Koszyk 0
Opis:
Maerad to dziewczyna o tragicznej przeszłości, lecz jej moce z każdym dniem stają się coraz silniejsze. Teraz wraz ze swym mentorem Cadvanem, ścigani zarówno przez Światło, jak i Mrok, muszą odnaleźć Zagadkę Drzewnej Pieśni - klucz do przywrócenia pokoju zagrożonemu wojną królestwu. Lecz czy sama Maerad nie jest największą zagadką? Ciąg dalszy epickiej powieści fantasy Alison Croggon opisuje podróże Maerad od groźnych, wzburzonych mórz po rozległe lodowe pustkowia ... coraz bliżej wrogiego Króla Zimy, sprawcy wszystkich jej smutków i najpotężniejszego sojusznika Bezimiennego - największego z tyranów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alison Croggon
  • 2012
  • 1
  • 436
  • 210
  • 144
  • 978-83-62170-45-6
  • 9788362170456
  • ZAMIK

Recenzje czytelników

Zagadka Artur

Ocena:
Autor:
Data:
"Zagadka" jest kontynuacją znakomitej i trzymającej w napięciu księgi pierwszej "Dar". Maerad tym razem musi rozwiązać zagadkę dotyczącą złamanej pieśni oraz symbolów umieszczonych na jej instrumencie, który jest pamiątką po jej mamie. Próbując rozwikłać zagadkę młoda dziewczyna musi zmierzyć się z potężnymi ogarami i innymi sługami Króla Zimy.

Akcja rozpoczyna się na Morzu Zachodnim czyli tam gdzie skończyła się księga pierwsza ... Maerad i Cadavan uciekają z Norlochu płynąc na niewielkim rybackim kutrze, który należy do Owana. Płynąc spokojnie do Busk nie spodziewają się, że wkrótce spotkają się z czymś, co będzie chciało ich zabić.

W trakcie rozwiązywania zagadki Maerad traci bliskich jej osoby, a także przeżywa wewnętrzny konflikt, który czasami przeraża samą bohaterkę. Podczas podróży w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania bohaterka napotyka wiele przeszkód, które musi się a nimi zmierzyć.

Druga część nie trzyma już tak mocno w napięciu, jednak także jest sporo mrocznych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji, które zapewnią czytelnikowi mile spędzone przed tą książką chwile. Kontynuacja księgi pierwszej "Zagadka" przedstawia bardzo bogato opisane miejsca odwiedzane przez Maerad, a walki staczane podczas podróży trzymają w napięciu i są bardzo szczegółowo opisane. To wszystko daje czytelnikowi wyobrażenia bycia tam.

Podsumowując "Zagadka" jest dobrą kontynuacją oddającą emocjonującą przygodę z bardzo szczegółowym opisem miejsc, walk, uczuć i postaci z którymi ma do czynienia młoda Bardka. Książka porywa także sytuacjami a zwroty akcji są niespodziewane to czyni książkę w której jest trudno przewidzieć dalsze losy bohaterki. Czytelnicy pierwszej części mogą odczuć niedosyt porównując książkę do pierwszej księgi ze względu na, to że nie "wciąga w czytanie" tak mocno jak "Dar". Jednak ten jedyny minus jaki zauważyłem jest możliwy do zaakceptowania aby można było poznać dalsze losy młodej Maerad.

ocena 4 gwiazdki


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zagadka drzewnej pieśni

Ocena:
Data:
Alison Croggon to australijska pisarka, która równocześnie jest również dziennikarką i poetką. Swoją fantastyczną serię Pellinor, napisała na podstawie prawdziwych annaryjskich pism o Zagadce Drzewnej Pieśni. Drugi tom nosi tytuł Zagadka i podejmuje historię w tym samym momencie, w którym rozstaliśmy się z nią w Darze.

Maerad wraz ze swym mistrzem Cadvanem bezpiecznie zbiegli z ogarniętego mrokiem, Norlochu. Udają się do szkoły w Busku, na wyspie Thorold ... aby odpocząć o ostatnich wydarzeniach oraz zanieść wiadomość o zdradzie Pierwszego Barda Norlochu – Enkira. Ponadto mają nadzieję, że w tamtejszej bibliotece znajdą jakieś informacje na temat Drzewnej Pieśni i tego gdzie Maerad, jako Jedyna, powinna jej szukać. Jednak i tutaj wrogowie szybko ich znajdują. Muszą szybko uciekać. Po drodze udaje im się zdobyć kilka mglistych wskazówek na temat przedmiotu ich poszukiwań. Z czym przyjdzie im się tym razem zmierzyć? Dokąd przyjdzie im wędrować?

Jak już wspominałam na początku, Alison Croggon oparła swoją historię na antycznych podaniach, których treści uzupełniła jedynie o kilka własnych pomysłów. Pierwszy tom także nie należał do najlepszych, ponieważ odznaczał się ogromną schematycznością jednak dzięki temu widać było, że autorka włożyła w niego więcej własnej pracy, natomiast w Zagadce w większości została ona wyeliminowana. Jednak nie znaczy to, że historia stała się znacznie ciekawsza. W sumie można powiedzieć, iż stało się wręcz odwrotnie, a szkoda bo jest tutaj ogromny zasób potencjału leżącego praktycznie odłogiem.

Jeżeli chodzi o tempo akcji w powieści to jest ono niczym liść na wietrze, stale unosi się i opada w najróżniejszych konfiguracjach. Często miałam chwilę, że dosłownie usypiałam nad książką, ponieważ nic się nie działo. Co gorsze takie momenty, autorka zapchała ogromną ilością opisów zawierających nawet tyciusieńkie szczególiki, których tak naprawdę, znajomość niczego nam nie daje. Nie maja one bowiem wpływu na dalszy tok fabuły, czy też akcji. Powiem więcej, przebrnięcie przez te fragmenty można spokojnie porównać z biegiem pod naprawdę stromą i wysoką górę. Gdy docierałam do ich końca, jedyne emocje jakie mi wtedy towarzyszyły to skrajne psychiczne wyczerpanie, irytacja i zniechęcenie. Pogłębia je jeszcze bardziej fakt, że czcionka zastosowana w książce jest dosyć drobna i ścisła, przez co bardzo męczy w oczy. Sama noszę okulary, a mimo to musiałam mieć ją praktycznie przed nosem.

Podsumowując. Jeżeli oczekujecie akcji zapierającej dech w piersiach, to radzę nie sięgać po tę powieść. Zatrzymując powietrze w oczekiwaniu na coś zaskakującego moglibyście się niestety udusić. Naprawdę szkoda, bo cała historia mogła być naprawdę interesująca, nawet jeżeli tylko utrzymałaby poziom jaki reprezentował Dar.

http://ogrodpelenksiazek.blogspot.com/2013/02/zagadka-alison-croggon.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena