na przegrupowanie i wzmocnienie sił Bizancjum, które szybko odbudowały swoje zdobycze terytorialne. Były to również czasy wielkich migracji ludności do Jerozolimy, którą uważano za kolebkę trzech religii, i przez to dostęp do niej był otwarty dla wszystkich.

"Wilcze Morze" jest zdecydowanie opowieścią z gatunku "o wikingach", o których się nie słyszy zbyt wiele. Wiedza, jaką wynosimy ze szkoły przypisuje wikingów do Morza Północnego i Bałtyku, jak do najbliższego podwórka tych nordyckich plemion. Ale rzadko kto wie, że wikingowie zapuszczali się daleko na południowy wschód Europy - ślady ich obecności potwierdzono nawet na Biskim Wschodzie. Co ciekawe, większość podróży miała charakter czysto materialny - chodziło o wzbogacenie się, ale nie tyle o zdobycie skarbu (bo takie i owakie szukano cały czas), a konkretnie o pracę jako wojska najemne. "Wilcze Morze" to powieść, która ciekawie zderza wiedzę o wikingach, ich zwyczaje, religię i zachowanie z kulturą orientalną. Ciekawe są spostrzeżenia dotyczące światopogląd bohaterów na ideę religii. Ponieważ w X wieku Chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się daleko na wschód, to jednak z punktu widzenia bohaterów nie jest to jakaś dziwna zaraza, jak zwykle się przedstawia myślenie tzw. dzikich ludów północnej. Wikingowie, jak to ujął Law, mieli bardzo ambiwalentny stosunek do "nowych" religii, i albo je ignorowali, albo przyjmowali, gdy uznali to za stosowne w danym momencie. Ale najczęściej "coś" wyznawali. Dlatego uznaję za wiarygodne przedstawienie sprawy przez autora, jakby nasi bohaterowie wyznawali różne religie, a jednak potrafili ustalić wspólny cel i go realizować. Inne ciekawe spostrzeżenia, to sposób radzenia sobie na lądzie w taki piekielnej temperaturze. Nie dziwi wcale fakt, że autor zdecydował się na poruszenie tematu, sam pewnie zna go od podszewki - jest zawziętym wikingiem, więc zapewne korzysta z własnych przemyśleń dotyczących tego problemu. Tak samo wielka bitwa pod Antiochią z udziałem Orma, prawdopodobnie się nie wydarzyła, ale autor zaryzykował osadzenie swoich bohaterów właśnie w tamtej chwili tryumfu.

Generalnie jestem zadowolony z kolejnej powieści o nieustraszonych wikingach. Drugi tom "Zaprzysiężonych" wydaje się być bardzo dopracowany. Low wyraźnie wyciągnął wnioski ze swojej pierwszej książki (u nas pod tytułem "Skarb Attyli"), która zdradzała pewne nieścisłości w fabule, jak i niedopracowane dialogi i historie. Teraz wszystko zdaje się być bardziej dopracowane i przemyślane, co z resztą dobrze widać podczas opisów sytuacyjnych bohaterów w zderzeniu z bardzo obcą cywilizacją. Mam nadzieję, że później będzie jeszcze lepiej.

Podobnie jak przy poprzednim tomie, powieść Low'a czyta się lekko i przyjemnie. Autor przyzwyczaił czytelnika do niewybrednego słownictwa, jakim posługują się bohaterowie - średniowieczny świat wikingów jest brutalny i ordynarny, a Low tego nie ukrywa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena