Koszyk 0
Opis:
Gideon Crew, genialny uczony i mistrz w złodziejskim fachu, cierpiący na nieuleczalną chorobę, dostaje od swojego niezwykłego pracodawcy Eliego Glinna kolejne z pozoru niewykonalne zadanie. Ma ukraść stronicę z bezcennej Księgi z Kells, wystawionej w Muzeum Nowojorskim i chronionej przez niemożliwe do sforsowania systemy zabezpieczeń.Gideon przyjmuje zlecenie, lecz okazuje się ono zaledwie wstępem do największej w jego ż ... yciu przygody i wyprawy na niegościnne wody Morza Karaibskiego. Po cichu liczy na to, że u kresu tej wędrówki zdoła odnaleźć remedium, cudowny starożytny lek na wszystkie rany i ułomności ciała.Wraz z Amy, swoją nową partnerką, Gideon podąża tropem zagadkowych wskazówek na nieznaną wyspę w trudno dostępnym zakątku świata – u Wybrzeża Moskitów. Tych dwoje poszukiwaczy uświadamia sobie, że odnajdując nadzwyczajny skarb, odkryli tajemnicę, której ujawnienie może okazać się wstrząsające dla ludzi… pod warunkiem, że wyjdą z tej przygody żywi.Błyskotliwe… Gideon ani trochę nie przypomina książkowego superbohatera, a enigmatyczna Amy dorównuje mu zuchwałością i inteligencją.Publishers WeeklyPowieść ma wciągającą intrygę, niesamowitą fabułę, szczyptę romansu i zaskakujący zwrot akcji. Fantazja miesza się z historią. Jest to tak dobre, tak smakowite i tak podane, że nic, tylko się tym rozkoszować.TheBestOfWhatsAround.comPreston i Child rozszerzyli granice wytyczone przez powieść sensacyjno-przygodową.Kirkus ReviewDouglas Preston i Lincoln Child są autorami wielu intrygujących, uznanych przez krytykę i czytelników, bestsellerowych thrillerów, m.in. dwóch serii z agentem Pendergastem i Gideonem (Miecz Gideona, Trup Gideona). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Douglas Preston, Lincoln Child
  • 2015
  • 440
  • 195
  • 130
  • 9788377787953
  • 9788377787953
  • ZCB06

Recenzje czytelników

Niezapomniana przygoda

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedyś, jako małe dzieci, na myśl o poszukiwaniu zaginionego skarbu odczuwaliśmy ciarki na plecach. Ta ekscytacja była tak potężna, że w wielu z nas jej część pozostała do dziś. I chociaż wiemy, że znalezienie drogocennego skarbu jest tak możliwe, jak najwyższa wygrana w totolotku, to jednak czytujemy literaturę przygodową, dzięki której, u boku bohaterów, niejednokrotnie przeżywamy to, co najsłynniejsi odkrywcy podczas swoich wypraw. Podróż w nieznane zawsze niesie ze sobą nutkę tajemniczości ... multum zagadek i oczywiście aurę niepewności, bo przecież nigdy nie wiadomo, cóż takiego może się wydarzyć. Tym razem na długi i pełny wrażeń rejs dookoła Karaibskich wysp zabiera nas Gideon Crew, bohater książki „Zaginiona wyspa” autorstwa Douglasa Prestona i Lincolna Childa. I chociaż nie o typowy skarb tutaj chodzi, ta magiczna przygoda, okraszona wątkiem sensacyjnym, została napisana dla tych dorosłych, których wyobraźnia lubi jeszcze krążyć pośród zaginionych i trudno dostępnych krain.

Księga z Kells, cudowny manuskrypt z około 800 roku, po raz pierwszy opuszcza swoje stałe miejsce w Irlandii i trafia do miejscowości, w której pilnie strzeżona jest udostępniona na wystawie dla odwiedzających bibliotekę. Tabuny turystów przyjeżdżają podziwiać ten niezwykle stary i dobrze zachowany okaz. Wtedy też Gideon Crew, utalentowany naukowiec specjalizujący się w kradzieży, dostaje od zwierzchnika – Eliego Glinna - zadanie, które wydaje się wręcz nierealne. Ma dokonać grabieży cennej księgi, a dokładnie jednej z jej pięknie zdobionych kart. Liczne zabezpieczenia, niczym forteca otaczają stary manuskrypt, jednakże dla niesamowitego Gideona nie ma rzeczy niewykonalnych. Po co jednak Glinnowi zaledwie jedna kartka? Okazuje się, że takowa ma swoje drugie oblicze. Pod powierzchnią cudownych ozdób znajduje się bowiem ukryta wiadomość – mapa do pilnie strzeżonej krainy, z której źródła czerpali kiedyś mnisi coś, co dawało mi siłę i nieskazitelne zdrowie. Gideon, u boku towarzyszki Amy, wybiera się do miejsca, które na zawsze zmieni pogląd na otaczającą go rzeczywistość. Czy jednak odnajdzie to, czego szuka? Co więcej, czy wróci z tej wyprawy żywy?

„Zaginiona wyspa” to przygoda, z którą czytelnik przekracza próg szarej, otaczającej go rzeczywistości. Bohaterowie, wyruszając w nieznane, nie mają pojęcia, jak bardzo zmieni się ich zwykły świat, w którym wszystko i każdy miał swoje przyporządkowane miejsce. Nie będzie łatwo, bo podczas ich wędrówki pojawiają się liczne komplikacje. Gideon, któremu bardzo nie spodobał się fakt zniszczenia jednej z kart cennej księgi, kierowany szansą na odzyskanie zdrowia, pragnie wykonać zlecenie Glinna wbrew wszystkim przeszkodom, a mając u boku Amy, staje się to łatwiejsze. Co jednak para poszukiwaczy odnajdzie na zaginionej wyspie? Czy dotrą do właściwego miejsca? Czym okaże się pilne strzeżony lek starych mnichów i co z tym wszystkim wspólnego ma Homerowska „Odyseja”?

Owa powieść to niekończąca się tajemnica. Dziwne obrzędy, czaszka nieludzkiego rozmiaru i welin, wykonany jak gdyby z ludzkiej skóry. Sporo tutaj opisów, toteż wyobraźnia czytelnika zostaje zaspokojona tworzonym klimatem, planowanym w najdrobniejszych szczegółach. Pomysły autorów okazały się bowiem bardzo ciekawe, a wprowadzenie pewnej nietypowej postaci – czymś oryginalnym. Autorzy bardzo sprytnie wpletli w całą akcję także motyw starego manuskryptu, który istnieje naprawdę. A taka kompozycja, złożona z fikcji i autentycznej historii, bywa fascynująca.

Książka z pewnością potrafi zaskoczyć. To gratka dla wielbicieli przygód, które potrafią wywołać wstrzymanie oddechu. Może nie spodobać się tym, którzy nie lubią odniesień do fantastycznych postaci, chociaż generalnie fantastyki tutaj nie dużo. Jest za to akcja, zagrażający życiu pościg, pomysłowi bohaterowie i stary, strzeżony sekret, który nigdy nie miał wyjść na światło dzienne…

Polecam wielbicielom powieści przygodowych, w których pojawia się także nieco sensacji. Jeżeli ktoś spodziewa się mrożącego krew w żyłach thrillera, może się trochę rozczarować. Generalnie jednak moje odczucia związane z tą pozycją literacką są całkiem pozytywne, dlatego też chętnie przeczytam także i inne powieści z udziałem słynnego Gideona, ponieważ takich jest oczywiście więcej.
Zagłębcie się i Wy w kartach przedstawiających tę niesamowitą wyprawę i towarzyszcie jej bohaterom w niebezpiecznym zdobywaniu tak trudnego dla nich celu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zaginiona wyspa

Ocena:
Autor:
Data:
Gideon Crew, genialny uczony i mistrz w złodziejskim fachu, cierpiący na nieuleczalną chorobę, dostaje od swojego niezwykłego pracodawcy Eliego Glinna kolejne z pozoru niewykonalne zadanie. Ma ukraść stronicę z bezcennej Księgi z Kells, wystawionej w Muzeum Nowojorskim i chronionej przez niemożliwe do sforsowania systemy zabezpieczeń. Gideon przyjmuje zlecenie, lecz okazuje się ono zaledwie wstępem do największej w jego życiu przygody i wyprawy na niegościnne wody Morza Karaibskiego ... Do zadania przydzielono mu partnerkę - Amy. Tych dwoje poszukiwaczy uświadamia sobie, że odnajdując nadzwyczajny skarb, odkryli tajemnicę, której ujawnienie może okazać się wstrząsające dla ludzi… pod warunkiem, że wyjdą z tej przygody żywi.

Dotychczas dane byłoby mi poznać twórczość jednego z autorów "Zaginionej wyspy". Chociaż książkę Lincolna Childa zdobyłem najpierw, to w pierwszej kolejności poznałem się z "Projektem Kraken" Douglasa Prestona. Książka bardzo mi się spodobała, więc chciałem, jak najszybciej dowiedzieć się, czy piszący duet odniesie taki sam sukces, jak przy powieściach, które w całości wyszły jedynie spod pióra jednego z nich. Czy razem również tworzą tak wspaniale? Nie do końca...
Kłamałbym, gdybym powiedział, że język jakim opowiedziano tę historię jest ciężki i trudny w odbiorze. Czytało się naprawdę błyskawicznie. Dodatkowo idealnie odmierzone marginesy, odpowiednio dobrana wielkość czcionki i dobre łamanie sprawiły, że tempo czytania znacznie wzrosło. Nie byłem w stanie odróżnić, które zdanie wyszło spod pióra Childa, a które stworzył Preston. Poznałem już ich style, ale kiedy razem zaczynają opowieść nie jesteśmy w stanie rozróżnić, co kto napisał. Czytało się genialnie i naprawdę, bardzo szybko. To chyba ten element przyczynił się do sprzedaży tej powieści w wielkich nakładach.

Książka, którą głównie można by zaliczyć do gatunku powieści sensacyjno-przygodowej, zawiera również wątki fantastyczne. Z taką mieszanką, nie wiedzieć czemu, spotykam się rzadko, więc miłym zaskoczeniem było odkrycie tych elementów fantastycznych. Wykonanie, jak najbardziej udane. Mimo absurdalności niektórych elementów, całość maluje się całkiem realistycznie. .W innym przypadku wyśmialibyśmy pisarza za podobny pomysł, jednakże w "Zaginionej wyspie" autorzy piszą tak przekonująca, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy to do końca jest kłamstwo? Może tkwi w tym wiele prawdy?

W tym miejscu zaczynają się schody, bo dochodzimy do omówienia wykreowanych bohaterów. Co prawda, nie byli oni całkiem "płascy", jednakże nie można określić ich jako realistycznych. Niektóre zachowania wydają się absurdalne i nierealistyczne, co na dłuższą metę jest dość irytujące. Ponadto ciężko było mi wyobrazić sobie wygląd postaci! Oprócz imienia, nazwiska i zawodu, nie miałem o nich większego pojęcia, co po części tłumaczy brak mojego przywiązania do bohaterów. Kiedy chodziło o ich uczucia i dalsze losy, były mi one obojętne. Przerażające doświadczenie dla czytelnika.

Musze jednak pogratulować wydawnictwu Burda Książki przygotowania takiego wydania graficznego i technicznego "Zaginionej wyspy". Niesamowicie klimatyczna okładka, która praktycznie odkrywa przed czytelnikiem większość treści. Najlepsze jest jednak to, że patrząc na nią po raz pierwszy nie będziemy w stanie wywnioskować, co znajdziemy w środku. Dopiero po przeczytaniu książki rozumiemy jej ukrytą treść. Gratuluję również genialnego tłumaczenia i czujność korektorów. Nie doszukałem się żadnego błędu w wydruku.

"Zaginiona wyspa" to typowy bestseller. Czyta się go błyskawicznie głównie dzięki niesamowitej akcji. Ciekawe wydarzenia wciągną nas bez reszty i mimo kilku niedociągnięć, przepadniemy na długi czas. Fani powieści sensacyjnych, przygodowych, a nawet fantastycznych, będą zachwyceni lekturą tej książki. Takie wydanie graficzne na pewno będzie przyciągało nasz wzrok. Dość przyjemna lektura.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena