Koszyk 0
Opis:
Mistra to miejsce idealnie symbolizujące spotkanie świata klasycznego i średniowiecznego. Wzniesione w pobliżu ruin starożytnej Sparty było jednym z najpiękniejszych miast bizantyjskich w Grecji i miejscem, w którym pieczołowicie pielęgnowano i przekazywano schedę antyku. Z tego niezwykłego spotkania wziął początek renesans. Założona przez krzyżowców w XIII w. na stokach malowniczego Tajgetu na Peloponezie, Mistra okres świetności przeżywała pod panowaniem Bizantyjczyków ... pół wieku później jednak poniosła klęskę z rąk Turków. W czasach Paleologów i Kantakuzenów była stolicą kulturalną cesarstwa. Jako ośrodek nauki i sztuki odegrała nader istotną rolę w dziejach kultury europejskiej. Działający tam najwybitniejszy z bizantyjskich myślicieli Pleton oraz jego uczniowie wywarli niezwykły wpływ na ówczesnych humanistów włoskich, przyczyniając się do rozbudzenia zainteresowań starożytnością. O znaczeniu Mistry jeszcze w XIX-wiecznej świadomości kulturowej świadczy choćby umieszczenie przez Goethego właśnie tam spotkania Fausta z Heleną Trojańską. Błyskotliwe pióro Stevena Runcimana przywraca pamięć o tym niezwykłym miejscu. Steven Runciman (1903-2000) był jednym z najbardziej uznanych i wpływowych historyków zajmujących się epoką bizantyjską. W latach 1942-1945 wykładał historię i sztukę Bizancjum na Uniwersytecie Stambulskim. Owocem rozpoczętych tam badań było jego najsłynniejsze dzieło, trzytomowe Dzieje wypraw krzyżowych. Jest też autorem innych wielce cenionych książek. Są to m.in. Nieszpory sycylijskie, Upadek Konstantynopola 1453, Teokracja bizantyjska czy Manicheizm średniowieczny. Runciman zauroczony Mistrą wielokrotnie ją odwiedzał, czego efektem jest to arcydzieło w miniaturze. „Sir Steven Runciman z właściwą sobie elokwencją, wiedzą i entuzjazmem dowodzi, że Mistra jest jednym z ważniejszych spośród splątanych korzeni naszej złotej przeszłości”. Philip Howard, „The Times” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Steven Runciman
 • 2013
 • 1
 • 200
 • 215
 • 135
 • 9788378184119
 • 9788378184119
 • ZB7FE

Recenzje czytelników

Inne spojrzenie na Peloponez

Ocena:
Autor:
Data:
Grecja współczesna tak chętnie odwiedzana przez Polaków to kraj o bardzo bogatej historii. To wspaniała, ciekawa i czasami wręcz nieprawdopodobna mieszanka kulturowa.
Steven Runciman wybitny znawca średniowiecznych dziejów średniowiecznych dziejów krajów śródziemnomorskich zabiera nas w podróż po Peloponezie okresu walki islamu z chrześcijaństwem o wpływy w tym regionie. Lektura pozwala zrozumieć, skąd w Grecji tyle zabytków świata Zachodniego, kiedy i dlaczego przybyli na Półwysep Frankowie ... Wenecjanie, Niemcy, Bizantyńczycy i jak ważną rolę odegrali w jego historii.
Przede wszystkim jednak książka poprzez opis zabytków i ludzi którzy żyli wówczas przywraca pamięć o Mistrze, której przez dwa stulecia przypadła sława ale i trudna rola centrum Bizancjum.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Okruchy historii

Ocena:
Autor:
Data:
Urocza historia miasta które swego czasu dużą rolę w historii kultury bizantyjskiej przez pewien czas będąc nawet jego stolicą.Położone na Peloponezie nieopodal historycznej Sparty od prawie dwóch stuleci opuszczone, miasto to to Mistra.Swój początek paradoksalnie zawdzięcza IV wyprawie krzyżowej.Po zdobyciu Konstantynopola w ramach dzielenia łupów tereny przyszłego miasta przypadły i zostały zdobyte przez jednego z krzyżowców francuskich ,którzy założyli miasto i wybudowali imponującą fortecę ... Miasto w 1261 wróciło do Bizancjum gdzie na przełomie XIV\XV wieku było bardzo ważnym ośrodkiem kulturalno-intelektualnym odrodzonego Cesarstwa.Zajęte przez Turków w 1460 roku nigdy nie odzyskało swojej świetności.
O tym wszystkim Mistrz sir S.Runciman opowiada nam ze swadą swoim lekkim piórem(wiem,trochę to górnolotne),oprowadzając nas po historii politycznej ,kulturalnej,zabytkach miasta.
Książka objętościowo nieduża ,może świetnie służyć za przewodnik osobom które planują podróż w tamte strony.Jako ciekawostkę dodam że w 1989 roku zespół architektoniczny Mistry został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena