Koszyk 0
Opis:
"Wybudowałem tak piękne zamki , że ich ruiny mi wystarczą" Jules Renard Książka zawiera 380 opisów zamków, 470 kolorowych zdjęć, 15 map z lokalizacją obiektów i współrzędne GPS przy każdym opisie obiektu. Zamki, warownie, twierdze - niemi świadkowie ponadtysiącletniej historii państwa polskiego. Siedziby królewskie, książęce, biskupie oraz rycerskie to perły architektury gotyckiej i renesansowej. Często leżą na niedostępnych wzgórzach lub też na nizinnych równinach, wśród bagien i rzek ... Niejednokrotnie zrujnowane, a mimo to nadal zachwycające swoją dostojnością i intrygujące legendami... Autor książki zaprasza w podróż szlakiem warowni i zamków Polski. W przewodniku znajdziesz opisy niemal 300 takich budowli - nie tylko tych powszechnie znanych i odwiedzanych, jak Wawel czy Malbork, ale także tych leżących z dala od turystycznych uczęszczanych tras i czekających na to, by odkryć ich uroki. Podziel pasję autora i wyruszaj, aby poznać te obiekty, które są naszą dumą. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • RM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Maciej Węgrzyn
  • 2014
  • 224
  • 206
  • 145
  • 978-83-7773-238-0
  • 9788377732380
  • ZBG7N

Recenzje czytelników

Zamki w pigułce

Ocena:
Autor:
Data:
Na kartach tej książki zaprezentowanych zostało nieco ponad 160 zamków, których pozostałości, mniej lub lepiej zachowane, możemy odwiedzić w trakcie wycieczek po Polsce. Drugie tyle warowni, lub pałaców zostało ledwo wzmiankowane, co osobom chcącym więcej z pewnością uatrakcyjni wojaże po kraju.

Książka została podzielona województwami, jedynie Podlasie zostało połączone z województwem mazowieckim. W ramach jednego rozdziału wzmiankowane zamki są ułożone alfabetycznie ... a w podsumowaniu każdego rejonu znajdziemy listę i skrótowe informacje o innych wartych uwagi ruinach. Każdy zamek został opatrzony bardzo skróconym rysem historycznym, taką absolutną podstawą dotyczącą jego historii. Kilka niewielkich zdjęć oraz jedna, czasem więcej ciekawostek, to prawie wszystko, na co możemy natrafić w tej książce. Nie można jednak zapominać o bardzo ważnych, choć niekoniecznie atrakcyjnych, wskazówkach dotyczących dojazdu, czy też dni oraz godzin otwarcia zamkowych muzeów.

Książka nafaszerowana jest fachową terminologią, znajdziemy tu: basteje, mur kurtynowy, krużganki, założenie, dansker oraz ryzalit, jednak zdecydowanie zabrakło jakiegoś niewielkiego słowniczka przybliżającego te terminy. Fakty historyczne dotyczące poszczególnych zamków zostały przekazane w bardzo surowy, encyklopedyczny wręcz sposób, co sprawiło, że po pierwsze, źle się to czytało, a po drugie niewiele po lekturze pozostało w pamięci.

Sporym mankamentem tej publikacji jest brak całościowej mapy Polski, z zaznaczonym położeniem opisywanych obiektów. Zdarza się, że sąsiadujące województwa, są oddzielone na kartach książki kilkoma innymi, dzięki czemu trudno się czasem zorientować, jak niewielkie odległości dzielą poszczególne zamki, gdy przebiega między nimi granica administracyjna. Ponadto obiekty wzmiankowane pod koniec każdego rozdziału nie są umieszczone na żadnej mapie, podano jedynie współrzędne GPS. Jest to przydatne, jednak moim zdaniem, znacznie mniej, niż graficzne zaznaczenie ich położenia.

Kolejnym wadą tej książki jest brak skorowidzu, alfabetycznej listy prezentowanych zamków, co dość poważnie utrudnia poszukiwania obiektów, o których coś już wiemy, jednak nie mamy pewności, gdzie dokładnie ich szukać. Ponadto nie znalazłam nigdzie informacji na temat bibliografii, z której korzystał autor książki, co nie sprawiło dobrego wrażenia.

Książka robi wrażenie bardzo profesjonalnej. Fachowa terminologia i bardzo skoncentrowana historia w pigułce, sprawiają, że można odnieść wrażenie, iż autor dokładnie wie, o czym pisze. Z drugiej strony jednak, takie skoncentrowanie i nagromadzenie informacji, wprowadza pewien chaos i jak porównam sobie tę publikację, z moją ulubioną stroną o polskich zamkach, to książka wypada dość blado.

Mimo zauważonych wad i braków polecam ten przewodnik. Może śmiało posłużyć, za podstawowe źródło informacji o rejonach, które mamy zamiar odwiedzić. Stanowi niewielkie objętościowo, a więc podręczne, kompendium dotyczące interesujących pozostałości po zamkach w naszym kraju. Jest to typowy przewodnik turystyczny i w tej roli sprawdzi się bardzo dobrze, jednak jeśli chcemy dowiedzieć się czegokolwiek więcej o odwiedzanych obiektach, to odsyłam do innych źródeł.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zamki w Polsce. Przewodnik turystyczny. Wyd. 2

Ocena:
Autor:
Data:
Polska to zdecydowanie piękny kraj pełen różnorodnych atrakcji turystycznych. Zabytkowe zamki, wieże czy warownie sprzed wieków rozsiane są od morza aż po szczyty gór. Przepełniają dumą Polaków a ich historia jest nadal żywa w podaniach i legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Maciej Węgrzyn z myślą o pasjonatach wędrówek po takich właśnie obiektach, stworzył interesujący przewodnik turystyczny pt. „Zamki w Polsce” ... Czytelnik znajdzie w nim przede wszystkim całe mnóstwo fotografii przedstawiających aktualne oblicza zamków w Polsce, ich współrzędne GPS oraz mapy z oznaczeniem ich lokalizacji.
Publikacja podzielona jest na 15 rozdziałów. Każdy z nich jest odpowiednikiem jednego województwa. Każdorazowo autor zaprezentował w nich wybiórczo kilka ciekawszych budowli opisując ich rys historyczny, lokalizację, atrakcje jakie czekają w nich na turystów, godziny otwarcia a nawet to czy wstęp jest odpłatny czy też nie. Wszystko to wzbogacają różnorodne fakty i ciekawostki dołączone do ilustracji.
Nie każdy obiekt może liczyć jednak na tak szczegółową charakterystykę. Na końcu działów autor wymienił inne zamki znajdujące się w danym województwie, z krótką wzmianką na ich temat oraz współrzędnymi. Wszak warte są również uwagi a ich historia jest niemniej ciekawa i zawiła.
Bez względu na stan w jakim znajdują się aktualnie omawiane obiekty nadal zachwycają one turystów, inspirują artystów i przypominają nam o historycznych wydarzeniach sprzed wieków. Ich architektura i rozmiary są dowodem na ówczesną potęgę, świetność i bogactwo narodu polskiego.
Przewodnik jest według mnie bardzo interesująco wydany. Jego przystępny układ a zarazem bogactwo ilustracji oraz informacji pomogą odnaleźć turystom lokalizację niejednej wartej odwiedzenia zabytkowej atrakcji. Ułatwią planowanie wycieczki a także podsuną kilka praktycznych wskazówek odnośnie samego już zwiedzania. Myślę więc, że warto, szczególnie gdy planujemy wakacyjne wyjazdy, zaopatrzyć się w taką właśnie publikację.
Zachęcam do lektury oraz zwiedzania wspaniałych polskich zamków, naszego narodowego dziedzictwa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena