Koszyk 0
Opis:
Książka Richarda C. Lukasa, rezultat drobiazgowych badań, zawiera doskonałą analizę stosunków Polaków z Żydami i innymi narodami, zamieszkującymi II RP. Autor bardzo krytycznie odnosi się do twierdzenia, że Polacy byli wściekłymi antysemitami. Zaszufladkowany jako "apologeta Polski" konsekwentnie przedstawił różne perspektywy okupacji niemieckiej. Jest historykiem krytycznym wobec rządów II RP, jak i Rządu RP na Uchodźstwie. Szczerze opisał i przykłady polsko-niemieckiej współpracy ... i taktyczne błędy powstania warszawskiego. Jednak Lukas najbardziej zdumiał zrównaniem wojennego doświadczenia Żydów i Polaków. Wyeksponował kwestię zupełnego unicestwienia Żydów przez narodowych socjalistów i odważył się zaprezentować tezę o niemieckim ludobójstwie Polaków, którą potwierdzają przykłady masowych mordów inteligencji i "kulturalnego ludobójstwa". Całkowita eksterminacja Polaków była planowana przez Niemców w ramach "przesiedleń zabezpieczających Generalplan Ost", co było eufemizmem dla przyszłej eksterminacji. Ta praca jako pierwsza na Zachodzie zwróciła w połowie lat 80. uwagę na mało znany fakt zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach. Richard C. Lukas (ur. 1937) - amerykański historyk i autor książek o historii Polski. Jego najlepiej znaną książką jest Zapomniany holokaust. Była to pierwsza usystematyzowana praca w języku angielskim opisująca relacje polsko-żydowskie i losy Polaków pod niemiecką okupacją. Autorowi udało się jako pierwszemu na gruncie anglosaskim przybliżyć szczegółowo okropieństwa władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa, w tym skalę nazistowskiego ludobójstwa. Lukas zasłynął przytoczeniem korespondencji polskiego państwa podziemnego skierowanej do Rządu RP na Uchodźstwie, informującej Zachód o rozpoczęciu likwidacji getta warszawskiego. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Richard C. Lucas
 • 2012
 • 2
 • 474
 • 232
 • 152
 • Historia
 • 978-83-7510-832-3
 • 9788375108323
 • ZANOP

Recenzje czytelników

Bardzo wartosciowa i doskonała merytorycznie pozycja.

Ocena:
Autor:
Data:
Z każdego zdania zawartego w książce widać, że jest ona efektem wieloletnich i niezwykle drobiazgowych badań.
Jak pisze prof. Davis, Zapomniany holokaust jest jedną z pierwszych książek, w których sugerowano, że żaden poważny badacz nie może opisywać tragedii jednej społeczności, nie sprawdziwszy, co się stało z innymi grupami etnicznymi. I takie założenie przyświecało Lucasowi w trakcie pracy nad książką.
Od razu zaznaczam, książka nie dot. tylko i wyłącznie polskiej zagłady ... Autor porusza wiele innych ważnych tematów. Przedstawia m.in. bardzo krytyczną opinię o rządzie II RP, jak i Rządzie RP na Uchodźstwie. Autor szczerze opisał i przykłady polsko-niemieckiej współpracy, i taktyczne błędy (tak ciągle dyskusyjne) powstania warszawskiego. W swoich opisach starał się być, jak najbardziej obiektywnym.
Jest to także książka ciekawa i ważna z tego powodu, iż jej autorem jest cudzoziemiec, nie posiadający polskich korzeni. Coraz częściej na światowej arenie ukazują się książki zachodnich autorów dot. Holokaustu, Polski, ale jak udowadnia we wstępie prof. Davis, są one wydawane przez wydawnictwa niszowe, które nie są w stanie szerzej ich zaprezentować, czy rozreklamować. Jednym z powodów, tak skromnej liczby książek o tematyce polskiej w okresie II wojny światowej, jest słaba znajomosć naszego języka, zbyt słaba, zeby badacze mogli zgłębiac dokumenty, a ci, którzy znaja język, zdaniem prof. Davisa nie chcą zajmować się tematyką, zeby nie wzbudzać oburzenia swoich żydowskich kolegów. Tym bardziej należy docenić pracę Lucasa. Być może są w niej jakieś błędy merytoryczne, spotkałam się z taką opinią, ale ja nie jestem ekspertem od tej tematyki i nie zauważyłam ich. Plusem oprócz strony merytorycznej jest bardzo staranne wydanie, bogata bibliografia, która pozwoli osobom zainteresowanym tematyką dalej ją zgłębiać, oraz indeks nazw, pozwalający szybko odnależć pożądany fragment.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena