Koszyk 0
Opis:
Wszystko zaczyna się, kiedy po śmierci najbliższej przyjaciółki Barbara z dnia na dzień rzuca palenie. Na początku prawie nie zauważa, że trochę przytyła, w końcu przecież zawsze była dosyć szczupła. Kolejne kilka kilogramów, tłumaczy sobie, to stan przejściowy. Ale kilka następnych? Sytuacja staje się coraz trudniejsza, a mąż, dzieci i przyjaciele Barbary zaczynają ... traktować ją zupełnie inaczej. Barbara, uwikłana w diety Strażników Wagi, programy żywieniowe i treningi, odkrywa, że jej problemy rosną wraz z obwodem w pasie. Po powrocie do pracy spotyka Maca, seksownego reportera kryminalnego, który sprawia, że jej pogląd na świat także się poszerza. A może „chuda” wcale nie znaczy „idealna”… może rozmiar trzydzieści sześć nie gwarantuje szczęścia…  „Zacznij od nowa” opowiada o zyskiwaniu i traceniu: kilogramów, mężów, nawyków i przyjaciół. To wspaniała powieść, inteligentna, dowcipna i bardzo wzruszająca. Susan Isaacs Susan Sussman jest autorką wielu książek, zarówno powieści dla dorosłych i dla dzieci, jak i literatury faktu. Do jej najbardziej znanych utworów zalicza się: „Zacznij od nowa”, „Audition for Murder” czy „There’s no Such Thing as a Chanukah Bush”. Zdobywczyni nagrody Emmy za film na podstawie książki o drzewku chanukowym. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Susan Sussman
  • 2016
  • 1
  • 424
  • 195
  • 125
  • 978838069-347-0
  • 9788380693470
  • ZDAD7

Recenzje czytelników

Wzruszająco, boleśnie, ale z nadzieją

Ocena:
Autor:
Data:
"Śmierć mojej przyjaciółki wymagała hołdu równie doniosłego jak nasza przyjaźń... Przytknęłam płomień do czubka papierosa i nagle zrozumiałam. Nie chciałam, ale wiedziałam, co powinnam zrobić. Co muszę zrobić. To jedyny gest wystarczająco istotny, by pokazać, jak bardzo ją kochałam."

Bardzo bolesny, wzruszający i prawdziwy obraz wypełniania przejmującej pustki po śmierci bliskiej osoby, sposobu radzenia sobie z wielkim cierpieniem i poczuciem ogromnej straty ... próbą przedefiniowania własnego życia, odnalezienia w nim istotnych punktów zaczepienia umożliwiających ponowne otworzenie się na świat, ludzi i emocje. Autorka z wielką wrażliwością i uczuciem opisuje nam ten długotrwały, wiążący się z wieloma bolesnymi przeżyciami, proces dochodzenia do siebie, łapania odpowiedniego dystansu, uzmysłowienia sobie wielu istotnych spraw, zdobywania chęci i woli walki na wprowadzenie odważnych zmian w życiu. Z wielkim zainteresowaniem śledzimy zapiski wspomnień dojrzałej kobiety, której w ciągu roku tak mocno zmienia się świat, coś bezpowrotnie traci, ale również niespodziewanie coś zyskuje. Powieść niezwykle ciekawa, nietuzinkowa, wyróżniająca się szerszą perspektywą, spojrzeniem na problem definiowania siebie i innych przez pryzmat kondycji ciała, noszonego rozmiaru ubrań, presji społecznej, utożsamiania szczęścia i sukcesu ze szczupłą sylwetką i nienagannym wyglądem.

Główna bohaterka, Barbara Avers, po śmierci najlepszej przyjaciółki, pragnie dokonać czegoś symbolicznego i znaczącego w życiu. Ponieważ jest nałogowym palaczem, od dwudziestu pięciu lat wypalającym trzy paczki papierosów dziennie, decyduje się zerwać z nałogiem, który tak mocno stał się tożsamy z jej osobowością. A teraz, po pozbyciu się tej części siebie, zaczyna z wielką siłą odczuwać jej brak, niemożność kontynuowania utartych przyzwyczajeń i towarzyszących im rytuałów. Następuje przemożna chęć zastąpienia ich czymś innym, takim wypełniaczem staje się jedzenie, najpierw nieświadomie i lekko dostrzegalnie, lecz z czasem nabierające znamion silnego uzależnienia i przywiązania, potwierdzają to coraz większe wskazania wagi. Wpada w pułapkę z jednego nałogu w drugi, a strata bliskiej przyjaciółki wciąż pozostaje odczuwalna i przygnębiająca, a do tego, ujawniają się z całą mocą rodzinne problemy i dramaty. Barbara przestaje wierzyć w siebie, wycofuje się z życia społecznego, zaszywa w domu, lecz stopniowo za sprawą poznanych osób i własnej determinacji, podejmuje próbę uwolnienia się od krępujących ją ograniczeń. W jaki sposób przeciwstawić się piętrzącym się trudnościom i zmartwieniom? Dlaczego tak trudno dostrzec i zrozumieć to, co wyraźne i oczywiste? Jak bardzo przewrotny potrafi być los? Czy Barbarze uda się ponownie poskładać swoje życie, odważyć się mieć nadzieję, pokochać siebie na nowo, uwierzyć w siebie i innych?

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Idealna na lato!

Ocena:
Autor:
Data:
Która z nas nie marzy o figurze modelki? O tym, aby jeść co się chce i ile chce, a wciąż pozostać bez zbędnych kilogramów i tłuszczyku? Katujemy się coraz to nowymi dietami, chodzimy na fitness, bo musimy i czujemy presje, żeby na lato wyglądać idealnie. Ale czy idealnie to na pewno to samo chudo i szczupło?

Barbara rzuca palenie przerzucając się na podjadanie. Coraz bardziej tyje wmawiając sobie, że to tylko okres przejściowy, że to minie. Jej małżeństwo się nie układa ... mąż nie ma dla niej czasu, zmarła jej najlepsza przyjaciółka, a diety nie działają – tak kobieta wpada w błędne koło zajadania swoich smutków, które zamiast je rozwiązywać, tylko dodają zmartwień.

Brak konsekwencji, wsparcia w rodzinie, która wstydzi się otyłej kobiety powoduje, że nie tylko wygląd Barbary uległ zmianie. Załamuje się widząc jak wszystko powoli się wali, a ona nie może zupełnie nic zrobić. Spotyka Maca, który pokazuje jej, że nie zawsze wszystko jest stracone. I przede wszystkim, że rozmiar zero wcale nie daje szczęścia…

Prawdziwy, nieco brutalny portret kobiet. Wolne, a jednak zniewolone przez modę, aby być fit, perfekcyjną i przede wszystkim szczupłą kobietą sukcesu. Mogłoby się wydawać, że dzisiejsze wymagania wobec kobiet są mniejsze, ale presja zdecydowanie większa.

Barbara zaczęła od nowa. W sposób, w który byście się nie spodziewali. To właśnie sprawia, że ta opowieść jest wyjątkowa i inne niż wszystkie. Oprócz ciekawej historii do przeczytania ta książka niesie ze sobą coś do zapamiętania. Każe się zatrzymać i zastanowić czy naprawdę potrzebujemy tego, co nam się wydaje takie niezbędne do życia i zachęca, aby cieszyć się nie tylko tym co mamy, ale też każdym drobnym krokiem na przód jaki uda nam się zrobić
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena