Koszyk 0
Opis:
POŁĄCZYŁ ICH SEKS... Znani autorzy kryminałów, fantastyki oraz książek dla dzieci w zmysłowych opowiadaniach Co przydarzyło się nieśmiałemu doktorowi filmologii Tomaszowi Motylowi podczas wyjazdu na konferencję na Ukrainę, gdzie miał wygłosić referat o erotyce w kinie polskim? Dlaczego piękna Adela, nie lubiąca seksu, z przyjemnością zarządza Dzielnicą Rozpusty? Jak zmienią swe życie trzy znudzone żony bogatych mężów, zakładające w sieci prężnie działający... fuckclub ... Skąd w mieszkaniu Manueli Gretkowskiej wzięły się nagle duchy... Freuda i Marilyn Monroe? Kim naprawdę jest Laura, próbująca rozszyfrować sens naszych zmysłów? Dobra zabawa i inteligentna rozrywka. Wszak "nie ma większej rozpusty niż myślenie". Wśród autorów m.in. Chutnik, Dębski, Dukaj, Gretkowska. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Praca Zbiorowa
  • 2012
  • 0
  • 304
  • 192
  • 130
  • 97883-7799-8892
  • 9788377998892
  • ZAQH7

Recenzje czytelników

O zmysłowości po polsku

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy tandetne powieści pornograficzne podbijają światowy rynek czytelniczy, a pisanie o seksualności kojarzy nam się tylko z perypetiami Greya, warto zwrócić uwagę na to, co na temat zmysłowości mają do powiedzenia polscy pisarze. Zachcianki to zbiór dziesięciu opowieści będących błyskotliwą odpowiedzią na pytanie, jakie miejsce w relacjach międzyludzkich zajmuje dzisiaj erotyzm.

Gdy, wydawałoby się, wszystko już zostało powiedziane na ten temat, okazuje się ... że istnieją jeszcze pewne nieodkryte sfery seksualności, które chowają się wciąż w cieniu chłodnej, ludzkiej obojętności wzbudzając nieustannie powszechne zażenowanie, zgorszenie, a nawet lęk. To właśnie te onieśmielające i kłopotliwe rejony stanowią przedmiot rozważań autorów powyższej antologii. Sylwia Chutnik opowiada o zbliżeniu dwóch kobiet i przyjaciółek, które w obliczu osobistej straty szukają wzajemnego wsparcia. Krystyna Kofta porusza problematyczną kwestię granic kobiecej wolności i jej prawa do niezależności, gdy ta decyduje się pracować w domu publicznym jako… menadżerka. Z kolei Grażynka Plebanek mówi o internetowym przemyśle erotycznym zastanawiając się, w jakim stopniu kontakty „z sieci” zmieniają podejście do miłości między kobietą a mężczyzną.

Największym wyzwaniem okazał się tekst Jacka Dukaja, nie tylko ze względu na temat, ale przede wszystkim z racji specyficznego języka. Labirynty znaczeń i konotacji budują zarazem tajemniczą i odpychającą aurę, która zmusza do nieustannego skupienia uwagi oraz gimnastyki umysłowej. Opowiadanie Dukaja naszpikowane jest odniesieniami do rzeczywistości pozazmysłowej, a eksperymenty słowne i powtarzające się aluzje do świata kultury czynią z jego prozy prawdziwy majstersztyk . Największą, wręcz namacalną namiętność, udało się wykreować Sylwii Chutnik, która skupia się na magii chwili i prostocie szczegółów, przez co jej opowiadanie wyraźnie wyróżnia się na tle innych. Nie udało się natomiast Manueli Gretkowskiej. Być może nie jestem w stanie dostrzec w jej historii odpowiedniej głębi i artyzmu, ale pretensjonalny styl oraz przerysowane postaci sprawiły, że oryginalny pomysł stał się tylko niedopracowaną karykaturą.

Trudno obiektywnie ocenić taki zbiór tekstów, ponieważ każdy z nich wyszedł spod pióra zupełnie innego pisarza. Wszystkie opowiadania tworzą jednak pewną całość i wzajemnie się uzupełniają. Nie znajdziemy w nich ani perwersyjnych opisów, ani zbyt pikantnych szczegółów, których celem jest zrekompensowanie ubogiej i nieciekawej fabuły. Każda historia to osobny świat wyobraźni, każda zawiera w sobie pewną oryginalność i nowatorstwo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena