Koszyk 0
Opis:
 Karolina, po tragicznej śmierci męża i utracie dziecka, długo nie może dojść do siebie. Zachęcona przez przyjaciółkę, Sylwię, postanawia przelać swoje emocje na kartki książki. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę, a Karola pisze i wydaje coraz to kolejne powieści. Oparcie znajduje w przyjaciółkach – ... krzykliwej i przebojowej Sylwii oraz dopiero co poznanej za pośrednictwem Internetu Caro.Z czasem okazuje się, że z wirtualną znajomą łączy ją zadziwiająco wiele podobieństw, a w kobietach rodzi się podejrzenie, że mogą one być ze sobą spokrewnione. Wrażenie to jest tym silniejsze, że Karolina nigdy nie poznała swojego ojca, który zmarł przed jej narodzinami, a jej matka uparcie nabiera wody w usta, kiedy kobieta próbuje dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach. Caro również odnosi wrażenie, że jej rodzina coś przed nią ukrywa. Czy stare zdjęcia, które obie kobiety posiadają, mogą przedstawiać tego samego mężczyznę – Karola, który prawdopodobnie jest ich ojcem? Nic nie jest jednak takie, jak się wydaje, w dodatku nie tylko Karolina i Caro ukrywają swoje małe sekrety… Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Edyta Świętek
 • 2015
 • 1
 • 384
 • 201
 • 130
 • 978837674-443-8
 • 9788376744438
 • ZCJVY

Recenzje czytelników

Nie dajcie się zwieść pozorom

Ocena:
Autor:
Data:
Edyta Świątek, choć z wykształcenia jest ekonomistką, jej pasją jest literatura kobieca. Chce by jej powieści były tak dobre jak te po które sama chętnie sięga. Poza pisaniem stawia na wypoczynek fizyczny. Uwielbia bieganie i spacery na łonie natury. Na swoim koncie ma między innymi powieści takie jak: „Cienie przeszłości” czy „Zerwane więzi”.

„Zanim odszedł” jest pozycją opowiadającą los dwóch do złudzenia podobnych do siebie kobiet. Takie samo imię, podobny wygląd i data urodzenia ... wspólna pasja jaką jest pisanie. Karolina, po tragicznej śmierci niewiernego męża i dziecka, które straciła w skutek poronienia, nie może otrząsnąć się i dojść do siebie. Pod wpływam namowy koleżanki, postanawia zacząć pisać książki. Okazuje się, że podjęta decyzja była słuszna, gdyż bohaterka jest dobra w tym co robi. Z czasem poznaje przez internet Caro, kobietę po przejściach, z bagażem doświadczeń. Kobiety dowiadują się, że sporo ich łączy…

Książkę podzieliłabym na dwie historie: tę, która toczyła się w przeszłości i tę która dzieje się w czasach teraźniejszych. Obie się ze sobą łączą i żeby zrozumieć całość trzeba uważnie skupić się na obu. Czytelnik łącząc ze sobą fakty, daje się nabrać i ponieść emocjom, gdy już myśli, że jest bliski rozwiązania, okazuje się, że autorka nieźle zrobiła go „w konia”.

W powieści znajduje się za dużo zbędnych opisów, lania wody i wałkowania w kółko tego samego. Co na przykład wnoszą do fabuły strony poświecone ślimakom, albo kolorom ścian. Czytałam poprzednie powieści autorki, bardzo mi się podobały. Tym razem jednak wynudziłam się nieco. Intrygowały mnie fragmenty cofające czytelnika trzydzieści sześć lat wstecz i te mające związek z tajemniczą zagadką sprzed lat, ale lata współczesne, cała facebookowa otoczka i ogólny kształt powieści, nie do końca trafił w moje gusta czytelnicze. Przechodząc do plusów - bo książka niewątpliwie je posiada: spodobało mi się zaskakujące zakończenie. Myślałam, że książka będzie miała zupełnie inny koniec. Autorka uchwyciła też wiele problemów jakimi jest: samotność, śmierć bliskiej osoby, zdrada, niespełnione marzenia. To problemy zwykłych ludzi, takich jak każdy z nas, przez co pozycja trafia w kobiece serca i zmusza do refleksji. Lekki język sprawia, że czyta się szybko i przyjemnie.

Podziwiam autorkę. Mam wrażenie, że nie rozstaje się z „piórem” ani na chwilę, co rusz na rynku wydawniczym pojawiają się jej nowe pozycje. Nawet miałam wrażenie, że pani Świętek w pewnym stopniu utożsamia się z jedną z bohaterek – Karoliną. Nie znam innej polskiej pisarki, która w tak szybkim czasie miałaby wydane tyle książek! Oby tak dalej! Nie przejmować się krytyką i tworzyć dalej.

Poprzednie dzieła podobały mi się bardziej, ale nie znaczy to, że nie polecam „Zanim odszedł”. Wręcz przeciwnie – bardzo polecam. Każdy lubi coś innego, a widziałam, że książka cieszy się szerokim gronem fanów. Nie zastanawiajcie się długo i sami sięgnijcie po nią, by sprawdzić czy do Was trafia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ulotne chwile, które zmieniają wszystko

Ocena:
Data:
„Zanim odszedł” to już kolejna powieść autorstwa Edyty Świętek, którą przeczytałam z niekłamaną przyjemnością.

W książce początkowo poznajemy losy dwóch przyjaciółek: Karoliny Rozwadowskiej i Sylwii Kasprzyk. Kobiety diametralnie się od siebie różnią. Karolina jest osobą niezwykle subtelną i stonowaną; Sylwia natomiast to wulkan energii działający według zasady „co w sercu, to na języku”.
Głęboka przyjaźń tych dwóch kobiet jest najlepszym dowodem na to, iż przeciwieństwa się przyciągają ...
Karolina, aby odciągnąć myśli od traumatycznych przeżyć jakie stały się jej udziałem zatapia się w pracy czyli pisaniu kolejnej powieści.

Dzięki postaci głównej bohaterki otrzymujemy pewnego rodzaju wgląd w środowisko literackie zarówno od strony technicznej (np. Targi Książki) jak również tej bardziej międzyludzkiej. Oczywiście wszelkie opisy są fikcją literacką, niemniej jednak możemy dzięki nim przyjrzeć się pewnym schematom, z którymi na co dzień mamy do czynienia właściwie wszędzie.

W powieści tej poruszonych zostało bardzo wiele tematów takich jak na przykład przyjaźń, pragnienie miłości i spełniania marzeń czy też różnorakie perypetie i sekrety rodzinne.

Bohaterkami książki są w większości kobiety, ale według mnie nie jest to powieść tylko i wyłącznie dla pań. W moich oczach jest to pozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą prozę obyczajową niosącą w swojej pozornej lekkości znacznie głębsze przesłanie.

Polecam!

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji Wydawnictwu REPLIKA.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2015/09/ulotne-chwile-ktore-zmieniaja-wszystko.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena