Koszyk 0
Opis:
Historia pięciu pokoleń japońskich kobiet rozpaczliwie zmagających się z przeznaczeniem. Pewnej wietrznej zimowej nocy Miho przyprowadza sześcioletnią córkę do domu swojej matki, Asako, i obiecuje wrócić po nią wraz z nastaniem wiosny. Gdy płatki kwiatów wiśni zaczynają opadać, Asako wie, że wnuczka zostanie z nią dłużej, niż się spodziewała, być może już na zawsze. Wiele lat wcześniej Miho opuściła rodzinny dom zraniona i pełna żalu do matki. Przyczyny, dla których tak się stało ... wyjaśnia opis burzliwej historii pięciu pokoleń kobiet z rodu Tanaka, pełnej cierpienia, ale też nadziei na lepszy los. Sile tej powieści nie sposób się oprzeć. Aly Cha kreśli portrety japońskich kobiet, stawiających czoła zmieniającej się rzeczywistości. Mistrzowsko opisuje świat uczuć swoich bohaterek, chwile ich szczęścia i bólu, miłości i pożądania. ,,Glamour'' Subtelna, poetycka i urzekająca. ,,Elle" Aly Cha jest pisarką pochodzenia japońsko-koreańskiego. Obecnie dzieli swoje życie między Zurych i Nowy Jork, gdzie pracuje nad kolejną powieścią. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Aly Cha
  • 2013
  • 414
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-571-3
  • 9788378395713
  • ZB1TV

Recenzje czytelników

Opowieść o silnych kobietach

Ocena:
Autor:
Data:
Ciekawie opowiedziana historia kilku pokoleń kobiet, które nieświadomie powielają dramatyczne losy swoich matek i babek. W życiu każdej z nich pojawia się podobna tragedia (nie chcę pisać jaka, by nie psuć potencjalnym czytelnikom lektury) i nie wiadomo, czy to fatum, czy przypadek.
Właściwie każda z kobiet jest nieszczęśliwa i bardzo doświadczona przez los, ale przez pewien czas udaje im się cieszyć codziennością i rodzinnym szczęściem. Wyjątkiem jest matka najmłodszej latorośli ... której życie to pasmo bolesnych wydarzeń.
Ostatnia z rodu, mała dziewczynka, jeszcze nie wie, co przyniesie jej przyszłość. Ma piękne marzenie, które udaje się jej zrealizować, jednak ten szczęśliwy dla niej dzień przynosi także wielką tragedię.

Większość losów bohaterek poznajemy dzięki retrospekcjom. Klamrowa budowa powieści sprawia, że czytelnik niecierpliwie czeka na rozwiązanie losów poznanych we wstępie bohaterek - starej matki, jej córki i wnuczki.

"Zanim zakwitną wiśnie" to powieść smutna i przejmująca, przy czytaniu której intuicyjnie wyczuwa się zbliżające się nieuchronnie dramaty.

Ważną rolę w odczytaniu sensu całości pełni pozornie niezwiązany z losami bohaterek wątek rozmowy przedszkolanki z narzeczonym. Podczas burzliwej dyskusji w restauracji do głosu dochodzą racje obu stron - czy człowiek sam może się uszczęśliwić, czy też powinien czekać na szczęście? Ścierają się tu filozoficzne poglądy Nietzschego i proste, życiowe przekonania kobiety, która marzy o rodzinnym cieple, wspólnej odpowiedzialności i miłości.
Jednoznaczna odpowiedź nie pada. Czytelnik musi znaleźć ją sam i spróbować odnieść do losów głównych bohaterek. Podobnie rzecz ma się z otwartym zakończeniem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena